Babalar Günü Festivalle Kartta Rekoru Getirdi

Bu yıl Babalar Günü için yapılan kartlı işlemler geçtiğimiz yıla göre %18 oranında artarak 23.2 milyon adet oldu. Babalar Günü’nde en çok tercih edilen hediye internetten giyim olurken, internet alışverişlerinde rekor kırıldı.

Bankalararası Kart Merkezi(BKM), Babalar Günü’nde yapılan harcamalara ilişkin kredi kartı kullanım verilerini açıkladı. Babalar Günü’nü kapsayan ve Shopping Fest’in de dahil olduğu 15-17 Haziran tarihlerinde 23.2 milyon adet kartlı işlem gerçekleştirildi.

Sanal alışverişte de rekor kıran Babalar Günü işlemleri geçen yıl 1.5 milyon adetteyken, internet sitelerinden yapılan alışveriş bu yıl 2.1 milyon adetle 2011 – 2012 verilerine kıyasla %40 arttı.

Bu yıl Shopping Fest etkinliği ile birleşen Babalar Günü, başta alışveriş merkezleri olmak üzere pek çok yerde ve üründe uygulanan özel indirim imkanları sayesinde yaz dönemi alışverişlerine damgasını vurdu. 2012 yılının özel günleri içinde Babalar Günü, özellikle giyim ve aksesuar sektöründe gerçekleştirilen 3.5 milyon alışveriş adedi ile Anneler Günü’ne göre %6, Sevgililer Günü’ne göre ise %63’lük artış gösterdi.

Internetten alışverişler Babalar Günü’nde de artışını sürdürdü. Anneler Günü’nde ve Sevgililer Günü’nde alınan çiçek ve mücevherlerden farklı olarak Babalar Günü’nde hedef giyim siteleri oldu. Babalar Günü’nde giyim sitelerinden 3 günde yapılan 80 bin adet alışveriş Sevgililer Günü’nün yaklaşık 1.5 katı oldu.

Milliyet

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

One Comment