5 Maddede Kat İrtifakı ve Kat Mülkiyeti Aşamaları

Konut kredisi ile ev almayı planlayan ve sürecin bir noktasında kat irtifakı ve kat mülkiyeti kavramlarıyla karşılaşan bir çok kullanıcı aralarındaki farkı anlamayabiliyor. Kat irtifakı inşaat başladıktan sonra alınan daha çok inşaat halindeki konutları tapulu olarak satmak için çıkartılan tapudur. Kat mülkiyeti ise inşaat tamamlandıktan sonra belediyenin denetleyip yapı kullandırım izin belgesi vermesi ile alınan tapudur.

Ev alım satım sürecinizde masraflarınızı iyi hesaplamanız gerekmektedir. Hesapkurdu.com aracılığı ile konut tapu harç masrafınızı “Tapu Harcı Hesaplama“aracı ile anında hesaplayabilirsiniz.

Bu hafta sizler için kat irtifakı ve kat mülkiyeti aşamalarını size 5 maddede açıklayacağız:

İmar

İnşaatın yapılmak istediği alanda imarın açık olması ve yapılmak istenen arsanın bu vasıfları taşıması

imar

İnşaat Ruhsatı

İmarı olan arsanın imar şartlarına göre plan ve projelerinin çizilip belediyede onaylatılıp inşaat ruhsatının alınması.

ruhsat

Kat İrtifakı

Alınan ruhsata göre başlatılan inşaatın bağımsız bölümlerini gösteren irtifaklı tapunun alınmasıdır. Tapu daha çok inşaat aşamasında evini satmak isteyenlerin çıkardığı tapudur. Çoğu inşaat firması ek masraf olduğundan yada inşaat bitmeden satmak istemediğinden çıkartmazlar.

kat-irtifaki

İskanın Alınması

İnşaat tamamlandıktan sonra diğer ismi ile yapı kullandırım izin belgesini ilgili belediyeden alınmasıdır. Bu belge inşaatın kabul edilen plan ve projelere uygun yapılıp yapılmadığını denetlendiğini ve uygun olarak yapıldığını gösterir.

iskanin-alinmasi

Kat Mülkiyetinin Alınması

Alınan Yapı kullandırım izin belgesi ile tapuya başvurulup irtifakı bulunan yapı mülkiyete çevrilir.

kat-mulkiyeti

 

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir