Azalan Taksitli Konut Kredisi Nedir?

azalan-taksitli-konut-kredisiKonut kredisi için ödeme planları rehberimizde sizlere daha önce Artan Taksitli, Taktsit Ertelemeli ve Ara Ödemeli Konut Kredilerini anlatmıştık. Bankaların size en uygun ödeme seçenekleri sunmak için oluşturduğu bu ödeme planları sayesinde kullandığınız kredileri gelir yapınıza ve maaş aralıklarınıza göre ayarlayabilirsiniz. Bu yazımızda rehberimize yeni bir alternatif daha katacağız: Azalan Taksitli Konut Kredisi.

[box]İlgili Rehber: Artan Taksitlik Konut Kredisi Nedir?[/box]

Azalan Taksitli Konut Kredisi  alternatifi ilerleyen dönemlerde giderinin artacağını düşünen bireyler için planlanmış bir seçenek. “Dört yıl sonra emekli olacağım, gelirim haliyle düşecek.”, “Krediye daha az faiz nasıl öderim?”, “Çocuklarım üniversiteye başlayacak, giderim artabilir.”, “Önümüzdeki dönem nakit sıkıntısı çekebilirim.” gibi düşünceleriniz varsa işte bu ödeme planı tam size göre. Nasıl mı? Borç ödemenizde bu ödeme planı ile başlangıçta daha yüksek tutarlı taksitler ödeyerek ilerleyen dönemlerdeki taksit tutarlarınızı azaltabilirsiniz. Başlarda borcunuzun büyük bölümünü ödemiş olduğunuz için anaparanız daha çabuk azalacak, bununla birlikte kredinizin faiz yükü de azalmış olacaktır.

[box]İlgili Rehber: Taksit Ertemeli Konut Kredisi Nedir?[/box]

Kullandığınız krediye daha az faiz ödeme gibi planlarınız var diyelim. Bunu anapara borcunuzu eriterek yapabilirsiniz. Ancak eşit taksitli ödeme planınında böyle bir şansınız yok. Azalan taksitli ödeme seçeneğiyle ise bu mümkün. Başlarda anaparanızı daha çabuk eriteceğinizden faiz ödemeleriniz son taksitlerinizde sizi daha az etkileyecektir. Öte yandan gelecek için öngörüleriniz sizi kullanmak istediğiniz kredi hakkında düşündürüyor da olabilir. Örneğin emekli olacaksınız ve geliriniz bir miktar düşecek ya da planladığınız bir gider artışı söz konusu  ve ödeme gücünüz haliyle azalacak. O yüzden bu planı tercih etmeden önce gelecekteki ödeme durumunuza hakim olmanız gerekmekte. Eğer önümüzdeki yıllarda hangi gelir kaybı, hangi gider artışı yaşayacağınızı planlarsanız olası cezalardan da kurtulmuş olabilir ve bütçenize en uygun krediye size en uygun ödeme seçeneği ile sahip olmuş olursunuz.

[box]İlgili Rehber: Ara Ödemeli Konut Kredisi Nedir? [/box]

Konut kredisi kullanmadan önce bankaların hangi şartları sunduğunu öğrenmeniz sizi avantajlı kılacaktır. Ayrıca bunu araştırmak o kadar da zor değil. Konutkredisi.com.tr ile bütün bankaların şartlarına tek bir adres üzerinden ulaşabilir ücretsiz danışmanlık hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz. Alacağınız bu ücretsiz danışmanlık kredinizin sonuçlanma şansını tam 4 kat arttıracağı gibi kredi sürecinizin de en sağlıklı bir şekilde ilerlemesini sağlayacaktır.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir