2013 Emlak Vergisi İlk Taksitinde Son 1 Hafta

2012’de ev almış olanlar için 2013 emlak vergisi dönemi ilk taksitleri önümüzdeki bir hafta içerisinde ödenmesi gerekiyor. Vergiyi ödemek için son gün 31 Mayıs. Emlak vergisi konusunda dikkat edilmesi gereken detay ve özel durumlar var. Emekliler emlak vergisi ödeyecek mi? Evini konut kredisiyle almış olanlar kredi faizini vergiden düşebiliyor mu? Yeni yapılmış bir binadan ev satın almış olanlar nasıl bir yol izlemeli? Kooperatif üyeleri ne yapacak? İşte emlak vergisine dair bazı detay ve ipuçları:

Emlak vergisi ne zaman ödenir?

2013 yılı emlak vergisi, 2012 ve öncesinde emlak sahibi olmuş kişi ve kurumlar tarafından, Mayıs ve Kasım aylarında 2 eşit taksit halinde ödeniyor. Vergi ödenmezse her gecikmeli ay için %1.40 oranında zam ödenir.

Gecekondu sahipleri emlak vergisi öder mi?

Başkasına ait bir arsaya konut/gecekondu inşa edip oturanların da emlak vergisi ödemesi gerekiyor.

Yeni yapılmış binalardan ev alanlar

Yeni yapılmış binalar 5 yıl boyunca ‘geçici emlak vergisi muafiyetinden’ yararlanırlar. Buna göre bu konutlara sahip kişiler 1/4 oranında emlak vergisi indiriminden yararlanır. Örneğin emlak vergisi değeri 100.000 TL olan bir ev için 75.000 TL üzerinden emlak vergisi ödenir.

2013 yılı emlak vergisi oranları

Emlak vergisi miktarları emlağın emlak vergisi değerine, cinsine ve büyükşehirde bulunup bulunmamasına göre değişiyor. Emlak sahipleri sahip oldukları gayrimenkulün durumuna göre emlak vergisi değerleri üzerinden aşağıdaki oranlarda vergi ödeyecekler:

Gayrimenkul Cinsi Büyükşehirlerde Diğer İllerde
Konut 2% 1%
Konut Dışı (İş Yeri, Büro vb.) 4% 2%
Arsa 6% 3%
Arazi 2% 1%

Buna göre büyükşehirdeki gayrimenkuller için %100 daha fazla emlak vergisi ödenmesi gerekiyor.

Emlak vergisi değerlerine uygulanan artış

2013 yılı itibarıyla tüm gayrimenkullerin emlak vergisi değerlerinde %7.8  oranında zam yapıldı.

Kat mülkiyeti olmayan evler arsa vergisi mi yoksa konut vergisi mi ödeyecek?

Kat mülkiyeti olmayan gayrimenkuller arsa vergisi değil, cinsleri ne ise (konut, işyeri vb.) onun üzerinden emlak vergisi ödeyecekler.

2013’te gayrimenkul alanlar

2013’te gayrimenkul alanlar 2014’te emlak vergisi ödemeye başlayacaklar.

2013’te gayrimenkul satanlar

Bu kişiler emlaklarını satmış olsalar dahi 2013 için emlak vergisi ödeyecekler. Ayrıca bu kişilerin 2013 yılı içerisinde belediyeye dilekçe ile başvurarak sattıkları gayrimenkullerin mükellefiyet kaydından çıkmaları gerekiyor.

Kooperatif üyeleri

Kooperatif üyesi olup henüz tapu devri gerçekleşmemiş kişiler emlak vergisi ödemiyor.

Emlak vergisi muafiyetleri

Emlak vergisinden muaf olan pek çok grup var. Özellikle emekli, engelli, işsiz ve ev hanımlarının muafiyetler konusunda bilgilenmesi gerekiyor. Vergiden kimler muaf öğrenmek için tıklayınız: Emlak vergisi muafiyeti

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir