5 Adımda En Uygun Konut Kredisi

Türkiye’de kredi ile satın alınan konutların ortalama fiyatı 120 bin TL, ortalama konut kredisi büyüklüğü ise 80 bin TL. Talebin %80’ini ilk defa ev sahibi olacak kişiler oluşturuyor. Kredi ile ev sahibi olma fikrini gittikçe daha çok benimseyen Türk tüketicisi 10 yıla yakın bir süre gelirinin büyük bir kısmını kredi taksitlerine ayırıyor. İşte bu büyük kararı verirken doğru bankayı seçmek tüm ailenin finansal geleceği için büyük önem taşıyor.

Kredi araştırma süreci en az doğru evi bulmak kadar karmaşık olabilen bir süreç. Banka seçimi yapılırken maliyeti etkileyen çok sayıda kriter, dikkat edilmesi gereken gizli masraflar ve ödeme kolaylığı sağlayan özel planlar değerlendirilmeli. En çok pazarlama yapan veya en güçlü görünen banka her tüketici için en uygun çözümleri sunmayabiliyor ve tabii ki her tüketiciyi krediye uygun bulmayabiliyor. Türkiye’nin lider kredi danışmanlık şirketi Konutkredisi.com.tr olarak en uygun kredi seçeneklerini araştıran kişilere şunları tavsiye ediyoruz:

1. En uygun faiz oranı değil, en uygun maliyet oranını arayın

Konut kredisi tüketicisi için faiz oranları, en uygun krediyi belirlemede en önemli kriter. Ancak çoğu zaman en uygun faiz oranını sunan banka en iyi maliyeti sunmayabiliyor. Tüketicilerin faiz oranı yanında dosya masrafı, ek komisyon, ekspertiz ücreti, sigorta ücretleri gibi kredi masraflarını da dikkate almaları toplam kredi maliyetini değerlendirmede çok önemli rol oynuyor.

2. Sadece çalıştığınız banka değil tüm bankalarla görüşün

Konut kredisi alırken en önemli yanılgılardan biri 2-3 bankadan oran alıp karar vermek. Piyasada çok sayıda banka ve konut finansmanı kuruluşu mevcut. Tüketiciler sadece çalıştığı ve bildiği birkaç bankadan fiyat alarak aslında çok önemli fırsatları kaçırıp zarar edebiliyorlar. Tüketiciler tarafından yeteri kadar bilinmeyen küçük banka ve konut finansmanı kuruluşları dönemsel olarak çok cazip fiyatlamalar sunabiliyor.

3. Kendi meslek grubunuza özel kampanyalardan faydalanın

Bankalar dönemsel olarak farklı meslek ve gelir gruplarına özel kampanyalar yapabiliyorlar. Bu kampanyalarda faiz oranı ve masraflarda çok cazip indirimler bulmak mümkün olabiliyor. Piyasada en iyi maliyeti sunmuyor gibi görünen bir banka, belli bir müşteri segmenti için en uygun banka olabiliyor.

4. Ödeme gücünüze uygun özel ödeme planlarını değerlendirin

Bankalar tüketicilerin farklı ihtiyaçlarını hitap eden pek çok konut kredisi ürünü sunuyorlar. Geliri yıldan yıla artacak bir tüketici için artan taksitli kredi uygun olabilirken eve taşınırken doğacak masraflar ağır gelecek bir tüketici 3 ay ödeme erteleyen kredi bulabilmek mümkün. Özel ödeme planları ev alma hayalini erteleyen kişileri bugün ev sahibi yapabilirken, gelir durumu uygun kişiler için kredi maliyetini ciddi ölçüde düşürebiliyor. Bu yüzden bankaları karşılaştırırken sundukları klasik konut kredisi ürünleri haricinde özel ödeme planlı ürünlerini de karşılaştırmak çok önemli.

5. Uzman bir danışman ile çalışın

En uygun konut kredisini bulmak oldukça önemli ve zorlu bir süreç. Bu önemli finansal kararda yanlış tercih tüketiciye 80 bin TL’lik kredi geri ödemesinde 10 bin TL fazladan maliyet olarak yansıyabiliyor. Bu yüzden tüketicilerin, internette kredi seçeneklerini karşılaştırdıktan sonra bankalardan bağımsız uzman mortgage danışmanları ile görüşerek kredi konusunda yardım almaları hem süreci kolaylaştırıyor, hem de zarar edilmesini engelliyor. Bankalarla görüşüp kredi kullanamayacağına karar veren pek çok kişi için uzman mortgage danışmanı ile daha doğru bir başvuru hazırlamak ve kendisini kredilendirecek doğru bankalara başvurmak büyük fark yaratıyor ve ev sahibi olmalarını sağlıyor.Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

93 Adet Yorum