Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar: “6,5 milyon konutu yenileyeceğiz!”

toki,van depremi,konutÇevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği tarafından düzenlenen 2. Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi’nin açılışında bir konuşma yaptı. Türkiye’nin son yıllarda ekonomik açıdan büyük bir değişim geçirdiğine ve dünyaya verdiği fotoğrafın imrenilerek izlendiğine değinen Bayraktar, buna karşın kentlerin yapı stoğunun oldukça kötü durumda olduğunun altını çizdi.

“8 ila 15 milyar dolar arasında tasarruf yapmayı hedefliyoruz”

Bu kapsamda 14.5 milyon konutun elden geçirilmesi, 6.5 milyon konutun ise mutlaka yenilenmesi gerektiğini ifade eden Bayraktar, “Biz programımızı buna göre yaptık. 6.5 milyon konut fay hatlarının üzerinde bulunuyor ve bunların hepsini yenileyeceğiz. Dönüşüm seferberliği ile bunları gerçekleştireceğiz” diye konuştu. Bayraktar kentsel dönüşümde yeniden inşa edilecek konutlarda enerji verimliliğinin önemini vurgularken, “Şu anda ülke olarak enerjiye yılda 60 milyar dolar ödüyoruz. Yapılacak çalışmalarla yılda 8 ila 15 milyar dolar arasında tasarruf yapmayı hedefliyoruz” diyerek hedef koydu.

“İstanbul’a değil, gelişmekte olan diğer illere yatırım yapın”

Müteahhitler için artık İstanbul’da kazanma döneminin bittiğini belirterek, özel sektörün gelişmekte olan şehirlerde yatırım yapmasını isteyen Bayraktar, “İzmir, Bursa, Gaziantep gibi illere yatırım yapmalı. Özellikle İzmir hem Avrupa şehri hem de iklimi çok güzel. Bursa da öyle. Muğla, Manisa, Denizli gibi şehirlerin yatırım potansiyeli yüksek” dedi.

“Maketten satışta vatandaşın mağduriyetini önleyeceğiz.”

Maketten satış konusunda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın yetkili olduğuna değinen Bayraktar, “Amacımız maketten konut satışını engellemek değil. Bu konuda çeşitli düzenlemeler yapacağız. Maketten satışı sigorta ile destekleyerek, vatandaşın mağduriyetini önleyeceğiz” şeklinde konuştu.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Adet Yorum