5 Maddede Yeni Tüketiciyi Koruma Kanunu Taslağı’nın Konut Sektörüne Getireceği Değişiklikler

erken ödeme cezası2012 Kasım ayı sonunda kamuoyu görüşüne açılan ‘Tüketiciyi Koruma Kanunu Tasarısı Taslağı’ ile kanunun Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca yeniden yazılmış hali bir süredir görücüde. Taslağın kamuoyuna açılmasıyla beraber çeşitli sivil toplum kuruluşları ile sektör temsilcilerin tasarı ile ilgili görüşleri alındı. Şu sıralar tasarıya meclis komisyonuna taşınmadan son şeklini vermekte olan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, kanunun yeniden yazılmasıyla hem yeni ticaret ve borçlar kanunlarına, hem de AB normlarına uygun bir hale gelmesini hedefliyor. Peki, bu tasarıya göre konut sahibi olmak isteyen tüketiciler için neler değişecek?

 

1. Bankaların kredi kartı verirken veya kredi kullandırırken faiz dışı gelirleri sınırlandırılacak

Buna göre bankalar tüketicilerden kredi kartı üyelik ücreti, hesap işletim ücreti, dosya ücreti, ipotek fek ücreti vb. bedelleri, sözleşmeyle dahi olsa bile talep edememesi planlanıyor. Bankacılık sektöründen temsilciler bu düzenlemeye karşı bakanlığı uyarıyor. Örneğin BDDK başkanı Mühim Öztekin, ek ücretlerin talep edilememesi durumunda, bu durumun kredi faiz oranlarına yükseliş olarak yansıyacağını belirtti. Ancak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, düzenlemenin piyasayı şeffaflaştıracağı görüşünde.

2. Tüketici kredileri ile maketten konut satışlarında tüketiciye 14 gün cayma süresi tanınacak

Taslağa göre bankalarla konut veya ihtiyaç kredisi sözleşmesi imzalayan kişiler ile maketten konut satın alma sözleşmesi yapan kişiler 14 gün içerisinde yaptıkları sözleşmeden sebep aranmadan cayabilecek. Bu madde ile kredi kullanmak konusunda tam karar verememiş tüketiciler kısa vadede kararlarından vazgeçerlerse mağdur olmayacak.


3. Sözleşmelerdeki haksız şartlar Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca denetlenecek
kredisi sözleşmesi imzalayan kişiler ile maketten konut satın alma sözleşmesi yapan kişiler 14 gün içerisinde yaptıkları sözleşmeden sebep aranmadan cayabilecek. Bu madde ile kredi kullanmak konusunda tam karar verememiş tüketiciler kısa vadede kararlarından vazgeçerlerse mağdur olmayacak.

Eski sistemde kredi sözleşmelerinde haksız şart var ise bu tüketici mahkemeye gidip iade kararı aldırdıktan sonra ortaya çıkıyordu. Şimdi bu tür önceden hazırlanmış sözleşmeler bakanlıkça denetlenecek ve olası haksız şartlar daha sözleşme tüketicinin önüne gelmeden sözleşmelerden temizlenecek. Bakanlık bunun da piyasayı şeffaflaştırıcı başka bir adım olacağı görüşünde.

4. Maketten konut satışlarında mağduriyeti önleyici tedbirler gelecek

Özellikle imar izinleriyle ilgili sorunlar sebebiyle pek çok tüketicinin mağdur olmasına sebep olan bu satış yönteminde, müteahhitler inşaat izni almadan konut satamayacak. Bu gelişme bazı müteahhitleri endişelendirse de bakanlıkça hem müteahhitin, hem de konutu satın alacak tüketicinin hakkını gözetecek bir sistem öngörülüyor. Bu sistemde markalı konut satışında ödemeler bir banka hesabı üzerinden konut inşa edildikçe, kademeli bir şekilde ve hak ediş oranında yapılacak.

Buna ek olarak Bakan Hayati Yazıcı’nın 25 Ocak’taki açıklamasına göre, müteahhitlerin konut bitirme sigortası yaptırması zorunlu olacak. Böylece müteahhit mali sıkıntıya düşerse konutu sigorta şirketinden alacağı para ile tamamlayacak. Böylece parasını ödeyip de konuta kavuşamamak tarih oluyor. Eski sistemde işini düzgün yapan inşaat firmalarının da güven kaybı yüzünden zarar gördüğünü düşünen pek çok müteahhit, yeni sistemi güveni tazeleyeceği gerekçesiyle destekliyor. Ayrıca tüketiciye konut tamamlanmadan önce sözleşmeden dönme hakkı verilecek.

5. Tüketicinin hakkını koruması için dava açabilmesi kolaylaştırılacak.

2013 itibarıyla Tüketici Hakem Heyetleri sadece 1.163 TL’ye kadar olan iade taleplerinde yetkiliydi. Konut kredisi dosya masrafları ise genelde 1.000-2.000 TL aralığında olduğundan pek çok vaka Tüketici Hakem Heyeti’ne değil Tüketici Mahkemesi’ne gidiyordu. Bu sınır 2.000 TL’ye çıkarılacak ve bu sayede özellikle konut kredisi başvurularının önemli bir kısmının Tüketici Hakem Heyeti’nce çözülmesi teşvik edilecek. Bunun yanında tüketici mağduriyetlerinde açılacak davaların masrafları mahkeme başında değil sonunda alınarak, tüketicinin mahkeme masraflarını peşin olarak ödeme gerekliliğinin önüne geçilecek.

Yeni Kanun Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

Aslında bu kanunla gelen bazı değişikliklerin gerekliliği uzun zamandır konuşuluyordu. Ancak değişikliklerin meclis gündemine gelmesinin gecikmesinin sebebi, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un, baştan yazılması olmuş gibi görünüyor. Kanun Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca kamuoyu yorumuna açılalı 3 ay oluyor. Tam olarak zaman belirtememekle beraber artık kanunda son rötuşların yapılıp meclis komisyonunun gündemine gelmesini bekliyoruz. Bakanlık ve Meclis’teki süreçlerde kanunda değişiklikler yapılabilir. Bu konuda en son gelişmelerden haberdar olmak için Konutkredisi.com.tr Blog’u takip edin.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Adet Yorum