6 Adımda En Kolay Kredi Kullanma Önerileri

6-adimda-nasil-kredi-alinirBankalardan kredi kullanmak maddi darboğazlarımızdan kolayca kurtulmamızı sağlaması yönünden bizim için büyük bir kurtarıcı iken kredi başvurusu, kredi kampanyası seçimi, kredi hesaplaması, kredi araştırması gibi pek çok konu devreye girdiğinde bizleri yorabiliyor. Elbette kredi kullanmak isteyen herkes En Kolay Kredi’yi en düşük maliyetlerle kullanmak istiyor. Peki, kredi kararını nasıl vermeliyiz? İşte bu yazımızda 6 adımda nasıl kolayca ve yorulmadan kredi kullanabileceğinizi öğreneceksiniz;

1.Önce Kullanacağınız Kredi Türüne Karar Verin

Kredi kullanmak isteyen kişi önce ne için kredi kullanacağını ve ne kadar kredi kullanması gerektiğini netleştirmelidir. Ev almak için kredi kullanacak kişi ile araba almak için kredi kullanacak olan kişinin kullanacağı kredi türü tamamen farklıdır. İş yeriniz var ve işinizle ilgili kredi mi kullanmak istiyorsunuz yoksa sıkışan aile bütçenizi rahatlamak için düşük tutarlı bir rakama mı ihtiyacınız var? Öncelikle bu ihtiyacınızı belirleyip kredi seçeneklerini bu yönde araştırmaya başlamalısınız…

Ev satın almak için kullanmanız gereken kredi türü konut kredisi iken iş yeriniz ve işinizle ilgili kredi kullanmak için işletme kredileri, araba almak ya da mevcut arabanızı değiştirmek için kullanmanız gereken kredi türü taşıt kredisi ve mevcut ihtiyaçlarınızı karşılamak için kredi kullanabileceğiniz kredi türü de ihtiyaç kredisi’dir. Bu kredi türleri sonuç olarak aynı amaca hizmet etse de işleyiş ve şartlar açısından çok farklılık gösterir. Kredi maliyetleri, masrafları ve faiz oranları da çok farklıdır. Bu nedenle de önce kredi türünü belirlemek daha kolay kredi kullanabilmek ve ucuz kredi kullanma konusunda size önemli bir avantaj sağlayacaktır.

2.Kredi Notunuzu Öğrenin

Bankalar kredi kullandıracakları kişi ya da kurumlar için bir ön araştırma yaparlar. Bu ön araştırma sizin gelirinizi ve ödeme gücünüzü kapsamakla birlikte ödeme alışkanlıklarınızı da içerisinde barındırır. Ödeme alışkanlıkları ise bankalar tarafından bir puanlama şeklinde kayıt altına alınmaktadır. Findeks Kredi Notu olarak adlandırdığımız kredi puanınız sizin tüm borçlarınızı ne kadar düzenli ödediğiniz ve yeni kullanacağınız kredinin ödemelerini de ne kadar düzenli yapabileceğinize ilişkin bankalara fikir vermektedir.

Findeks Kredi Notu 0 ile 1900 arasında rakamlardan oluşmaktadır. 0 en düşük kredi notu yani ödemelerini yapamayacak derecede kötü bir sicile sahip kimseler ya da kurumları temsil ederken 1900 ödemelerini muazzam ve eksiksiz yapan kişi ya da kurumları temsil etmektedir. Siz de kendi kredi notunuzu öğrenerek bankalar gözündeki sicilinizi sorgulayabilir ve bu doğrultuda kredi sicilinizi değerlendirebilirsiniz.

3.Kredi Kampanyalarını Araştırın

Findeks Kredi Notunuzu da öğrendikten sonra şimdi kredi kampanyalarını araştırmaya başlayabiliriz. Önce kullanacağımız kredi türünü belirledik ve şimdi de hangi kredi kampanyalarının bizler için avantajlı olduğunu tespit etme aşamasındayız. Bankaların kredi kampanyaları genel olarak belirli sürelerde geçerli olmaktadır ve belirli dönemlerde bazı kredi kampanyaları piyasa koşullarına nazaran oldukça avantajlı faiz oranları sunabilmektedir. Bu nedenle bu aşamada yapmanız gereken bankaların en güncel kredi kampanyalarını bizlere duyuran sitelerden yardım almaktır. Bu sitelerden en büyüğü bizlere en güncel banka ve kredi bilgileri sunan  www.banka-kredileri.com sitesi. Bu siteye girdiğinizde en güncel kredi kampanyalarını görebilecek, örnek hesaplamalarını inceleyebilecek ve detaylı tüm bilgileri elde edebileceksiniz. Buradan hemen süresi henüz dolmamış ve geçerli bir kredi kampanyasını seçiyoruz. Seçtiğimiz kredi kampanyasının kredi faiz oranına, kredi masrafı tutarına ve kampanyanın diğer detaylarına dikkat ederek sizin için En Uygun Krediyi seçmenizi öneririz.

