Bankalar Konut Kredisi Kullandırma Standartlarını Düşürüyor

0905201215565639349042013 Yılı 1. çeyreğinde yapılan Banka Kredi Eğilimi Anketi’ne göre bankalar diğer kredilerde standartları sıkılaştırırken, konut kredisi şart ve standartlarını gevşetti. Merkez Bankası’nın yapmış olduğu Ocak-Mart dönemine ilişkin Banka Kredileri Eğilim Anketi, 2013 yılının ilk çeyreğinde gerçekleşen değişimler ile bankaların yılın ikinci çeyreğine ilişkin öngörülerini araştırdı.

Konut kredisinde tüketici güveni arttı

Ankete göre konut kredilerinde talep artışı yavaşlasa da devam etti. Konut kredilerinde tüketici güveni, konut piyasasına ilişkin olumlu beklentiler ve konut alımı dışındaki tüketim harcamaları talebi olumlu etkiledi. Ankete katılan bankalara göre diğer bireysel kredilerde talep artışının ardındaki temel faktörü tüketici güveni oluşturdu. İhtiyaç duyulan kaynağın bireysel tasarruflar yerine banka kredisi ile sağlanması yönündeki eğilim de talep artışını destekledi. Gelecek çeyrek için ise bankaların net yüzde 35’i konut kredilerinde, net yüzde 26’sı taşıt kredilerinde, net yüzde 50’si ise diğer bireysel kredilerde talep artışı bekliyor.

Bankalar kredilendirme standartlarını esnekleştirdi

Fiyatlama politikası, hem işletmelere kullandırılan kredilerde hem de bireysel kredilerde ortalama riskli olarak görülen müşterilerden daha düşük kâr marjı alınması şeklinde gerçekleşti. Kredilerin vadesi açısından daha esnek bir politika izleyen bankalar, faizlerle beraber kredi başına aldıkları ücret ve komisyonları da düşürdü. Kredinin vade ve miktarına göre standartlarda farklılaştırmaya giden bankalar, düşük ve ortalama riskli olarak gördükleri müşterilerde daha düşük kredilendirme standartları uyguladı.

Anketten çıkan sonuç kredi geçmişinde sorun bulunmayan müşterilere daha geniş konut kredisi seçenekleri sunulacağı yönünde. Bankalar bu müşterilere kabul edilebilir aylık taksit/aylık gelir oranının yükseltmek, evin değerinin %75’ine kadar kredi çıkarmak, sigorta şartlarını esnekleştirmek vb. uygulamalarla kolaylık sağlamaya başladı.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir