Banka Ücret ve Komisyonlarına Sınırlama Mayıs Ayında Meclis’te!

Dosya masrafı, hesap işletim ücreti, ekspertiz ücreti, ipotek ücreti.. Bankaların 60 kalemde elde ettikleri gelirlere sınırlama çok yakında Meclis’e geliyor. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın yeni açıklamasıyla yeni Tüketiciyi Koruma Kanunu Tasarısı hakkında çeşitli bilgiler verdi. Mayıs ayında meclis gündemine taşınacak tasarıyla beraber bankaların gelir kalemlerine sınırlama geliyor, piyasayı şeffaflaştırıcı önlemler alınıyor.

Yazıcı’nın açıklamasına göre ücret ve komisyonlar tamamen kaldırılmayacak, ancak BDDK’ya 60 kalemde alınan ücretlere üst sınır belirleyecek bir tarife hazırlama yetkisi verilecek.  Tasarıyı açıklayan Bakan Yazıcı, “Nasıl Merkez Bankası bankaların uygulayacağı faiz oranları konusunda belirleyici bir rol üstleniyorsa, sektörün düzenleyici ve denetleyici kurumu Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun da (BDDK) bankaların verdiği hizmetler için ücret ve komisyon belirlemesi yönünde bir yaklaşımı benimsedik. Belki BDDK’ya böyle bir yetki verilmesi bile bankaların daha özenli davranmasına yol açabilir” şeklinde konuştu.

İki tip kredi kartı olacak

Tasarıya göre bankalar bu hizmetler için BDDK’ca belirlenen tarifedeki üst limitin üzerinde fiyat veremeyecek, ancak rekabet etmek isteyen bankalar fiyatlarını aşağı çekebilecekler. Kredi kartları içinse iki tür modelin üzerinde durduklarını belirten Yazıcı, birinci tipteki kartta taksitlendirme, puan vb. özelliklerin bulunmayacağını ancak kart aidatı da ödenmeyeceğini; ikinci tip kredi kartının ise bu özelliklere sahip olması karşılığında kart aidatı istenebileceğini belirtti.

Bilinçli tüketici, basiretli tacir

Geçen Ağustos ayından beri piyasanın nabzını tutarak tasarıyı oluşturduklarını anlatan Yazıcı, kimseden bedava hizmet vermesini beklemediklerini, ancak bankalardan tüketiciye angarya çıkarmalarını da istemediklerini ifade etti. Tasarı oluşturma sürecinde benimsedikleri düşünceyi bilinçli tüketici, basiretli tacir olarak özetleyen Yazıcı, verilen hizmet ile alınan ücret arasında bir denklik olması gerektiğine değindi.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir