Artan Taksitli Konut Kredisi

Türkiye’de kişi başına düşen gelir 10 bin ABD doları olup, gelişmiş ülkelere kıyasla pekte iyimser bir tablo oluşturmamaktadır. TUİK’in verilerine göre ise, milli gelir harcamaları incelendiğinde, %26,7 gibi bir oranın sadece gıda ve içecek için ayrıldığı görülmektedir. Diğer yandan %10 gibi çok küçük bir oranı mobilya ve ev aletleri, konut, su, elektrik, gaz ve diğer mal ve hizmetler oluşturmaktadır. Bu oranlar dikkate alındığında tüketicilerin konut sahibi olabilme şansı oldukça düşüktür. Çünkü Türkiye şartlarında sahip olunan gelirin büyük çoğunluğu temel tüketim malzemelerine harcanmaktadır.

Ortalama bir gelire sahip olan bir tüketici, eğer ki ek bir geliri yok ise, konut sahibi olmak için ihtiyaç duyduğu krediye başvurmak üzere gideceği herhangi bir bankadan olumsuz yanıt alabilir. Örneklendirmek gerekirse; aylık 2000 TL geliri olan bir tüketici, İstanbul’un merkeze yakın semtlerinden ev alma olasılığı düşüktür. 100.000 TL fiyatı olan ev için, bankanın size verebileceği maksimum kredi 75,000 TL’dir. 75,000 TL’lik kredi için ödeme miktarları;

  • 60 ay vadeli konut kredisi için 1,600-1,700 TL arası
  • 120 ay vadeli konut kredi için 1,050-1,200 TL arası
  • 240 ay vadeli konut kredi için 800,00-900,00 TL arasıdır.

Yukarıdaki verilerden 2,000 TL’lik maaş ile değeri yüksek olan bir ev için konut kredisi almanız zor görünüyor. Çünkü kredi taksitinin aylık hane halkı gelirinin %40-50’sini geçmemesi gerekiyor. Peki, bu şartlar altında siz nasıl ev sahibi olabilirsiniz?

Aylık 2,000 TL’lik maaşınızla artan ödemeli plan yapabilir ve kredi taksitinizi, maaşınızın artışına göre düzenleyebilirsiniz. Örneklendirmek gerekirse; 75.000 TL’lik başvurduğunuz kredi miktarını 180 ay vadeli artan ödeme planı ile hazırladığınızda, ilk üç yıl ödeyeceğiniz taksit tutarını 690, 730 ve 760 TL civarında yapılandırabilirsiniz. Bu ödeme planı ile yıllık maaşınızdaki artışa oranla, ödeyeceğiniz taksit miktarı da artış gösterir. Kira öder gibi ev sahibi olma hayaliniz bu plan ile gerçekleşebilir.

Türkiye’nin lider konut kredisi danışmanlık firması konutkredisi.com.tr, bütçenize uygun olan en doğru krediyi, bankalardan bağımsız olarak bulmaya çalışırken, kredi temini süresince danışmanlarımız size yardımcı olabilir ve bütün merak ettiğiniz sorulara yanıt verebilir.

Sevil Gündüz

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 Adet Yorum