Bütçe Bilgileri Ulusal Enstitüsü Emlak Sektörüyle İlgili Açıklamaları Ses Getirdi

butce

Bütçe Bilgileri Ulusal Enstitüsü(Nibud) bir açıklama yaptı ve emlak sektöründe yeni bir dalgalanmanın kapıları açıldı. Çünkü bu açıklama yüksek gelire sahip vatandaşların bankalardan alacağı konut kredisi değerlerindeki düşüşü kapsıyor. Bu düşüşün on binlerce Euro değerinde olacağı açıklamada yer aldı.

Bu durum bireylerin konut satın almak için bankalardan konut kredisi alma taleplerinde yüksek rakamların yerini düşük rakamlara bırakması anlamına geliyor. Yapılan bu açıklama Financieele Dagblad gazetesinde de yer aldı. Söz konusu haberde bankaların bu yeni uygulamaya harfiyen uymaları gerektiği aksi halde cezai yaptırımın devreye gireceği de vurgulandı.

Haber, bu kararın yerli yerinde olduğu yönünde hazırlandı. Çünkü önümüzdeki dönemde ekonomik veriler incelendiğinde satın alım gücünde ciddi bir düşüş yaşanacak. Haliyle bu karar bir denge unsurunun oluşmasına yardımcı olacak. Çünkü herhangi bir haneye giren rakam, haneden çıkan rakamın çok altında kalabilir. Dolayısıyla konut kredisi için ailelerin ayırdığı ödenek çok yüksek rakamlara tekabül edemeyecek. Bu nedenle bankadan talep edilen kredi miktarının düşük olmasında fayda var.

Hangi Rakamlar Ön Görülüyor

Önümüzdeki yıldan itibaren brüt gelirin 100 bin Euro olması durumunda birey maksimum 554 bin Euro konut kredisi alabilecek. Takvimler 2009’u gösterdiğinde bu rakam 653 bin Euro idi. Yani düşüş oranı 25 bin Euro’yu buluyor. Konut satın almak isteyenler bu haberle birlikte tasarılarına hızlıca yön vermeye başladı. Kredi taleplerinde hatırı sayılır bir artış olması bekleniyor.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir