Daha Düşük Faiz Oranıyla Daha Yüksek Kredi Çekmek İster misiniz?

zorunlu-deprem-sigortasinda-yeni-duzenleme

Yeni düzenlemeler ile ihtiyaç kredisi kullanırken maksimum vade tutarı 36 ayla sınırlandı. Yüksek tutarda kredi kullanmak isteyen kullanıcılar da daha uzun vade kullanmak isteyince işler karışıyor. Öte yandan ihtiyaç kredilerinde kullanabileceğiniz kredi tutarı bankadan bankaya değişiyor hatta maaşınıza göre bile farklılık gösterebiliyor. Bu durumda ipotek teminatlı bir ihtiyaç kredisi size hem yüksek miktarlı hem de uzun vadeli bir kredi kullanma avantajı sunuyor. Peki, bireysel finansman kredisi diğer adıyla ipotekli ihtiyaç kredisinin ne gibi avantajları var?

Faiz Oranını Düşürün

İpotek koyulacak olan bir konutu teminat olarak göstereceğiniz bu kredide müşterinin ödeme kapasitesine ek olarak teminatının getirdiği güvence sayesinde banka kendini daha az riskte hissedecektir. Normal bir ihtiyaç kredisine oranla müşterinin bankaya olan bağlayıcılığı daha fazla olduğundan banka müşteriyi kaçırmamak adına faiz oranlarını düşürür. Örnek olarak 30.000 TL tutarında ve 5 yıl vadeli bir kredide 1.500 TL’ye varan faiz kazancı sağlanabilir. Öte yandan standart kredide teminat bulunmadığı için müşterinin ödeme kapasitesi incelenir. Ödeme gücündeki olumsuz noktalar banka için risk taşımaktadır. Bu yüzden sunulan kredi teklifi ipotekli ihtiyaç kredisine oranla dezavantajlıdır.

Geciken ödemeleriniz için alınacak faiz tutarınızı, “İhtiyaç Kredisi Gecikme Faizi Hesaplama” aracımız aracılığıyla anında öğrenebilirsiniz.

Çekmek İstediğiniz Kredi Tutarını Arttırın

Yeni yönetmelikle beraber ihtiyaç kredisinde maksimum vade 36 ayla sabitlendi. Bu durumda yüksek tutarda kredi kullanma şartları da zorlaştı. Yüksek aylık taksit ödemesi yapmak istemeyen tüketiciler daha düşük tutarlı kredilere başvuruyorlar. Öte yandan çoğu banka alabileceğiniz kredi tutarını zaten kendisi 20.000 – 30.000 TL seviyelerinde sınırlıyor. Bunun sebebi teminatsız olan bu kredide yine risk faktörünün yüksek olması. Ancak Bireysel Finansman Kredisinde durum biraz farklı. İpotek teminat gösterilen bir taşınmaz olduğundan banka müşterisine daha yüksek tutarlı kredi kullandırabiliyor. Örneğin evinizin değeri 200.000 TL ise 100.000 TL’ye kadar kredi çekebilirsiniz.

Ne kadar kredi çekebileceğinizi, “Ne Kadar Kredi Çekebilirim Hesaplama” tablomuz aracımız ile anında hesaplayın.

Vergi Ödemesinde İndirimi Yakalayın

Standart bir ihtiyaç kredisi kullanırken toplam faiz tutarının %15’i kadar KKDF yani Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu ve %5’i kadar da BSMV yani Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi kesintileri ödemek zorundasınız. Ancak teminat olarak göstereceğiniz konutunuz ipotek altına alındığından Bireysel Finansman Kredisi’nde vergi indiriminden yararlanmanız mümkün. Eğer ipotek göstereceğiniz ev kredinize ait ise BSMV’den muaf olursunuz. Bu da 30.000 TL tutarında ve 5 yıl vadeli bir kredide 1.000 TL’ye varan vergi muafiyeti sağlayacağınız anlamına gelmektedir.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir