Asgari Ücretli Çalışanların Kredi Kartı Limitleri Düşecek

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), borç artışının önüne geçmek için limit taslağı hazırladı. Bu taslakla beraber aylık geliri 1000 liranın altında olan kredi kartı sahiplerinin limitleri 1000 TL ile sınırlanacak.

 Yürütülen çalışmayla kart kullanıcılarının taksitli harcamalarına kısıtlama gelirken bundan en çok asgari ücretle çalışan tüketiciler etkilenecek. Öte yandan taslağın tüketici kredilerini aşağı doğru çekmek amacı taşıdığını da söyleyebiliriz. Ancak uzmanlara göre ise sorunsuz geçiş yapabilmek için kredi kartı borçlusu tüketicilere düşük faizli tüketici kredisi verilmesi gerekiyor. Şu anda kart sahipleri aylık gelirlerinin iki katı tutarında kredi kartı harcaması yapabiliyorlar. Konuşulan taslak yürüllüğe girdiğinde ise geliri 1000 TL’nin altında olanlar, sadece bu tutar kadar harcama yapabilecekler. Asgari ücretle çalışan tüketicileri yakından ilgilendiren bu düzenlemeyle birlikte yaklaşık 4.5 milyon kişi limit taslağından olumsuz etkilenecek. Haziran 2013 verilerine göre 56.5 milyon kredi kartı olduğunu düşünürsek, taslaktan etkileneceklerin neredeyse kart sahiplerinin %8’ini oluşturduğunu görüyoruz. Çoğunluğu emekli ya da asgari ücretle çalışan bireyler olan bu grubun içerisindeki ‘ev kadını’, ‘öğrenci’ profilli tüketicilerin yer alması da göze çarpan bir diğer ayrıntı. Ancak 1 Ocak 2014 yılından itibaren sadece 1000 liralık alışveriş yapabilecek olanların oranı söylenildiğinden daha çok da olabilir. Daha önce yapılıp taksitlendirilmiş harcamaların da dahil edilecek olması bu olasılığı güçlendiriyor.  BDDK’nın açıkladığı düzenleme ayrıntılarına göre limiti 15 bin TL’ye kadar olan kredi kartlarında asgari ödeme tutarının %25’ten %30’a çıkarılacak. 15-20 bin TL arası limitlerde ise bu oran, tutarın %35’ine yükseltilecek.

 Taksitli harcamalar olumsuz etkilenecek

Taksitli harcamaların olumsuz etkileneceği bu uygulamadaki tartışılan konu ise “gelir”. Aylık gelirin nasıl hesaplanacağının belli olmaması ve bazı meslek gruplarının aylık periyotlarda düzensiz gelirlerinin olması durumu güçleştiren etkenlerden. Sonuç olarak İngiltere’nin ardından Avrupa’da kredi kartı üzerinden en çok taksitli harcama yapan ülke olarak göze çarpan Türkiye’de bu sınırlamanın nasıl karışılık bulacağı belirsiz. Bu noktada kredi kartı sahiplerinin kredi süreçlerinde ücretsiz danışmanlık alarak yeni düzenlemeye hazırlık olması, daha dikkatli davranarak, borçlarını bu yeni uygulamaya göre planlamaları öneriyoruz.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir