Birikimim Olmadan Konut Alabilir miyim?

konutalimiGünümüzde pek çok insan, kira vermek yerine kendi evine sahip olmak istiyor. Fakat hiçbir birikim sahibi olmayan insanlar nasıl ev sahibi olabilecekleri konusunda endişe duyuyor. Türkiye’de ki çoğu bankanın verdiği konut kredileri sayesinde birikimsiz ev sahibi olmak oldukça kolay. Bunun için bankaların aradığı şartlara uygun olmak yeterlidir. Ayrıca, kredi notu yüksek kişilere kredilerin daha hızlı ve daha yüksek rakamlarda çıktığı da bilinmelidir.

Konut kredisi nedir?

Kişilere, konut satın almalarında yardımcı olacak parayı veren bankaların bünyesinde bulundurduğu ürün; konut kredisi olarak adlandırılır. Konut kredilerinde genellikle, satın alınacak olan ev için talep edilen miktara göre vade ve faiz oranları belirlenir. Bankaların belirlediği vade oranları çoğunlukla 5 ile 30 yıl arasında değişmektedir. Bunun yanında, faiz oranları da çoğu bankada sabit oran şeklinde yansıtılır. Yani, çoğu bankanın konut kredisine uyguladığı faiz oranı aynıdır.

Konut kredisi veren bankaların şartları nelerdir?

  • 18 yaş sınırı,
  • Belgelenebilir düzenli gelir sahibi olmak,
  • Sigorta sahibi olmak,
  • Banka kredi notunun yeterli seviyede olması,

Bankaların, konut kredisi için talep edeceği belgeler nelerdir?

  • Nüfus kağıdı,
  • Kat mülkiyet tapusu,
  • Doldurulmuş başvuru formları,
  • Gelir belgesi,
  • Diğer belgeler*

*Diğer belgeler, bankaların birbirinden farklı olarak talep edebileceği belgeleri ifade etmektedir. Bu belgelerin yanında bazı bankalar konut kredisi talep eden müşterilerinden kefil de talep edebilmektedir.

Konut kredisi için hangi sigortalar talep edilir?

Konut kredisi işlemlerinde, her bankanın zorunlu olarak talep ettiği tek sigorta; zorunlu deprem sigortasıdır. Bu sigorta, senelik olarak düzenlenir ve her yıl yenilenmesi beklenir.

Deprem sigortası haricinde, bazı bankalar müşterilerinden hayat sigortası talebinde de bulunabilir. Hayat sigortası, krediyi çeken kişinin ölümü durumunda devreye giren oldukça mantıklı bir sigorta türüdür. Müşteri, hayat sigortası yaptırdığı takdirde 1 yıl geçerlilik süresi vardır ve sonrasında yine isteğe bağlı olarak sigorta yenilenebilir.

İpotekli ihtiyaç kredisi ile ev satın alınabilir mi?

Eğer hali hazırda ipotek olarak gösterebileceğiniz bir arabanız ya da dükkanınız mevcutsa, bankaların bu kredi ürününden de faydalanabilirsiniz. Konut kredilerinde çoğunlukla satın alınacak evin fiyatının tamamında kredi verilmeyebilir, böyle anlarda özellikle ipotekli ihtiyaç kredileri çok daha mantıklı olacaktır. Çünkü, ipotekli ihtiyaç kredileri normalden daha yüksek miktarlarda kredi verilen özel bir bankacılık ürünüdür.

Konut kredisi çektikten sonra alınan ev ipotek olarak gösterilip, 
ihtiyaç kredisi çekmek mümkün müdür?

Banka müşterilerinin çoğunlukla gerçekleştirdiği tercihler arasında bu durum bulunmaktadır. Şöyle ki, peşinatı olmadığı için konut kredisi çeken kişiler çektikleri parayı direkt olarak ev sahibine ödedikleri ve evin esas sahibi oldukları için tapusunu da almış olacaklardır. Bu nedenle satın alınan ev, başka bir kredi için ipotek olarak gösterilebilir. Çekilen ipotekli ihtiyaç kredisi ile, konut kredisi borcunu kapatarak daha uygun ve daha uzun vadelerle ödeme yapmak da mümkündür.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir