BDDK’dan Banka Kartları ve Kredi Kartlarına İlişkin Açıklama Geldi

bddk-dan-kredi-kartlarina-iliskin-duzenleme

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından  26.11.2013 tarihinde resmi siteden duyurulan Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik Taslağı’nda konut, taşıt ve tüketici kredileriyle ilgili sınırlardan bahsedildi.

Yönetmelik ve kredi kartlarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Mukim Öztekin: “ Genel taksit sayısı, mevcut ortalama taksit sayısı olan 9 ayla sınırlandırılacak. İlaveten, farklı sektör kategorilerinde farklı taksit sayıları öngörülmektedir. Taslakta, elektrikli ve elektronik eşya ile bilgisayar alımları, araç kiralama, telekomünikasyon ve kuyumculukla ilgili işlemlerde taksit sayısı 6 ay ile sınırlandırılırken, beyaz eşya ve mobilya alımlarında taksit üst sınırı 12 ay olarak belirlenmiştir. Gıda ve akaryakıt alımlarında taksitlendirmeye herhangi bir şekilde olanak verilmemiştir.” diyerek amacı  yurtiçi tasarrufu arttırmak olan yönetmeliğin Türkiye ekonomisinin yüksek ve istikrarlı büyüme dinamiğine katkıda bulunacağını ifade etti.

İlgili Haber: Kredi Kartı Harcamalarına Yeni Düzenleme Kapıda

Konut Kredisinde Kredi Oranı %75 Olarak Kalacak

Taslakta konut kredilerinde ekspertiz değerinin %75’ine kredi verilebileceği sınırlamasına ilişkin, “Konut edinmeleri amacıyla tüketicilere kullandırılacak krediler ile konut teminatı altında kullandırılacak tüketici kredilerinde, kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranı yüzde yetmiş beşi aşamaz.” dendi. Bu değerlendirmenin Kurul veya Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yetkilendirilecek değerleme şirketlerince yapılması gerektiğini belirten yönetmelik, aksi durumda kredi tutarının tamamını bankaların özkaynaklarıyla ilgili hesaplarında işlem göreceğine vurgu yapıyor.

Tüketici ve Taşıt Kredilerine Vade Sınırlaması Geliyor

Yönetmelik taslağında dikkat çeken bir diğer nokta ise vade uzunluklarıyla alakalı. Konut kredileri bu maddede düzenlemeye sokulmazken artık tüketici kredilerinin vadesi 36 ayı, taşıt kredilerinin vadesi ise 48 ayı aşamayacak. Bu sınırların aşılması dahilinde , aşan kredi tutarı bankaların yine özkaynaklarının hesaplanmasında sermayeden indirilen değer olarak dikkate alınacak. Taşıt kredisi ile ilgili düzenlemeler ise taşıtın değerine bağlı olarak değişmekte. 50.000 lira ve altında olan taşıtlar için %70 kredi oranı belirlenirken, bu tutarın üstündeki taşıtlar için 50.000 lira sınırı getirilmiştir. Bu sınıra göre elli bin liraya kadar %70, geri kalan kısım için ise %50 kredi oranı kullanılabilinir. İkinci el binek araçlarda kredi oranı için kasko değeri esas alınır.

Amaç Yurtiçi Tasarrufun Arttırılması

Hazırlanan taslak ile yatırımların yüksek düzeyde ve istikrarlı tutulabilmesinin taşıdığı önem nedeniyle en güvenilir ve kalıcı finansman kaynağı olan yurtiçi tasarrufların arttırılması, bunların üretken yatırımlara yönlendirilmesi ve israfın azaltılması amaçlanmakta. Bu nedenle “tüketici kredilerinde ve kredi kartlarında vade sınırlaması getirilmesi, kredi/değer oranının taşıt kredilerine de uygulanması” tedbirinin hayata geçirilmesi kararı alınmıştır.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir