BDDK Yeni Yönetmeliğinin İçeriğini Açıkladı

faiz-orani-on-subat

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), finansal tüketicilerden faiz dışında alınacak ücret, komisyon ve masraflara ilişkin yönetmeliğini açıkladı. Kredi işlemlerinde tüketiciden talep edilen faiz dışındaki ücretlerin kanuna uygun olarak yeniden düzenlenmesini kapsayan yönetmelik aynı zamanda bankalar, tüketici kredisi veren finansal kuruluşlar ve kart çıkaran kuruluşlar ile bu kuruluşlar tarafından finansal tüketiciye sunulan ürün ve hizmetleri içeriyor.
Yönetmelik tüketiciyi koruma amaçlı düzenlendiğinden içeriğinde bununla ilgili bazı noktalar dikkat çekiyor. Bankalar ile finansal tüketiciler arasında düzenlenen sözleşmeler ve yapılan bilgilendirmeler en az 12 punto büyüklüğünde, anlaşılabilir bir dilde, açık, temiz ve okunabilir bir şekilde hazırlanacak. Bunların bir nüshası kağıt üzerinde veya kalıcı veri saklayıcısı vasıtasıyla finansal tüketiciye verilecek. Sözleşmede bulunması gereken şartlardan bir veya birkaçının bulunmaması durumunda, eksiklik sözleşmenin geçerliliğini etkilemeyecek. Öte yandan kalıcı veri saklayıcısı ve telefon aracılığıyla kurulan sözleşmelerde, kullanılan araca uygun şekilde finansal tüketiciye bilgilendirme yapılacak. Bu bilgilerin finansal tüketiciye verildiğinin ispatı sözleşmeyi düzenleyene ait olacak. Kuruluşlar tarafından sunulacak ürün ve hizmetlere ilişkin sigorta sözleşmelerinin münferiden düzenlenmesi zorunlu olacak.

Bankalar tarafından ücretlendirilebilecek ürün ve hizmetler yönetmelikte şöyle sıralanmış:
• Bireysel Krediler :Tahsis, ekspertiz, taşınır ve taşınmaz rehin ücreti.
• Mevduat: Hesap işletim ücreti (TL, YP).
• Para Çekme
• Bakiye sorgulama diğer banka ATM’sinden
• Para Transferleri: Elektronik Fon Transferi, havale, swift, hatalı, rutin işlem saati dışında yapılan para transferi, kredi kartları, kredi kartları yıllık üyelik ücreti, ek kredi kartı yıllık üyelik ücreti, kredi kartı yenileme ücreti, diğer.
• Diğer: Kiralık kasa, kampanyalar, fatura ödeme, arşiv, araştırma, talebe bağlı bildirim, mevzuat gereği yapılan ödemeler.
Yukarıdaki ürün ve hizmetlerin dışında, yeni bir ürün ve hizmet oluşturmak ve bunun için ücret talep etmek için banka ya da finansal kuruluşlar BDDK’dan izin almak zorunda olacak.

Kredi ve kredi kartlarında peşinat oranı ve taksit sayılarında yaşanan değişikler hakkında detaylı bilgiye hesapkurdu.com sitesinde yer alan “Kredi ve Kredi Kartlarında Yapılan Tüm Yasal Değişiklikler” yazısından ulaşabilirsiniz.

Ücretlerin İade Edilmesi

Yönetmeliğe göre tahsil edilen ücret unsurlarının, kuruluşların kendi karar birimleri veya adli, idari ve yetkili diğer makamların kararları neticesinde finansal tüketiciye iadesinin gerekmesi halinde, iadesi gereken tutar ve tahsil yöntemi hakkında etkin yöntemler kullanılarak bilgilendirme yapılacak. Kuruluşlar iadesine karar verilen tutarın, finansal tüketicinin bildireceği hesaba ücretsiz şekilde gönderilmesine imkan sağlayan sistemi internet ortamında da sunmak zorunda olacak.
Öte yandan hesap özeti gönderimi, sanal kart oluşturma ve kullanımı ile bir takvim yılı içerisinde kayıp, çalıntı ve benzeri nedenler dolayısıyla gerçekleştirilen iki adete kadar kart basım ve gönderimi ücret alınamayacak. Sanal kredi kartlarından ve banka kartlarından yıllık üyelik ücreti talep edilemeyecek. Aynı zamanda kendi hesabına para yatırma veya kendi hesabından para çekilme işlemlerinde de ücret talep edilemeyecek.

Kredi Ücretlerinde Düzenleme

Finansal tüketicilere kullandırılacak krediler için tahsis ücreti dışında, istihbarat ücreti, kredi işlem fişi ücreti, ödeme planı değiştirme ücreti, değişken taksitli ödeme planı ücreti gibi her ne ad altında olursa olsun başkaca bir ücret talep edilemeyecek. Kredi tahsis ücreti, kullandırılan kredi anaparasının binde beşini ve her halükarda 500 TL’yi geçemeyecek. Kurul, gerekli gördüğü hallerde bu sınırları artırmaya ve azaltmaya yetkili olacak. Taşınır ve taşınmaz rehni tesisi ve kaldırılması ile gayrimenkul ekspertizi işlemlerinde, yalnızca üçüncü kişilere ödendiği belgelendirilen hizmet tutarı kadar ücret finansal tüketiciden talep edilebilecek. Reddedilen kredi taleplerinden üçüncü kişilere ödendiği belgelendirilen ücret tutarları hariç olmak üzere herhangi bir ücret talep edilemeyecek. Aynı kuruluş içerisinde gerek tüketici gerek ise konut finansmanı kredilerinde, kredinin faiz oranında, türünde, vadesinde veya para biriminde mutabık kalınarak değişiklik yapılması halinde finansal tüketiciden, yeniden yapılandırma ücreti, tahsis ücreti veya benzeri adlar altında hiçbir ücret talep edilemeyecek.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir