Bankalar Kredi Başvurunuzu Nasıl Değerlendiriyor?

degerlendirme-sureci

Tüketici konut kredisini hangi bankadan kullanacağına karar verdikten sonra ihtiyacı olan tutar ve vade için kredi başvurusunda bulunur. Başvuru süreci bankadan bankaya değişiklik göstermekle birlikte gerekli belgelerin hazır olması durumunda, genellikle aynı gün içerisinde tamamlanabilen bir işlemdir. Bu yazımızda sizi bankaların kredi başvurunuzu nasıl değerlendirdiği konusunda bilgilendireceğiz.

Konut kredisi taksit hesaplama işlemleriniz için www.hesapkurdu.com sitesinde bulunan “Aylık Taksit Tutarı Hesaplama” aracından yararlanabilirsiniz.

Kredi değerlendirmesi yapılırken, tüketicinin krediyi geri ödemede güçlüğe düşüp düşmeyeceği ve konutun kredilendirmeye uygun olup olmadığı ayrı ayrı değerlendirilir.

1-      Tüketicinin değerlendirilmesi aşamasında
  • Kullanılmış kredilerin önceki dönemlerdeki geri ödeme performansı,
  • Çek-senet ödeme bilgileri,
  • Aylık gelir ve gider bilgileri,
  • Kullanacak kredi tutarı,
  • Kredi vadesi,
  • Ödemesi gereken aylık taksit tutarları birlikte değerlendirilerek kredi geri ödemelerinin kişinin nakit akışına uygunluğu göz önünde bulundurulur.

Banka bu aşamada Kredi Kayıt Bürosu veya Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin, Kredi Risk Raporu vb. hizmetlerini kullanabilir. Bu hizmetler genellikle tüketicilerin borçlandıkları yerlere (kredi kartı, ihtiyaç kredisi vb.) borçlarını zamanında ödeyip ödemediklerini kontrol eder. Bu merkezlerde herkesin ‘KKB puanı’ veya ‘KKB skoru’ olarak da bilinen bir puanı vardır ve bankalar bu puanın belirli seviyelerden düşük olması durumunda kredilendirmeye sıcak bakmazlar.

2-      Konutun değerlendirilmesi aşamasında
  • Satın alınacak konutun yasal olarak kredilendirilmeye uygunluğu,
  • Konutun, SPK lisanslı bir değerleme şirketi tarafından belirlenen değeri,
  • Satın alınacak konutun üzerinde herhangi bir takyidat olup olmadığı
  • tespit edilerek piyasa değeri belirlenir.

Bankaların kredi değerlendirmesi yaparken dikkate aldıkları hususlar farklılaşabilir. Bu nedenle aynı kişi için yapılan başvuru bir bankada onaylanırken, bir diğerinde reddedilmesi de mümkündür.

Banka krediyi değerlendirip kredinin tüketiciye kullandırılmasını prensipte uygun bulursa ön onay alınmış olur. Bundan sonra konutla ilgili ekspertiz işlemlerine başlamak için düğmeye basar.

Konutkredisi.com.tr’nin size özel danışmanı bu süreçlerde sizin bir telefon kadar yakınınızdadır. Danışman, kredi başvurunuzu randevu sistemiyle ve eksik belge olmaksızın yapmanızı sağlar. Bankanın hangi aşamada olduğunu takip eder. Gerektiğinde müşteri temsilcisiyle iletişime geçerek işlerinizi hızlandırır. Kredi başvurunuzu özel durumlar yüzünden reddeden bankalar varsa sizi başvurunuzu kabul edebilecek başka bir bankaya yönlendirir.


Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir