Konutun Tamamına Kredi Kullanmak

ipotek

 

Konut kredi taleplerinde en sık karşılaşılan sorudur. Konut değerinin tamamına kullanabilir miyim?

Yasal olarak ekspertiz değerinin %75’ine kredi kullanabilirsiniz. Ama bu durumun bazı istisnaları vardır. Bu istisnalar şu şekilde sıralanabilir;

1- Ek İpotek Göstermek: Sizin veya yakınlarınızın krediye uygun bir konutu varsa, bankalar alacağınız konutla birlikte, teminat gösterdiğiniz konuta ipotek koyarak, konutun tamamını finanse edebilirler. Bütün bankalar bu işlemi yapmamaktadır. Bazı bankalar kendi inisiyatifleri ile ek teminatla konut değerinin tamamına kredi verebilirken, bazı bankalar bu durumu riskli olarak gördükleri için ek teminat ile konutun tamamına kredi vermezler.
Ek teminat göstereceğiniz konuta, ekspertiz masrafı ve ipotek masrafı yapacaksınız. Bu durum toplam kredinizin maliyetini artıracaktır.

2- Kalan Kısım İçin İhtiyaç Kredisi Kullanmak: Kalan kısmı için ihtiyaç kredisini kullanılabilir. Konut kredisini kullanacağınız banka  konut ve ihtiyaç  kredisini birlikte kullandıramaz. Başka bir kişinin adına kullanabilir veya başka bir bankadan ilerleyebilirsiniz. Kullanacağınız konut ve ihtiyaç kredisinin aylık ödemesi, kayıtlı gelirinizin yarısını geçmemelidir. Geçmesi durumunda banka ihtiyaç kredisini riskli olarak görebilir ve talebinizi ret edebilir.
Ek olarak, çekeceğiniz ihtiyaç kredisine, dosya masrafı ve konut kredisinden daha fazla bir faiz ödeyeceksiniz. Bu durumda toplam maliyetinizi yine arttıracaktır.

Ne kadar konut kredisi kullanabileceğinizi öğrenmek için, “Konut Kredisi Hesaplama” aracımızı kullanabilirsiniz.

Sonuç olarak;

Hesapkurdu.com finans uzmanlarına göre, ek teminatla ya da ihtiyaç kedisi kullanarak, tamamına konut kredisi kullanılabilir. Ek masrafların olacağı unutulmamalıdır. Konutun tamamına kredi kullanmak biraz zor ve karışık bir süreçtir. Bir uzmana danışmanız, sizin için faydalı olacaktır.

 

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

One Comment