4.Kredinin Detaylarını Belirleyin

Evet, kredi kampanyamızı da belirledik. Peki, bankasını ve kampanyasını belirlediğimiz kredi kampanyası için nasıl bir başvuru yapmamız gerekecek? Kaç ay vade ile ne kadar kredi kullanacağınızı bu aşamada belirlemelisiniz. Bankaların kredilerde her vade için uyguladıkları faiz oranları farklılık gösterebiliyor. Bu konuya dikkat ederek kullanacağınız kredinin tutarını ve vadesini belirleyebilirsiniz.

5.Ödeme Gücünüzün Üzerinde Bir Kredi Başvurusu Yapmayın

Kredi Başvurusu yaptıktan sonra kredi onayı alamayan pek çok kişi bankaların kredi başvuruları için kolay kolay onay vermediklerinden şikayetçidir. Ama aslında kredi başvurularınızın onaylanmamasının basit ve giderilebilir pek çok nedeni olabilir. Bunlardan en önemlisi de gelir gider dengeniz.

Bunu biraz açarsak aylık gelirinizin ne kadarını borçlandığınız ve borç ödemelerine ayırdığınız bankalar için oldukça önemli. Siz aylık gelirinizin tamamını kredi ya da diğer ödemeleriniz için ayırıp borçlanırsanız kredi taksitlerinizi ödeme ihtimaliniz elbette çok daha düşük olacaktır. Çünkü her bireyin kredi ödemeleri haricinde pek çok ihtiyacının olması ve buralara da bütçe ayırması kaçınılamaz. Bu durumda ise kredi ödemelerinizde aksamalar olacaktır.

Bu kriteri geçebilmeniz için aylık toplam gelirinizin en fazla üçte ikisine denk gelecek şekilde aylık ödemelerinizi belirleyin. Daha önce kullanmış olduğunuz bir kredi varsa o kredinin taksitlerini de gelirinizin üçte ikilik kısmından düşün. Yoksa krediniz onay alamayacaktır. Bunu bir örnekle açıklamaya çalışırsak daha anlaşılır olacaktır.

Aylık geliri 3500 TL olan bir kişi daha önce hiç kredi borcu yoksa yeni kullanmak istediği kredinin aylık taksitleri 3500/3 =1166 TL’yi geçmemelidir. Bu durumda bu kişi 24 ay taksitle en fazla 28.000 TL kredi için ya da 48 ay taksitle de en fazla 56.000 TL kredi için başvuru yapmalıdır. Daha yüksek tutarlı kredi başvuruları yüksek ihtimalle reddedilecektir.

Ayrıca bu kişinin daha önce bir kredi daha kullandığını ve devam eden bu kredisine aylık 550 TL ödeme yapmaya devam ettiğini varsayalım. Bu durumda 3500/3 =1166 TL – 550 TL = 616 TL taksitlerle kredi kullanabilecek olan bu şahıs kredi başvurusunu da bu doğrultuda yapmalıdır. Yani bu durumda 36 ay taksitle maksimum 22.000 TL ve 48 ay taksitle de maksimum 29.500 TL kredi başvurusu yapılmalıdır.

6.Kredi Başvurunuzu Yapın

Tüm bu detayları öğrendikten ve ilgili bankayı belirledikten sonra şimdi kredi başvurusuna geldi. Kredi başvurunuzu internet üzerinden kolay ve zahmetsizce gerçekleştirebilir ya da diğer kredi başvuru kaynaklarını kullanabilirsiniz. Ancak tabi ki internet aracılığı ile kredi başvurusu yapmak WEB ya da mobil fark etmeksizin en kolay kredi başvurusu seçeneği.

İnternetin haricinde kredi başvurunuzu başvuru yapmaya karar verdiğiniz bankanın SMS, bankamatik, şube, mobil şube gibi başvuru kanallarını da kullanabilirsiniz. Kredi başvuru siteleri de tabi ki tercih edebileceğiniz başvuru kanalları arasında yer alıyor.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir