Beraber Yaşanılan Evi Eşten İzinsiz Satmak Zorlaşıyor

Evlilik

Çevre ve Şehirlik Bakanlığınca yayımlanan yeni genelgeye göre Tapu ve Kadastro Müdürlükleri eşinin evine ‘aile konutu’ şerhi koydurmak isteyenlerden mahkeme kararı talep etmeyecek. Eşlerin birbirlerinin evlerine ‘aile konutu’ şerhi koydurabilmesi için tapu dairesinde evlilik cüzdanı veya kimlik beyan etmeleri yeterli olacak.

Bugüne kadar evli çiftlerden birbirlerinin konutlarına ‘aile konutu’ şerhi koyabiliyordu, ancak bu ancak mahkeme kararı şartına bağlıydı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Tapu ve Kadastro Müdürlüklerine gönderdiği genelge ile bu işlemde mahkeme kararı aranması uygulamasına son verilerek, sadece evlilik veya nüfus cüzdan beyan ederek bu işlemin yapılabilmesinin önü açıldı.

‘Aile konutu şerhi’ evliliklerde çiftlerden birinin beraber yaşanan konutu devlete resmi olarak “bu konutta ben de yaşıyorum” diyebilmesine yarıyor. Bu sayede eşin iznini almadan konutun satılması engelleniyor. Bunun yanında aile konutu şerhi ile eşlerden birinin diğerini ‘bu konut benim’ diyerek evden çıkarmasının da önüne geçiliyor.

Bundan önce Danıştay bir kocanın “aile konutu şerhi için, konutun aile konutu olduğunu kanıtlayan muhtarlıktan alınmış belge ile birlikte vukuatlı nüfus kayıt örneği veya evlilik cüzdanı aranacağına” yönelik uygulamaya dair itirazını kabul edip, aile konutu şerhi için mahkeme kararı aranması gerektiğine karar vermişti. Ancak bu karara yapılan itirazın Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından kabul edilmesi sonrası, “tapuda adı olmayan eş sadece tapu sahibinin eşi olduğunu ispatlayarak aile konutu şerhi koydurabilir” hükmüne varıldı.

Danıştay’ın hükmünden sonra kararı hayata geçiren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, özellikle kadınların karşısına çıkabilecek ciddi bir zorluğu bu sayede gidermiş oldu.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir