Borcunu Aksatanların Kredi Alımı Zorlaşacak

Tüketicilerin bankalara olan borçlarını izleyen KKB, yarından itibaren bankalara borcunu ödemeyenleri, yılbaşından itibaren de her türlü borcunu aksatanın bilgilerini paylaşacak, kredi almak zorlaşacak.

Para ile işi olan herkes yarından itibaren takibe girecek. Eskiden sadece bankalara ödemelerini geciktirenlerin bilgilerini yine bankalara açan Kredi Kayıt Bürosu (KKB), 1 Eylül 2012 itibarıyla elinde bulundurduğu 25 milyon kişinin bankalara olan ödeme durumlarıyla ilgili sicilini isteyen herkese açacak.

Böylece daha önce bankaya herhangi bir ödemesini geciktiren tüketici için kredi almak çok zorlaşacak. Kuruluş, yılbaşından itibaren de parayla ilgisi olan herkesi izleyecek. 2013’ün ilk aylarından itibaren hazırlanacak risk raporuyla bireylerin telefon, elektrik, doğalgaz, su gibi borçlarını ödeme alışkanlığı izlenecek. Böylece ticaret hayatı şeffaflaşacak, maddi anlamda muhatap olduğu kişi ile ilgili bilgiye ulaşamadığı için dolandırılan kişi sayısı azalacak.

Kredi Kayıt Bürosu, vatandaştan uygulamayla ilgili gelen soruları derleyerek, uygulamaya ilişkin detayları da verdi. Buna göre bir bankaya kredi başvurusunda bulunan vatandaşa, “Riskli müşterisiniz, kredi veremeyiz” denildiyse, bu kişi Kredi Kayıt Bürosu’na başvurarak, bilgilerinde hata yapılıp yapılmadığını kontrol ettirecek. Kendisi hakkında tutulan risk analizinin yanlış olduğunu düşünen vatandaş, düzeltme talep edebilecek. Vadeli mal satanlar, ticaretle uğraşanlar, evini ya da iş yerini kiraya verenler böylece hiç tanımadıkları insanla ilgili ödeme alışkanlıklarına ulaşabilecek. Karşılıksız çek yazanlar, senetlerini ödemeyenler de sisteme dahil olacağı için, bir kişi bir yerden vadeli mal almak istediğinde muhatabı olan işletme, risk bilgilerini KKB’nin sistemine bağlanarak alabilecek. Hatta evliliklerde bile, kızını isteyen bir kişi, damat adayının ödeme alışkanlıklarını bile KKB’den isteyebilecek.

Akşam

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir