Aylık Maliyet Oranı Nedir? Nasıl Hesaplanır?


kira bedeliAlmayı düşündüğünüz ev için 100.000TL’lik bir kredi kullanmak istiyorsunuz. O günün koşullarında piyasanın en iyi faiz oranını veren A bankasından, aylık %0,99 faiz oranı ve 5.000TL masraf içeren bir teklif aldınız. Faiz oranı aylık %1,02 olan B bankası ise, size 2.000TL masraflı bir kredi teklifi sundu. Hangisini seçersiniz?

Ev alırken herkes o günün şartları ile en uygun krediyi kullanmak ister. Genel kanı en uygun kredinin en düşük faizli kredi olduğu şeklindedir.  Ancak her durumda en düşük faizli kredi, en düşük maliyetli kredi olmayabilir. Çünkü bankalar konut kredisi kullandırırken müşterilerinden faiz haricinde “kredi komisyonu, dosya masrafı, ipotek ücreti, ekspertiz” vb. ücretler talep ederler ve bu ücretlerin tutarları ve adları bankadan bankaya değişir.

Özetle bir bankanın faiz oranı diğerinden daha düşükken masrafları yüksek olduğundan dolayı “aylık maliyet oranı” yani toplam maliyeti daha yüksek olabilmektedir. Farklı bir deyişle, aylık maliyet oranı, bankaların faiz oranları yanında müşterilerden aldıkları masrafları da içermekte ve farklı kredilerin maliyetlerini salt faiz oranına oranla daha iyi karşılaştırılabilir bir hale getirmektedir.

Aylık maliyet oranının nasıl hesaplandığını yukarıdaki soruyu cevaplayarak açıklayalım:

Aylık maliyet oranını hesaplamak için vade, ödenecek aylık taksit tutarı ve masrafların da eklendiği kredi tutarını bilmemiz gerekiyor. Vadeyi zaten bildiğimiz için öncelikle iki kredinin aylık taksit tutarlarını bulalım. A bankasının sunduğu kredi teklifinin taksit tutarı belirtilen vade ve faiz oranında 1.428TL iken, B bankasının taksit tutarı aynı vadede faiz oranı daha yüksek olduğu için 1.449TL oluyor. Daha sonra masrafların da dâhil olduğu kredi tutarını hesaplayalım. A bankasının teklifinde bu tutar kredi tutarına masrafları eklediğimizde 105.000TL olurken B bankasının teklifinde102.000TL oluyor.*

Bu üç değişkenle birlikte hesaplama yaptığımızda faiz oranı cazip görünen A bankasının aylık maliyet oranı %1,09 iken, B bankasının aylık maliyet oranı %1,06 oluyor. Yani krediyi faiz oranı yüksek olan B bankasından kullanmak daha karlı.

Bugün Türkiye’deki bazı bankalar ve kurumların hesaplayıp sunduğu standart aylık maliyet oranı sizin daha kârlı krediyi seçmenizde önemli bir kriter ancak yeterli değil. Bankalar masrafların yanında kredi ile birlikte yapılması gereken zorunlu sigortalar konusunda da farklılıklar gösteriyor. Hatta bazı bankalar konut kredisi ile birlikte yapılması zorunlu olan konut ve DASK sigortalarının haricinde hayat sigortasını da zorunlu tutabiliyorlar. Bu da kredi maliyetlerini doğrudan etkiliyor.

Konutkredisi.com.tr olarak müşterilerimiz kredilerle ilgili en güncel ve gerçekçi bilgiyi sağlıyor ve en uygun konut kredisini buluyoruz. Bunun için Türkiye’deki diğer kurumlardan farklı olarak aylık maliyet oranlarını hesaplarken ilk yılda ödeyeceğiniz sigorta bedellerini** de ekleyerek size gerçeğe en yakın maliyetleri sunuyoruz. Böylece toplam maliyet karşılaştırması yaparken gerçekten de karşılayacağınız tüm maliyeti görmüş oluyorsunuz.

*     Bankalar genelde kredi masrafını peşin alıyorlar ve kredi tutarının üzerine eklemiyorlar. Ancak talep üzerine çoğu banka toplam masraf tutarını da kredi anaparasının üzerine ekleyebiliyor. Aylık maliyet oranı hesabında standart olarak toplam masrafın kredi anaparasına eklendiği varsayılır.

**   İlk yılda ödeyeceğiniz sigorta bedellerinden bazılarını (ferdi kaza ve konut sigortası gibi) yaklaşık hesaplamak durumunda kalıyoruz, çünkü primler kişinin ve konutun özelliklerine göre değişim gösteriyor. DASK primlerini ise bölgeye göre hesaplıyoruz. Daha detaylı hesaplama için www.konutkredisi.com.tr veya 0212-275-0075’ten danışmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Adet Yorum