Dain-i mürtehin şerhi nedir?

Kavram olarak pek bilinmese de, hayat sigortası yaptırmış olup aynı zamanda kredisi olan tüketicilerin bilmesinde fayda olan bir terim. Örneğin; eşinizin hayat sigortası var ve bir bankaya ihtiyaç ya da konut kredisi borcu ödüyor. Eğer bu süreçte -kimsenin başına gelmesin- ancak eşinizi kaybetmeniz durumunda kredi ödemesi size devredilmek yerine, hayat sigortası tarafından karşılanmaktadır.

Konut kredisi gibi uzun vadeli kredileri, hayat sigortası ile garantiye almak hem siz hem de aileniz açısından değer taşımaktadır. Çünkü insanın başına nerede, ne zaman, ne geleceğini kestiremediği bir dünyada, sigortalar hem aileniz hem sizin açınızdan önemlidir. Pek çok kişi için kredi alırken ekstra masraf olarak görülen hayat sigortası bu gibi hiç istenmeyen durumlarda ailenin garantisi oluyor.

Dikkat edilmesi gereken bir nokta; sigorta poliçesinde dain-i mürtehin (birinci dereceden alacaklı) olarak kredi veren bankanın belirtilmesi gerekir.

 

 

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

One Comment