Banka Şubesinde Size Ne Soracaklar?

es-rizasi-olmayan-kefalet-sozlesmeleri

Kredi başvurusunda bulunmak için banka şubesine gittiğinizde bir çok soruyla karşılaşacaksınız. Önceden bu sorular için hazırlık yapmak hem işlemlerinizi hızlandıracak hem de krediye daha kolay ulaşmanızı sağlayacaktır. Aşağıda sizin için banka şubesine gittiğinizde karşılaşabileceğiniz soruları ve yapmanız gerekenleri sıraladık. Her türlü sorunuz için bize yorum bırakabilirsiniz.

1-      Ödeme Gücü

Banka ilk önce ödeme gücünüz ile ilgili soruları size yöneltecektir. Çünkü kullanacağınız kredinin maliyeti ve bunu karşılayıp karşılayamadığınızı öğrenmek, durumuna göre işlemi başlatmak isteyecektir. Yöneltilecek ilk soru aylık geliriniz ile alakalı. Aldığınız maaşın ne kadar olduğu ödeyebileceğiniz kredi taksit miktarını belirleyecektir. Yeni yönetmelikle beraber gelirinizin tamamını bir kredi taksitini ödemek için kullanamayacağınızdan aylık taksit maaş oranı burada devreye giriyor. Belgeleyebildiğiniz gelirinizin -ki burada gelirinizi belgelemek oldukça önemli- taksit maaş oranı kapsamında değerlendirileceğini ve buna göre kredi kullandırılacağını sakın unutmayın. Eğer gelirinizi belgeleyemiyorsanız şirketinizde maaşınıza ilişkin bir yazı alarak da bankaya gidebilirsiniz. Tüm bu işlemler sonucunda hala istediğiniz kredi için geliriniz uygun değilse kontrol edilecek bir nokta daha var: Hane halkı. Aynı hanede yaşadığınız bireylerin (anneniz, babanız, kardeşiniz, eşiniz vs.) belgelenebilir gelirleri kredi başvurusunda yardımınıza koşabilir. Sonuç olarak önerimiz; hane halkının gelirlerini de belgeleyerek banka şubesine gitmenizde fayda olacağı yönünde.

1.Aylık Geliriniz Ne Kadar? (Güncel faiz oranları ile gelirinize göre ne kadar kredi çekebileceğinizi, “Gelirime Göre Ne Kadarlık Ev Alabilirim Hesaplama” aracımız ile anında öğrenebilirsiniz.

2.Gelirinizi Belgeleyebiliyor musunuz?

3.Aynı Hanede Yaşadığınız Yakınlarınızın Gelirlerini Belgeleyebilir misiniz?

2-      Kredibilite

Gelirinizin uygun olmasının ardından banka kredibilitenizi incelemek isteyecektir. Önceden bankalarla yapmış olduğunuz işlemler, ödeme düzeniniz gibi faktörler kontrol edilecek ve güvenilir bir müşteri olup olmadığınıza karar verilecek. Burada kredi geçmişinizin iyi olması oldukça önemli. Öte yandan banka şubesinde direct olarak size kredi geçmişinizi anlatmanız istenmeyecek tabiki. Banka tüm geçmişinizin tutulduğu Kredi Kayıt Bürosu’ndan sizinle alakalı değerlendirme raporunu inceleyeceğinden aslında bu noktada sizin yanınızda götürebileceğiniz bir belge yok.

Kredi skorunuz incelendikten sonra başvurduğunuz kredi için yeterli olup olmadığınız kararlaştırılacak.

1.Ödeme Düzeniniz Kontrol Edilecek

2.Kredi Geçmişiniz İncelenecek

3.Kredi Skorunuz Önemli Bir Faktör (Kredi skorunuz hakkında detaylı bilgiyi, “Hesapkurdu.com’da yer alan “Findeks Nedir? Kredi Skorunuzu Nasıl Öğreneceksiniz?” yazısı ile anında öğrenebilirsiniz.

3-      Konutunuz İle İlgili Sorular

Son olarak size yöneltilecek sorular satın alacağınız konutla alakalı olacak. “Konutunuz krediye uygun mu değil mi?” Aslında temelde cevaplamanız gereken en önemli soru bu. Çünkü her konut krediye uygun olmayabiliyor. Banka tarafından gönderilen ekspertiz satın alınacak konut ile alakalı değerlendirmesini yaparken konutun uygunluğunu kontrol edeceğinden banka şubesine giderken konutla alakalı evraklarınızı yanınızda götürmeyi unutmayın. Örneğin tapunuzun cinsine, konutun kat irtifakının olup olmadığına dair belgeler ile şubeye gittiğiniz işlemleriniz daha hızlı ilerleyecektir.

1.Konut Krediye Uygun mu? (Hesapkurdu.com’da yer alan “Alacağım Ev Krediye Uygun mu?” yazısı ile ekspere ihtiyacınız olmadan evinizi kendiniz değerlendirilebilirsiniz.)

2.Tapu Cinsi Nedir?

3.Kat İrtifakı Var mı? (Kat irtifakı hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için, “Hesapkurdu; Kat Mülkiyeti” yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir