Daha Küçük ve Güvenli Konutlara Talep Artıyor

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği’nin (GYODER) verilerine göre, yalnız yaşayanlar, birlikte yaşayanlar, çocuksuz ve tek çocuklu ailelerin sayısının artması, küçük konut talebini hızlandırdı.

AA muhabirinin, GYODER’in verilerinden derlediği bilgilere göre, sosyo-ekonomik gelişmelere bağlı olarak, tek başına yaşayanlar, birlikte yaşayanlar, çocuksuz aileler ve tek çocuklu ailelerin sayıları her geçen gün artıyor ve toplam içerisindeki payları genişliyor. Bu eğilimin, önümüzdeki yıllarda da devam edeceği öngörülüyor.

Söz konusu gelişmeler, konut talebini belirleyici bir unsur olarak ortaya çıkıyor. Bu ölçekteki hane halklarının sayısının artması, özellikle küçük konut talebini hızlandırıyor.

Orta gelir grubunun konut talebi artacak

Türkiye’de kurumsal olmayan nüfus içinde 15,7 milyon kişi veya 3,7 milyon hane halkı, kiracıstatüsünde bulunuyor.

Önümüzdeki süreçte bu statüde olanlardan, ekonomik büyüme senaryolarına bağlı olarak kişi başına düşen gelirin de artmasıyla öncelikle orta gelir grubundakilerin konut talebi artacak. Düşük gelir grubundan ise talep, erişebilir konut fiyatları oluşması halinde gelecek.

Üst gelir grubu yine konut talebi potansiyeline sahip olmaya devam edecek.

75-125 bin dolar arasındaki evler talep edilecek

Sosyal, ekonomik ve demografik gelişmeler göz önüne alındığında, önümüzdeki 10 yıl içinde bireylerin konut tercihleri de değişecek.

Buna göre, önümüzdeki 10 yıl içinde ilk tercih edilecek konutlar 110-125 metrekare arası, 2 1 ve 3 1 konutlar olacak. Kişilerin ikinci tercihi ise 75-90 metrekare arası 1 1 ve 2 1 konutlara olacak.

Fiyat aralığı olarak en çok, (2011 yılı fiyatlarıyla 1,80 TL=1 dolar) 75-125 bin dolar arasındaki evler talep edilecek. Gelirler arttıkça, yıllar itibariyle bu aralık 125-175 bin dolara kadar yükselebilecek.

Alıcıların gözdesi yeni ve güvenlikli konutlar olacak

Konut satın alırken en önemli kaynak, banka kredisi olmaya devam edecek. Bu nedenle konut kredisi faizleri ile kredi ödeme tutarları, talep edilen konutun fiyatı ve büyüklüğünde belirleyici olmaya devam edecek.

Önümüzdeki 10 yıl içinde yeni konutlar daha çok tercih edilecek.

Şehir merkezleri ile şehir kenarlarında bulunan güvenlikli sitelerdeki daire talebi, ilk sırada yer alacak.

Yeşil alan, güvenlik, çocuk parkı ve market tercih sebebi

Konut satın alımlarında en çok talep edilen donatılar ve özellikler sırasıyla yeşil alan, güvenlik, çocuk parkı ve market olacak. Diğer sosyal donatılar ise ikincil ihtiyaçlar arasında yer alacak.

Konut alırken yeri, fiyatı, deprem yönetmeliğine uygun olması, evin büyüklüğü, sıfır konut ve toplu taşımaya yakınlık, önem sırası ile gözetilecek diğer kriterler olacak.

Markalı, rezidans tipi, şehir dışında site içi ve müstakil konutlara talep daha sınırlı olacak ve orta, üst gelir grubundan kaynaklanacak.

Milliyet

 


Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir