Aylık Gelir Durumu ve Kredi Başvurusu

Konut kredisi ile ev almak ciddi bir finansal karar. Tüketicilerin büyük bir kısmı aylık gelirlerinin %40-50’sini kredi taksitlerine bağlıyorlar. Bu çerçevede tüketicilerden en çok alınan sorular da gelir etrafında oluyor. Bunların arasında en çok öne çıkanları sizinle paylaşmak istiyorum.

1. Gelirim var ama tümünü SSK’da belgeleyemiyorum. Acaba bana kredi çıkar mı?

En sık karşılaştığımız soru. Bu durumda eğer çalıştığınız şirketten bu durumu anlatan bir maaş yazısı alabilirseniz bankalar bunu mutlaka olumlu değerlendirecektir.

2. Gelirim alacağım kredinin taksitine göre düşük kalıyor, ailemin (oğlumun, annemin) gelirini de gösterebilir miyim?

Kredi için ödenecek taksit tutarı maaşın %40-50’sini aştığı durumlarda bankalar aile bireylerinin gelirlerini de kabul ediyorlar. Anne, baba ve eş gelirlerini çoğu banka tarafından haneye giren toplam gelir olarak algılandığı için bu şekilde kredi kullanmak mümkün. Ancak çocuk gelirleri, çocukların evlenmek vb. sebeplerle evden ayrılabileceği düşünüldüğünden dolayı her banka tarafından kabul edilmiyor.

3. Her sene düzenli aldığım primlerim veya senelik ek gelirim var, bunları krediye dahil edebilir miyim?

Konut kredinize bu şekilde ara ödemeler ekleyebilirsiniz, hatta bu sizin için çok kazançlı olur. Bu şekilde kredinizi daha kısa sürede kapatarak faiz yükünüzü hafifletmiş olursunuz. Önemli olan gelirinize uygun bir ödeme planını, kredinizi kullanmadan önce belirlemeniz. Aksi takdirde ara ödeme yapmak istediğinizde erken ödeme cezası ile karşı karşıya kalırsınız.

4. Hiç peşinatım yok. Alacağım ev değerinin tamamı için kredi kullanmak istiyorum. Bu mümkün müdür?

2011 yılında BDDK’nın almış olduğu karar gereği bankalar alınacak evin ekspertiz değerinin ancak %75’ine kadar kredi verebiliyorlar. Ancak size veya ailenize ait ikinci bir ev var ise, bunu teminat göstererek evin değerinin tamamının kredilendirilmesi mümkün. Bazı durumlarda kişiye özel farklı istisnalar ve uygulamalar da olabileceği için böyle bir durumda bir bilene danışmanızı öneririz.

Konut kredisi başvurunuzu yaparken gelir ve tüm diğer konularla alakalı sorularınızı, Konutkredisi.com.tr’nin uzman ve bankalardan bağımsız mortgage danışmanlarına tamamen ücretsiz olarak sorabilirsiniz. Böylece gelirinize uygun taksitlerle, en iyi şartlarda konut kredisi kullanarak kazançlı çıkarsınız.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

227 Adet Yorum