Kredilerde Yeni Dönem

Geçtiğimiz haftalarda gündeme gelen yeni düzenleme ile kredisini erken ödeyene cezadan ziyade indirim uygulanacak, temerrüde düşenden %30’dan fazla faiz alınamayacak. Öte yandan limit aşımı konusunda da gelecek olan yenilik bilgilendirmenin anlık yapılması yönünde. Gümrük ve Ticaret Bakanlığında hazırlanan bu yeni düzenleme kredilerle ilgili önemli konular içeriyor. Taslak halinde bekletilen uygulama ile beraber bizleri neler beklediğini Hesapkurdu.com analistleri maddeler halinde derledi.

Geciken Faizlerde %30 Zam

Gecikme yaşanan kredilerde tüketiciden en fazla %30 faiz zammı istenebilecek. Aksi durumlarda tüketici durumu gerekli kuruluşlara bildirebilecek.

Erken Ödemeye Ceza Değil İndirim Var

Kredi borcunu vadesi gelmeden tamamını ödeme isteyen ya da birkaç taksiti erkenden yatırmak isteyen tüketici için artık ceza kesilmeyecek. Erken ödeme yapana ceza değil indirim yapılacak. Tüketiciye her türlü ödeme bildirisi de yazılı olarak iletilecek.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir