Bankadan Ön Onay Almak Ne Demek?

on-onay-ne-anlama-geliyor

Kredi değerlendirmesi yapılırken, tüketicinin krediyi geri ödemede güçlüğe düşüp düşmeyeceği ve konutun kredilendirmeye uygun olup olmadığı ayrı ayrı değerlendirilir. Bu sürece ön onay denmektedir. Peki konut kredisi başvurunuzu yaptıktan sonra eğer banka krediniz için ön onay verdiğini belirtirse bundan ne anlamanız gerekiyor? Ön onay sürecine geçmenin anlamı ne?

Banka banka dolaşmanıza gerek kalmadan, gelirinize ve kullanacağınız kredi türüne göre ne kadar kredi çekebileceğinizi Hesapkurdu.com’da yer alan “Ne Kadar Kredi Çekebilirim Hesaplama” aracı ile anında hesaplayabilirsiniz.

Ön Onay Ne Demektir?

Başlangıç olarak ön onayın bir ön değerlendirme olduğunu unutmamak gerek. Kredi için iletmiş olduğunuz belgelere dayanarak banka, kredi kullanıp kullanamayacağınıza karar verir. Beyan ettiğiniz gelirinizin durumu, kredi geçmişiniz, aile bireylerinin kredi geçmişleri, alacağınız evin durumu gibi bir çok etkene bağlı kalarak yapılan bu ön değerlendirme sonucu işlemlerinizin devam edip edilmeyeceği kararlaştırılır.

Banka Hangi Bilgilerimi Kontrol Ediyor?

Tüketicinin değerlendirme aşamasında krediye uygunluğu aşağıdaki kriterlere göre araştırılır:

– Kullanılmış kredilerin önceki dönemlerdeki geri ödeme performansı,

– Çek-senet ödeme bilgileri,

– Aylık gelir ve gider bilgileri,

– Kullanacak kredi tutarı,

– Kredi vadesi,

– Ödemesi gereken aylık taksit tutarları birlikte değerlendirilerek kredi geri ödemelerinin kişinin nakit akışına uygunluğu göz önünde bulundurulur.

Banka bu aşamada Kredi Kayıt Bürosu veya Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezinin, Kredi Risk Raporu vb. hizmetlerini kullanabilir. Bu hizmetler genellikle tüketicilerin borçlandıkları yerlere (kredi kartı, ihtiyaç kredisi vb.) borçlarını zamanında ödeyip ödemediklerini kontrol eder. Bu merkezlerde herkesin ‘KKB puanı’ veya ‘KKB skoru’ olarak da bilinen bir puanı vardır ve bankalar bu puanın belirli seviyelerden düşük olması durumunda kredilendirmeye sıcak bakmazlar.

Ev almak istiyorsunuz fakat geliriniz konut kredisi taksitlerinizi karşılamakta yetersiz kalıyorsa, ev almak için neler yapabileceğinizi “Evinizi Peşin mi Yoksa Kredi İle Almak mı Mantıklı?” yazısı okuyarak, konu hakkında detaylı bilgiye sahibi olabilirsiniz.

Alacağım Konut ile İlgili Değerlendirmede Nelere Bakılıyor?

Öte yandan ön onay sürecinde değerlendirilen konut uygunluğu da aşağıdaki kriterler eşliğinde araştırılır:

– Satın alınacak konutun yasal olarak kredilendirilmeye uygunluğu,

– Konutun, SPK lisanslı bir değerleme şirketi tarafından belirlenen değeri,

– Satın alınacak konutun üzerinde herhangi bir takyidat olup olmadığı

Ön Onay Alamazsam Bu Ne Anlama Geliyor?

Eğer banka krediniz için ön onay dahi vermemişse bu kredi geçmişinizle doğrudan ilgilidir. Kredi skorunuzun düşük olması, geçmişte yaptığınız borçlanmalar ve düzensiz ödemelerden dolayı banka size kredi vermek istemeyebilir. Bunun için  kredi notunuzu yükseltmek için adımlar atmalı ve başvurunuzu bundan sonra tekrarlamalısınız.

Hesapkurdu internette bulabileceğiniz en uygun konut kredisi tekliflerini sizlerle buluşturur. www.hesapkurdu.com.tr’ye yapacağınız kredi başvurusu sonrası, banka ve müşteri özelinde internette sunulandan daha uygun oranlarda kredi teklifi alabilmek mümkün olabilir. Hayalinizdeki evi alırken en doğru bankayı seçerek,en avantajlı faiz oranlarından yararlanmak için yapmanız gereken, www.hesapkurdu.com.tr adresindeki başvuru formunu doldurmanız yeterli.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir