Alacağım Evde Kiracı Oturuyorsa Ne Yapmalıyım?

alacaginizevdekiracivarsa

Bireyler ve özellikle evli çiftler, hem geleceklerini garanti almak hem de en doğru yatırımları gerçekleştirebilmek adına yaygın olarak konut almayı tercih etmektedir. Kira da oturmak istemeyen ya da ikinci bir mal varlığı ile geleceğini garanti altına almak isteyen bireylerin ev alma işlemleri sırasında ise daha sonra bazı problemler yaşamamaları adına dikkat etmeleri gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Bu noktaların en yaygın olanlarından bir tanesi, alınacak evde kiracı oturması durumudur. Böyle bir durum konu ile ilgili bilgisi olmayan bireyler tarafından basit gibi gözükse de alınacak olan evde kiracı oturması hali, dikkat edilmediğinde mağduriyetlere sebep olabilmektedir.

Kiracı Tahliyesi İstenebilir

Şahıs bir ev almak istiyor ve içerisinde de kiracı oturuyorsa eğer kiracının tahliyesini isteme hakkına sahiptir. Ancak bu noktada kira sözleşmesi, daha önceki ev sahibi ile yapılan anlaşmalar ve kiracının tutumu son derece önem taşımaktadır. Kiracı tahliyesi, yeni ev sahibi evi aldığı andan itibaren 1 ay içerisinde istenebilmektedir. İhtarname olarak da adlandırılan bu işlem, kiracının evden çıkması adına tanınan süreyi de ifade etmektedir. Ancak devamında 6 aylık süreç içerisinde kiracı evden hala çıkmıyorsa ev sahibinin kiracıyı mahkeme zoru ile evden çıkartma yetkisi bulunmaktadır.  Bu noktada benzer bir problem yaşamaması adına bireyin ev almadan önce içerisinde bulunan kiracı ile tahliye konusunda görüşmesinde fayda bulunmaktadır.

Kiracı İle Anlaşmaya Varılması Önemli

Yeni ev alacak bir kişinin, alacağı evin içerisinde kiracı oturuyor olması durumunda daha sonrasında bir problem ya da zorluk yaşanmaması adına kiracı ile anlaşmaya varması da son derece önem taşımaktadır. Evi almadan önce içerisinde bulunan kiracının daha ne kadar süre ile oturcağının öğrenilmesi, kira sözleşmesinin olup olmadığına bakılması ve kiracıya belirli bir süre tanınması, ev sahibinin ortak bir anlaşma yoluna varmasına yardımcı olmaktadır. Bu sayede birey yeni bir ev alsa bile kiracı ile anlaşarak bir sorun yaşamamakta hatta kiracı olarak oturmasına izin verebilmektedir. Genel olarak içinde kiracı bulunan evleri, ikinci ya da üçüncü evini almak isteyen, yatırım yapmak amacında olan bireyler tarafından tercih etmektedir.

Kira Sözleşmesi İncelenmeli

İçerisinde kiracı  bulunan bir evi almadan önce bireyin son olarak dikkat etmesi gereken önemli noktalardan bir tanesi, kira sözleşmesinin detaylı olarak incelenmesidir.  Daha önceki ev sahibi ile yapılan kira sözleşmesinin süresinin ne kadar olduğu, kiracının ve aynı zamanda da yeni ev sahibinin haklarının neler olduğunu belirlemektedir. Bu noktada kira sözleşmesinin kiracının ev içerisinde kalma süresi daha uzunsa yeni ev sahibi kiracının evden çıkmasını talep edememektedir. Ancak anlaşmaya varılması halinde belirtilen durum değiştirilebilmektedir. Bu gibi durumlarda ilk kez ev alan ve evinin içinde oturmak isteyen bireylerin kiracı anlamında titiz davranmasında fayda bulunmaktadır.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir