Borçlarınızı Tek Bir Yerde Toplamanın Yolu: İpotekli İhtiyaç Kredisi/Bireysel Finansman Kredisi

ipotekli-ihtiyac-kredisi

Borçlarımı tek bir yerde toplamak istiyorum, bu mümkün mü?” Son günlerde blogumuzda ve sosyal medya hesaplarımızda sıklıkla karşılaştığımız sorulardan biri olan durum aslında bir çok kişiyi yakından ilgilendirmekte. Bu yüzden sizleri bu konuda aydınlatmak için bir rehber hazırladık. Aklınıza takılan, detaylarını öğrenmek istediğiniz konuları blogumuzda yorum bölümlerine ve ya sosyal medya hesaplarımıza mesaj olarak gönderebilirsiniz.

İhtiyaç kredilerinde kullanabileceğiniz maksimum kredi tutarı bankaya, ihtiyacınıza ve hatta maaşınıza göre farklılık gösterebilir. İpotek teminatlı ihtiyaç kredisi yüksek miktarlı ve ihtiyaç kredilerine göre daha uzun vadeli kredi kullanmak isteyen müşteriler için daha uygun bir alternatif oluşturuyor. Eğer eviniz varsa ve kredi için bunu ipotek ettirmekten çekinmiyorsanız ihtiyaç kredisine göre çok daha avantajlı şartlarla borçlanabilmeniz mümkün.

Hangi durumlarda bu ipotekli ihtiyaç kredisinden faydalanmalısınız?

İpotekli ihtiyaç kredisi, farklı birçok nedenden dolayı kullanılabilecek bir kredi türüdür. Bunun için sorununuzu net belirlemeniz gerekmekte ve başvurunuz esnasında düzgün bir planlama yapmalısınız. Sizin için hangi durumlarda bu kredi türüne başvurabileceğinizi aşağıda listeledik.

1-Borçlarınızı tek bir yerde birleştirip faiz oranını düşürmek istediğinizde

Birçok bankada birikmiş kredi ya da kredi kartı borçlarınız varsa bir konut ipotek göstererek onları tek bir kredi altında toplamanız hem borcunuzu daha uzun vadede ödemenizi hem de daha uygun faiz oranlarından faydalanmanızı sağlayacaktır.

2-Konut kredisi için gerekli peşinatı bulamadığınızda

Mevcut bir eviniz var, ikincisini de almak istiyorsunuz ancak konut kredilerindeki “evin değerinin %75’i” sınırına takıldınız. Bu durumda alacağınız evin %75’i için konut kredisi kullanırken, kalan %25’lik kısım için evinizi ipotek göstererek ipotekli ihtiyaç kredisine başvurabilirsiniz.

3-Yüksek tutarda kredi ihtiyacınız olduğunda

Para ihtiyacınız standart bir ihtiyaç kredisinin karşılayabileceğinden daha fazla ise ipotekli ihtiyaç kredisinden yararlanabilirsiniz. Pek çok ev sahibi acil ve yüksek tutarlı nakit ihtiyacı doğduğunda evini satarak bu ihtiyacını gidermeye çalışır. İpotekli ihtiyaç kredisi ile evinizi satmak zorunda kalmadan eğer sizin için yeterliyse evinizin değerinin %50’si kadar krediden yararlanabilirsiniz. İşlerinizi düzeltip borcu geri ödediğinizde eviniz kendi mülkiyetinizde kalmış olur

4-İhtiyaç kredinizi daha uzun vadede, daha düşük taksitlerle ödemek istediğinizde

Standart ihtiyaç kredilerinde bankalar kredinizi maksimum 60 ay olacak şekilde vadelendiriyor. İpotek teminatlı kredide ise vade süresi 60 aydan başlıyor ve bankaya göre 120 aya kadar çıkabiliyor. Böylece uzun vadede daha düşük taksitli kredi kullanabilirsiniz, bütçenizi rahatlatabilirsiniz.

5-Konut kredisi ödemelerinizde zorlanıp ödeme aksatmak zorunda kaldığınızda

Daha önce kullanmış olduğunuz konut kredisinin taksitlerinin bitmesine birkaç yıl kaldıysa ve taksit ödemelerinde aksatmalara başladıysanız borcunuzun refinansmanı için ipotek teminatlı ihtiyaç kredisinden faydalanabilirsiniz. Taksit ödemelerindeki gecikmeler veya aksatmalar kredi skorunuzu olumsuz şekilde etkilemeye başlar, bu sebeple bankalar mevcut kredinizin transferine olumlu bakmayabilir. Ancak evinizi ipotek göstererek kullanacağınız krediyle hem konut kredinizi kapar hem de borcunuzu daha uzun sürede daha düşük taksitlerle ödeme fırsatı bulursunuz.

Standart Krediyle Arasındaki Fark Ne?
1-Daha düşük faiz oranı
Standart kredi İpotek teminatlı ihtiyaç kredisi
Teminatsız olması sebebiyle daha yüksek faizlidir. Banka verdiği borç karşılığında herhangi bir teminat almaz, sadece müşterinin ödeme kapasitesini (gelir durumu, kredi skoru, meslek vs. gibi kriterlere bakarak) değerlendirir. Bu sebeple banka için riski daha yüksektir. Banka bu riski faiz oranına yansıtır. İpotek teminatlı kredide ise müşteri tarafından teminat olarak sunulan konuta ipotek koyulur. Müşterinin ödeme kapasitesine ek olarak teminatın getirdiği güvence sayesinde banka açısından daha az risklidir ve dolayısıyla faiz oranı daha azdır. Örnek olarak 30.000 TL tutarında ve 5 yıl vadeli bir kredide 1.500 TL’ye varan faiz kazancı sağlanabilir.
2. Daha düşük vergi ödemesi
Standart kredi İpotek teminatlı ihtiyaç kredisi
Miktarının %15’i kadar KKDF (Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu) ve %5’i kadar da BSMV (Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi) kesintilerini ödersiniz. Eğer ipotek göstereceğiniz ev kendinize ait ise BSMV’den muaf olursunuz (KKDF’de muafiyet yok). Örnek olarak 30.000 TL tutarında ve 5 yıl vadeli bir kredide 1.000 TL’ye varan vergi muafiyeti sağlanabilir.
3. Daha yüksek tutarda borçlanma fırsatı
Standart kredi İpotek teminatlı ihtiyaç kredisi
Çoğu banka alabileceğiniz kredi tutarını 20.000 – 30.000 TL seviyelerinde sınırlar. Bunun sebebi ise teminatsız olan bu kredi türünü daha riskli görmeleridir. Özellikle yüksek tutarlı kredilerde bankaların tahsis birimleri krediyi ne için kullanacağınızı sorgulamak ister. İpotekli ihtiyaç kredisi sayesinde ipotek gösterebileceğiniz kendi adınıza ya da bir aile bireyi adına tapulu konutun değerinin %50’sine kadar ihtiyaç kredisi çekmeniz mümkün. Mesela evinizin değeri 300.000TL ise 150.000TL’ye kadar kredi çekebilirsiniz.

İpotekli İhtiyaç Kredisi sayesinde özetle, size daha düşük faizli kredi seçenekleri sunulacak. Düşük faizli ve uzun vadeli kredi şartlar altında bankanızın istediği tek koşul bir gayrimenkulu ipotek altına almanız.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir