Anadolu’ya Markalı Konut Girdi Kredi Talebi Arttı


konutkredisiodeabankMarkalı ve nitelikli konutların Anadolu illerine de girmesiyle bu illerden konut kredisi talebi arttı. En fazla talep Keçiören ve Buca’dan geldi.

Konut stoğu en çok İstanbul’da artarken markalı projelerin Anadolu açılımları Anadolu’dan gelen kredi taleplerini de artırıyor. Konutkredisi.com.tr’nin her ay yapılan konut kredisi başvurularından derlediği verilere göre, 2012’nin ilk çeyreğinde en yüksek konut kredisi talebi sırasıyla İstanbul, Ankara ve İzmir’den geldi. İstanbul, Ankara ve İzmir’in talebi 2011’in ilk çeyreğinde Türkiye’nin toplam konut kredisi talebinin yüzde 42 ile yaklaşık yarısını oluşturdu.Aynı trend 2012’nin ilk çeyreğinde de sürdü. Üç ilin dışında kalan illerin payı son çeyrekte yüzde 53’ten yüzde 58’e yükseldi.

İstanbul’da Avrupa Yakası Önde 

Türkiye nüfusunun yüzde 18’ini yaşadığı İstanbul, 2012 ilk çeyreğinde konut kredisi talebinin yüzde 26’sını oluşturdu. Avrupa yakasındaki talep, İstanbul’daki toplam talebin yüzde 68’ini oluştururken Anadolu yakasından gelen konut kredisi talebi ise yüzde 32’de kaldı.

Ankara’da Keçiören, İzmir’de Buca 

Ankara’da Keçiören, son iki çeyrektir başkentin en çok konut kredisi talebi alınan ilçesi oldu. Ankara’dan alınan talepler içerisinde yüzde 19’luk bir paya sahip Keçiören’i yüzde 14 ile Etimesgut izledi. İzmir’de ise en çok konut kredisi talebinde yüzde 13’lük pay ile Buca başı çekti. Onu sırasıyla Karşıyaka ve yılın ilk çeyreğinde en yüksek talep artışını gösteren Çiğli takip etti. İstanbul, Ankara ve İzmir’in talebi 2011 yılında Türkiye’nin toplam konut kredisi talebinin yaklaşık yarısını oluşturmasına rağmen talebin diğer illere kayış trendi 2012 ilk çeyreğinde de sürdü. 3 büyük ilin dışında kalan illerin payı son çeyrekte yüzde 53’ten yüzde 58’e yükseldi.

Sabah

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir