2013 Konut Kredisi Almak İçin Uygun Bir Yıl Olacak

2011 yılı Ağustos ayında uygulanmaya başlayan sıkı para politikası nedeniyle daralmaya başlayan konut kredisi piyasası, 2012 yılı üçüncü çeyreğinden itibaren yükselişe geçti. Bu yükselişin temelinde ise Türkiye’nin kredi notunun artışı ve Merkez Bankası’nın destekleyici para politikasına geçişi ile faizlerin gerilemesi yatıyor. Bu sene %0,70-%0,80 bandında seyretmesi beklenen oranların konut kredisine olan ilgiyi artırması bekleniyor.

“2013 yılında konut kredisi piyasasında %10’a yakın büyüme bekliyoruz.”

TSK Gayrimenkul Değerleme Genel Müdür Yardımcısı Fatih Tosun konut kredisi hacminin 2012 yılında, 2010’daki performansının çok altında kalacağını ifade etti. Ancak 2013 için iyimser konuşan Tosun, ”2012 yılındaki bu daralmanın aksine 2012 yılının son çeyreğinde konut kredilerinin hızlı bir toparlanma sürecine gireceğini göreceğiz. 2013 yılında da konut kredisi kullanan sayısında yüzde 10’a yakın bir büyüme olacağını düşünüyoruz. Bu büyümenin yakalanabilmesi için 2013 yılının ilk 6 ayında konut kredisi faizlerini %0,75-%0,95 bandında seyretmesi çok önemli” dedi.

Aradığı evi bulanlara kredi alımı için doğru zaman”

Bankaların uzun vadeli yurt dışı borçlanma maliyetlerinin konut kredisi faiz oranlarında ana belirleyici unsur olduğunu kaydeden Yapı Kredi Bankası Konut Finansman Direktörü İsmet Erdem ise, 2013 yılında konut kredisi almayı düşünenler için şunları aktardı:

“Bununla birlikte ülke risk primleri ve Merkez Bankası politikaları da faiz oranlarına yön veren diğer unsurlar. Şu anki ekonomik konjonktüre baktığımızda gerek yurt dışı gelişmeler paralelinde, gerekse Merkez Bankası’nın izlediği genişletici faiz politikası ve gelecekteki iyimser beklentiler ışığında, faizle ilgili olumlu, aşağı yönlü trendin olacağını öngörüyoruz.  Yılın bu son döneminde faizlerde indirimin devam edeceğini düşünüyoruz. 2013’ün başında ise faiz oranlarının %0,70-%0,80 seviyelerinde kalacağını tahmin ediyoruz. Bu noktadan hareketle aradığı evi bulanlara kredi alımı için doğru zaman olduğunu söyleyebiliriz.”

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir