8 Maddede Yeni Tüketici Yasası ve Konut Kredisi [Bölüm-2]

Cuma listelerimizde bu hafta, tüketicinin korumasına ilişkin tasarı ve bu tasarının konut kredisi üzerindeki etkilerinden bahsedeceğiz. İki bölüm halinde yayınlayacağımız listemizde tasarı ile ilgili detayları görebileceksiniz.

7 Kasım 2013 tarihinde TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen Kanun’un genel kapsamında; tüketici kredileri ve kredi kartları ile ilgili sözleşmeler, kart üyelik aidatları, ön ödemeli konut satış sözleşmeleri, ayıplı malların iadesi, abonelik sözleşmeleri, reklamlar gibi birçok alanda, tüketici haklarını ve kanuna uymayanlar hakkında uygulanacak yaptırımlar yer alıyor. Tasarının amacı tüketici haklarını korurken sağlam bir yapı oluşturmak. İşte yeni tüketici yasası ve konut kredisi üzerindeki etkilerinin 2. Bölümü:

5- Erken Ödeme Cezası Kaldırılıyor

galeri-5 Tüketicinin en çok karşılaştığı ve bilgi almak için blogumuzun soru-cevap bölümüne başvurduğu konulardan birisi erken ödeme cezası. Yeni yönetmelik bu durumun kapsamını da net bir şekilde açıklıyor. Düzenlemeye göre; tüketici, vadesi gelmemiş bir veya birden çok taksit ödemesinde bulunabileceği gibi, konut kredisi borcunun tamamını erken ödeyebilecek. Bu hallerde, konut kredisi kuruluşu, erken ödenen miktara göre gerekli faiz ve diğer maliyet unsurlarına ilişkin indirim yapmakla yükümlü olacak.

Bir diğer açıdan eğer faiz oranı sözleşmede sabit olarak belirlenmişse ve tüketici birden fazla ödemesini vadesinden önce yaparsa, konut finansmanı kuruluşu bu durumda tüketiciden erken ödem cezası talep edebilecek. Düzenlemede erken ödeme cezasının nasıl hesaplanacağı da belirtilmiş; “Erken ödeme tazminatı gerekli faiz indirimi yapılarak hesaplanan ve tüketici tarafından konut finansmanı kuruluşuna erken ödenen tutarın, kalan vade sayısı 36’yı aşmayan kredilerde yüzde birini, vade sayısı 36 ayı aşan kredilerde ise yüzde 2’yi geçemeyecek.”

6- Tüketici İstediği Kuruluştan Konuta İlişkin Sigorta Yaptırabilecek

galeri-6

Konut kredisi kullanırken tüketiciden bir çok sigorta yaptırması beklenmekte. Bankadan bankaya değişen bu uygulama tüketiciye ek masraf çıkarmakta. Sözleşme Öncesi Bilgilendirme Formunda belirtilen bu sigortalar artık tüketicinin açık talebi olmaksızın yaptırılmayacak. Eğer tüketici, sigorta yaptırmak isterse bunu istediği bir sigorta şirketinden sağlayabilecek. Şirketin sağladığı teminatla ise yaptırılan sigorta, konut kredisi kuruluşu tarafından kabul edilmek zorunda olacak.

7- İl ve İlçelerde Tüketici Hakem Heyetleri Oluşturulacak

galeri-7

Tüketici ile bankalar arasında yaşanan uyuşmazlıklardan dolayı bakanlık il ve ilçe merkezlerine en az bir tüketici hakem heyeti oluşturacak. Bu hakem heyetlerinin görev sınırları yine yasa tasarısında belirlenmiş durumda. Değeri 2 bin liranın altında bulunan uyuşmazlıklarda ilçe tüketici hakem heyetlerine, 3 bin lira altında bulunan uyuşmazlıklarda il tüketici hakem heyetlerine başvuru yapılacak. Öte yandan büyükşehir kapsamındaki illerde 2 bin ve 3 bin lira arasındaki uyuşmazlıklara yine il tüketici hakem heyeti bakacak.

Tüketici hakem heyetinin kararına karşı tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde yapılan başvurular değerlendirmeye alınacakken tüketici mahkemesinin vereceği karar kesin olacak.

8- Tüketici Ön Ödemeli Konut Satış Sözleşmesinden Cayabilecek

galeri-8

Bakanlıkça belirlenen hususları içeren ön ödemeli konut satış sözleşmesi, tüketicilere sözleşmenin kurulmasından en az bir gün önce, verilmek zorunda olacak. Yapı ruhsatı alınmadan bu sözleşeme yapılamayacağı gibi tüketici, 14 gün için herhangi bir gerekçe göstermeden ve ceza ödemeden ön ödemeli konut satış sözleşmesinden cayabilecek. Öte yandan konut satışında devir veya teslim süresi sözleşme tarihinden itibaren 36 ayı geçmeyecek ibaresinin yer aldığı tasarıda konut satışının tapu siciline tescil edilmesi, satış vaadi sözleşmesinin ise noterde düzenleme şeklinde yapılması zorunlu olacak.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir