Bankalar Limitleri Dondurdu

limitler-donduruldu

8 Ekim 2013 tarihinde Resmi Gazete’de duyurulan kredi kartlarına kota uygulamasından sonra bankalar önlemler almaya başladı.

Ekim başında Uygulamaya göre yeni kart alacaklar limit olarak ilk yıl gelirlerinin sadece 2 katını, ikince ve sonraki yıllar için ise 4 katını aşamayacak. Zaten kart kullanısı olan vatandaşlar içinse “ Toplam kredi kartı limitinin kart hamilinin gelirinin 4 katını aştığının tespiti durumunda, bu kart hakkında limit artış işlemi yapılamaz” maddesi bulunuyor.

Kredi Kayıt Bürosu’ndaki altyapı henüz tamamlanmadığından müşterilerinin toplam kredi akrtı limitini görebilecek sisteme sahip olamayan bankalar olası bir ceza durumuyla karşılaşmamak için bazı önlemler aldılar. Toplam kredi kartı limitinin gelirin 4 katı olması zorunluluğu dolayısıyla kredi kartı limitlerini dondurdu. Bu aşamada yanlış bir işlem yaparak ceza almak istemeyen bankalar da müşterilerinin limit artırma taleplerini geri çeviriyorlar. Bankalar, geçtiğimiz gün konuyla ilgili bir açıklama ve ne yapılacağına dair bir görüş istediler. BDDK ( Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu) ‘dan gelecek açıklamaya kadar bu düzenlemenin sürmesi bekleniyor.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir