Alacağım Konutta Nelere Dikkat Etmeliyim?

konutkurallariHemen hemen herkes kendi evinin sahibi olmak ister. Bu yüzden de devamlı olarak birikim yapmaya çalışırız. Her ay kira ödemektense bir şekilde yapılan birikime ek olarak kredi çekmek ve bu parayla bir ev sahibi olmak daha mantıklıdır. Her ay ödenen kira yerine kira öder gibi kredi borcu ödeyerek konut sahibi olabilirsiniz. Onca birikimi yapmak veya kredi çekmek gibi zahmetli ve bol emek gerektiren eylemlerden sonra konut almak için kolları sıvarız. Tam da burada bazen bir takım nüansları gözden kaçırabiliriz. İşte bu yüzden, konut alırken dikkat etmemiz gereken temel özelliklerin neler olduğunu sizler için araştırdık.

 • Sahip olmak istediğiniz evin, hangi özelliklerde olmasını istiyorsanız, bu özellikleri net bir şekilde listelemelisiniz. Konut araştırırken de sahip olduğunuz bu listeye göre bir yol haritası çıkarabilirsiniz. Bu hem araştırma yapacağınız alanı küçültecek hem de zaman tasarrufu sağlayacaktır
 • Konutun, kamu alanlarına yakınlığı veya bu alanlara olan ulaşımı uygun olmalıdır. Dolayısıyla, ulaşım, şehir konumu gibi özellikler de oldukça önem taşımaktadır.
 • Kısa vadede gelişime açık bölgelerde de konut almak oldukça önemlidir. Böyle yerlerde hem daha uygun fiyatlı hem de ileride değeri yükselebilecek bir eve sahip olabilirsiniz.
 • Konutun konumu gibi belirli fiziksel özellikleri de oldukça önemlidir. Evin tüm tesisat düzeni, bulunduğu cephe, kat sayısı, yaşı, metrekaresi ve benzer fiziki özelliklerini iyi analiz etmelisiniz.
 • Evin tapusu, bina ruhsatı, yapı kullanım izni ve benzeri tüm yasal belgelerinin tam olmasına dikkat etmelisiniz. Gerekirse konuyla ilgili detaylı bir araştırmaya bile girebilirsiniz. Belediye veya benzer bir kamu kuruluşunca ev üzerine istenmiş herhangi bir kararın olup olmaması da oldukça önemlidir.
 • Söz konusu konutun üzerinde herhangi bir vergi borcu, ipotek, haciz ve benzeri bir durumun olmadığından emin olmalısınız.
 • Müstakil bir ev yerine bir daire alıyorsanız eğer konutun kat mülkiyetinin ve kat irtifakı gibi yükümlülüklere dikkat etmelisiniz.
 • Her şeyden önce konut alırken, mevcut ekonomik durumunuzu iyi irdelemeniz gerekmektedir. Finansal durumunuza uygun bir bütçe ile yola koyulmalısınız.

Konut Kredisi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Konut kredilerinin reddedilme nedenleri arasındaki en güçlü madde kredi notudur. Kredi kullanmadan önce kredi notunuzu mutlaka öğrenmelisiniz.
 • Bankalar satın alınacak evin değerini eksperleri aracılığı ile hesaplamaktadır. Eksper raporunun %80’ine kadar kredi verilebilmektedir. Geriye kalan %20’lik kısmı için peşinat kullanmalısınız. Bu nedenle peşinatınızın ne kadar olduğunu doğru hesaplamanız gerekmektedir.
 • Satın almak istediğiniz eve karar verip, peşinatınızı hesapladıktan sonra bankaların kredi faiz oranlarını ve toplam geri ödemelerini mutlaka karşılaştırın. Eğer bankaların faiz oranlarını karşılaştırmadan önce kredi kullanırsanız; aylık daha düşük ücret ödeyeceğinizi düşünürken toplam geri ödeme miktarınız çok fazla olabilir.
Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir