Konut Kredisi Rehberi

Konut kredisi ve ev almak ile ilgili mutlaka okumanız gerekenler.

Son Haberler

Konut kredisi ile ilgili son haberler ve güncel gelişmeler.

Video ve İnfografikler

Konut kredisi piyasasına dair en son video ve infografikler.

Piyasa Raporları

Üç aylık 'Konut Kredisi Piyasasına Bakış' raporlarımız.

Soru - Cevap

Konutkredisi.com.tr'nin uzman danışmanları ev ve kredi almaya dair tüm sorularınızı yanıtlıyor.

Ana Sayfa » Sektörel, Son Haberler

Değer Artışı Kazancı Vergisinde 5 Yıl Sınırı Kalkıyor

Gönderen: on 08 Ocak 2013 – 18:03166 Yorum |


kentsel dönüşümKonut satışlarında elde edilen kazanca uygulanan değer artışı kazancı vergisinde 5 yıl sınırı kalkıyor. Bu düzenlemenin ev sahiplerini, evlerinin değerlerini tapu dairesine düşük fiyattan beyan etmemeye teşvik etmesi bekleniyor.

Maliye Bakanı’nın 31 Aralık’ta vergilerde ve harçlardaki gelecek düzenlemelere dair yaptığı açıklama özellikle halk arasında ‘zengin vergisi’ olarak da bilinen, sıfır konutlara uygulanacak yeni KDV oranlarının açıklanmasıyla dikkat çekti. Ancak satır aralarında gözlerden kaçan en az KDV artışı kadar önemli başka bir düzenleme vardı. Mehmet Şimşek’in yaptığı açıklamaya göre konut alım satımında “değer artışı kazancı” vergisinde 5 yıllık süre sınırı kalkıyor. Bu düzenlemenin ikinci el konut satışlarında elde edilen gelirlerde azalmaya neden olacağı gibi, ev sahiplerinin tapu dairesine tapu alırken beyan ettiği miktarlara da etkisi olacağını düşünüyoruz. Dolayısıyla “evin satış değerini tapu dairesine düşük gösterip daha düşük tapu harcı ödemeli miyim?” diye düşünenlerin de bu yazıyı dikkatlice okuması gerekiyor.

Değer artışı kazancı vergisi nedir? Nasıl hesaplanır?

Değer artışı kazancından doğan gelir vergisi, gayrimenkul alım satımını yatırım enstrümanı olarak kullanan kişilere uygulanması amaçlanmış gelir vergisidir. Bir kişinin aldığı evin alış değeriyle evi sattığındaki satış değeri arasında farklılık varsa bu fark kazanç olarak kabul edilir ve gelir vergisine tabi tutulur. Ödenecek miktar hesaplanırken evin alış bedeli, alış ve satış işlemi arasında gerçekleşen enflasyon oranıyla çarpılır ve bu enflasyon etkisinden arındırılmış alış bedeli ile satış bedeli arasındaki fark üzerinden vergi alınır. Bunu bir örnek üzerinde anlatalım.

Örneğin 2009 Ocak’ta 100.000 TL’ye alınan ev 2012 Eylül’de 250.000 TL’den satılıyor olsun. Öncelikle 100.000 TL arada geçen sürede gerçekleşen enflasyonla çarpılır. 100.000 TL için bu rakam 128.993 TL olur. Sonra gerçekleşen satış fiyatıyla bu rakamın farkı gelir vergisine tabi olan net kazanç olarak alınır. 250.000 TL’den 128.993 TL çıkarılırsa matrahımız 121.007 TL olur. Bu kazancın miktarına göre aşağıda belirtilen dilimlerde ve oranlarda vergi alınır.

10.700 TL’ye kadar: % 15
26.000 TL’nin 10.700 TL’si için 1.605 TL, daha fazlası için: % 20
60.000 TL’nin 26.000 TL’si için 4.665 TL, daha fazlası için: % 27
60.000 TL’den fazlasının 60.000 TL’si için 13.845 TL, daha fazlası için: % 35

Üstteki hesap uygulandığında bu durumda ödenecek vergi yaklaşık 35200 TL oluyor.

Devlet bu vergiyi almış olduğu evi yalnızca 5 yıl dolmadan satmak isteyen kişilere uygulamaktadır. Eğer satış, alıştan 5 yıl veya daha sonra gerçekleşmişse evin değeri ne kadar armış olursa olsun değer artışı vergisine tabi tutulmamaktadır. Maliye Bakanlığınca açıklanan düzenlemeyle bu 5 senelik süre sınırı kalkacak.

Yeni düzenleme tapu değerlerini de etkileyecek.

Önceki sistemde alış tarihinden 5 yıldan fazla bir süre geçtikten sonra satılan evlerden herhangi bir vergi alınmıyordu. Ancak şimdi evin satış bedeli, alış bedelinden fazla olduğu takdirde her durumda gelir vergisi ödenecek. Bu durum tapu dairesine beyanlara da etki edecek.

Günümüzde piyasada gerçekleşen satışların büyük kısmı tapu dairesine gerçek değerden daha düşük bildiriliyor. Zira alıcı ve satıcı için toplam %4 oranında ödenen ev satışlarında tapu harcını oldukça yüksek bulunuyor ve ödenecek harçtan tasarruf edilmeye çalışılıyor. Ancak bu evi satın alan kişi için riskli bir adım, çünkü cezai yaptırımları var. Maliye Bakanlığı da bu konuda denetimlerini her geçen gün sıkılaştırıyor.

Süre sınırının kalkması tapu dairelerine beyanlarda satışların asıl bedeli üzerinden beyan edilmesini teşvik edecek.

Tapu dairesine gerçek satıştan düşük beyan vermenin bir sakıncası daha var. Diyelim ki 100.000 TL’ye bir ev aldınız ancak tapu dairesine 50.000 TL gösterdiniz. Evi 5 sene geçmeden satarsanız ve eve yeni giren alıcı evi gerçek satış değeri üzerinden beyan ederse, iki beyan arasındaki farkın vergisini ödüyorsunuz. Örneğin evi 1 sene sonra yine 100.000 TL’den satarsanız (diyelim ki o sene %10 enflasyon olsun), Maliye Bakanlığı sizi yaklaşık net 45.000 TL’lik bir gelir elde etmiş kabul ediyor ve bundan vergi kesiyor. Bu vergi de tapu harcından kurtaracağınız 1000 lira harçtan çok daha yüksek oluyor.

Bugüne kadar “Ben nasıl olsa evimi en az 5 sene kullanacağım” diyen pek çok ev sahibi evinin değerini düşük göstermeye devam etti. Ancak artık bu vergi 5 yıldan önce veya sonra fark etmeksizin bütün ev satışlarında olacağı için ev sahipleri tapu değerini düşük göstermeye daha az yanaşacaklar. Zira artık ufak bir tapu harcı kazancı için çok daha büyük bir değer artış kazancı vergisi ödeme riski almak zorunda kalacaklar.

Riske girmeyin, evinizi gerçek satış bedelinden beyan edin.

Maliye Bakanlığı’nın bu düzenlemesiyle beraber ev alacakların bu riske girmeyip evlerini gerçek bedellerinde göstermeye başlamalarını bekliyoruz. Evlerini önceden düşük değerde beyan edenler ise pişmanlık beyanında bulunup borçlarını yasal faiziyle ödedikten sonra tapularındaki değeri düzelttirebilecekler. Yalnız bu işe girişmeden önce evi önceden aldıkları satıcılarla anlaşmış olmalarında fayda var, zira tapu harcı hem alıcı hem satıcı tarafından ödendiği için tapu değerinde pişmanlığın maliyeti iki tarafa da yansıyor.

Biz de tapu değerini düşük göstermeyi düşünen okurlarımıza fazladan gelir vergisi ödeme riskini almamayı tavsiye ediyoruz. Daha önce tapu idaresine düşük beyanda bulunmuş okurlarımızın ise pişmanlık sürecini gözden geçirmelerinde fayda var.

Evimin tapusu zamanında düşük gösterilmiş, ne yapmalıyım?

Eğer satın aldığınız evin tapusu -sizin bilginiz dışında veya dahilinde- gerçek değerinden düşük gösterilmiş olsa bile, yüksek vergi riskinden kurtulma şansınız hala mevcut. İlgili vergi dairesine pişmanlık beyanında bulunanlar tapu değerlerini vergilerinin geri kalan kısmını yasal faiziyle ödeyip düzeltebiliyorlar. Bu durumdaki okurlarımıza ilgili daireye gidip pişmanlık beyanı hakkında bilgi almalarını öneriyoruz.The following two tabs change content below.
Konutkredisi.com.tr | Blog'da içerik editörlüğü yapan Nazım, sektörel haberleri ve araştırmaları bloga taşır.

Yorum bırakın.

Aşağıya yorum yaz, veya Önceki kendi sitenizden.Siz aynı zamanda Comments Feed RSS ile

Lütfen spam yapmayınız.

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bu blog'da Gravatar kullanabilirsiniz. Kendi avatarınızı yaratmak için kayıt olun: Gravatar.

166 Yorum »

 • derya diyor ki:

  Merhaba benim durumum cok karisik yardim ederseniz cok sevinirim ben yaklasik 7 ay once 170000 bin tl ev aldim aslin bu evi esim bana bagis etcekti memur cok vergi odersiniz deyince vazgecttim rayic bedeli ne kadar odeyin dedi ve bu fiyati odedim daha sonra 5 ay gecmeden evi 1,2500000 bin tl sattim hatta alan arkadas evi tam degerinde gosterdi 48000 bin tl harc yatirdi benim burda kazancin cok yuksek heyecana kapildim cok buyuk bir vergide bahsediliyor ven neyapmaliyim pismanlik beyaninda bulunsam duzeltirebilirmiyim ne olur yardim edin saygilar

  • Tugay Güntekin diyor ki:

   Merhaba Derya Hanım,

   Kazancınız belirttiğiniz durumda gerçekten fazla olacağından ödeyeceğiniz vergi de yüklü miktarda olacaktır. Ancak pişmanlık beyanında bulunmanızı tavsiye edebilirim. Durumu düzeltip düzeltmeyeceği tapudaki işlemlerden sonra belli olacaktır ancak bu beyanda bulunmakta fayda var.

 • ramazan cınar diyor ki:

  aldımış eve 105lira verdik tabuda gecen işe 75 lira bunun vergi cezası varmı ne yasmamız lazım

 • erdem diyor ki:

  ACİL//
  Merhaba,
  2010 da sıfır daire olarak almış olduğum dairemin tapusunda rayiç bedeli 60.000 tl olarak gözüküyor. şuanda dairemi 195.000-200.000 den satmak istiyorum. alıcı 140.000 kredi kullanmak istiyor. kalanını nakit verecek.
  bana ceza gelir mi? ne yapmalıyım?
  yardımınız için teşekkür ederim.

 • eyüp diyor ki:

  Merhaba
  2012 yılında kat karşılığında 5 daire alan toprak sahibi kişinin dairesini bir dairesini almak istiyorum.
  daireleri mütahitden aldıktan sonra çocuklarına tapuda devir etmiş ancak dairenin bir tanesini oğullarından birine özel sebeplerden dolayı devir etmemiş. şimdi o daireyi ben almak istiyorum ancak alacağım dairenin satışı ile ilgili satıcının terüdütü var daire tapudaki rayiç bedeli 62.000,00 TL gözüküyor satıcının real de istemiş olduğu rakam 270.000,00 TL ben kendisine 140.000,00 TL elden vereceğim geri kalan 130.000,00 TL ye bankadan kredi çekeceğim fakat satıcı sonrasında çıkacak olan vergiden çekinmekte olup daireyi satıp satmayacağı ile kararsızdır. biz bu durumu birden fazla gayrimenkul danışmaları, mali müşavir, tapu dairesi, belediye ve maliye ile görüştük. kimisi toprak sahibi olduğu için vergi çıkmaz kimisi çıkar diyor maliye ise 2012 den bu yana oturuyor olup ve ayrıca toprak sahibi olduğu için çıkmayabilir diyorlar başka bir masada oturan memurdan görüş aldılar o çıkar dedi en son üstad dedikleri müdür yardımcısına gittik o da biz bunun ile ilgili görüş alalım dedim yemin ederim kafayı yedik o kadar görüşten sonra mütahit bu daireyi düşük gösterdiyse ve aynı zamanda toprak sahibi teslim aldığı tarihden bu yana oturupda ticaretini yapmıyorsa bu adamın günahı ne lütfen yardım edin sizinde görüşünü görmek isteriz olasıki vergi çıkacak olursa ne kadar vergi çıkar

 • şemsi diyor ki:

  Ekim 2009 yılında 75000 tl ye ev aldık bankadan 55000 tl kredi çektik.tapuda satış bedeli 15.000 tl gösterilmiş bizim bilgimiz dışında nasıl gösteriliyor bu tutar onuda anlamış değilim.bize evi satan arkadaş ve ben ne kadar vergi öderiz ne yapmamız lazım bilgilendirirseniz sevinirim.

 • engin eser diyor ki:

  Merhaba Uğur Bey. 2012 yılında tapu ya göre 75000 Tl, belediye oturma iznine göre 85000 Tl,bankaya göre 120000 Tl olan dairemi mütahitten aldım. 90000 Tl kredi kullandım. herhalde bu durumda olanlara vergi cezası geliyormuş. Ne yapmalıyım acaba? Teşekkürler

 • Uğur diyor ki:

  2004 te ev aldık eve 34000 tl para ödedik. ama tapuda 11500 tl gösterilmiş. şimdi bu evin değerini yükseltmek için nereye başvurmak gerekiyor ve yaklaşık olarak ne kadar tutar. cevaplandırırsanız sevinirim.

  • Tugay Güntekin diyor ki:

   Uğur bey, tekrar tapuya giderek durumu düzeltmek istediğinize dair bilgi vermelisiniz. İleride evinizi satmak istediğinizde oldukça yüklü miktarda kazanç vergisi ödeyebilirsiniz. Henüz yasalaşıp yasalaşmadığı konusunda bir haber almadık konuyla ilgili ama eğer yasa kabul edilmediyse satışınız üzerinden vergi ödemenize gerek olmayacaktır.

   • uğur diyor ki:

    çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgi için daha öncesinde böyle bir bilgiyi bilmiyorduk . en kısa zamanda çözümleyeceğim bu meseleyi inşallah .

 • Tuğçe diyor ki:

  Merhaba
  240.000 tl değerinde bir daire almak üzereyim 140.000 tl kredi çekmek istedim ekpertiz eve baktı ve kredim onaylandı yalnız müteahhit bana 90.000 tl ile 100.000 tl kredi çekmemi söyledi fazla kredi çekildiğinde müteahhittin ödeyeceği vergi de fazla oluyormuş benim merak ettiğim müteahhit ödeyeceği vergi ne oluyor? Acaba evin değerini tapuda düşük mü göstermiş olduğu için mi düşük kredi çekmemi istiyor?

  • Tugay Güntekin diyor ki:

   Tuğçe hanım, evin önceki değeri nedir? Buna bağlı olarak ödenecek vergi değişebilir. Çekeceğiniz kredi evinizin değerini belirleyeceği için müteahhitiniz böyle bir şey söylemiştir.

 • AYSUN diyor ki:

  MERHABA
  ONCELIKLE VERDIGINIZ BILGILERDEN DOLAYI COK TESEKKUR EDIYORUM SIZLERE.
  BENIM GELIR SORUM VERGISIYLE ALAKALI EMLAKCININ TUFASINA DUSMEK ISTEMIYORUM 2013 KASIM AYINDA 200.000TL SATISLA ALINAN EVI ŞUBAT 2014 DE BEN 250,000TL SATISLA SATIN ALMAK ISTIYORUM BUNA GORE ALIS ILE SATIS ARASINDA 50,000TL FARK OLUYOR BUNUN GELIR VERGISINIDE BEN VERECEGIM EMLAKCININ HESAPLADIGI TUTAR 11,060 TL BU FİYAT BANA COK FAZLA GELDI DOGRUMUDUR SIZDEN YARDIM BEKLIYORUM CEVABINIZ ICIN SIMDIDEN TESEKKUR EDERIM.

 • Serkan diyor ki:

  Merhaba,
  Mayıs 2009 da aldığım ikamet ettiğim evi şimdi satmak istiyorum.Henüz yeni vergi kanununun yasalaşmadığını sanıyorum ancak yürürlülük tarihi olarak 1 Ocak 2014 olarak söyleniyor. Yani ben 2014 Ocak ayı içinde evi satarsam yeni kanuna mı tabi olurum ve oturduğum evi sattığım için vergi vermem gerekmez mi? Yoksa, örneğin yasa Şubat 2014′te yasalaşırsa beni kapsamaz ve ben yine 5 yıl sınırına mı tabi olurum?

  • Tugay Güntekin diyor ki:

   Yasanın yürüllüğe girdiği konusunda herhangi bir duyum almamakla beraber eğer 1 Ocak 2014 tarihinde yasalaşmışsa düzenleme, bu tarihten itibaren satacağınız eviniz için vergi vermeniz gerekecektir. Eğer Şubat’ta yasalaşırsa düzenleme, siz eski sisteme dahil olacağınızdan vergi ödemezsiniz. Ama dediğim gibi düzenlemenin yasalaştığıyla ilgili herhangi bir duyum almadık henüz.

 • emre diyor ki:

  merhaba, bizim tuğlaları örülmüş bir evimiz vardı babama ait, babam vefat edince miras oldu, biz 4 kişiyiz annemle birlikte, iki kardeşimin akli dengesi yerinde değil, ev davalık oldu ve eve o halde değer biçildi 100000 tl ben kardeşlerimin payını verdim evi aldım, yaptırdım bitirdim, evi aldığımdan bu yana 1 yıl geçti, şimdi evi 650000 tl den satışa çıkardım, ev satıldığı takdirde, normal vergi mi vericem yoksa vergi oranım yüksek oluyor acaba 5 yıldan önce sattığım için, bu konularda beni aydınlatırsanız sevinirim.

  • Tugay Güntekin diyor ki:

   Emre bey, 5 yıldan önce satışa çıkardığınız için vergi ödeyeceksiniz tabiki. Ancak bu konuyu tapudaki görevlilere sormak da fayda var. Çünkü o günkü haliyle biçilen değer ile şimdi biçilen değer arasında farklar olacaktır.

   • emre diyor ki:

    Tugay Bey vergi oranı 5 yıl önce satmamlan 5 yıl sonra satmam arasında ki oranı kaç oluyor acaba aradaki fark çok büyük mü?

    • Tugay Güntekin diyor ki:

     5 yıl dolmadan satmanız sonucunda vergi oranınız daha yüksek gerçekleşecektir. Çünkü burada bir kazanç sağlama durumunuz söz konusu olduğu düşünülmekte.

   • emre diyor ki:

    Bide miras olarak satın aldığım için istisna herangi bir durum var mı acaba?

    • Tugay Güntekin diyor ki:

     Miras olarak satın alınma durumunda herhangi bir istisna bulunmuyor Emre bey. Eğer birbirini takip eden yıllar içerisinde miras yoluyla alınan evin tekrar satılması durumunda bir gelir elde edileceği düşünülerek, ticari bir işlem olarak görülüyor. Bu yüzden tapu dairesindeki görevliler ile olan görüşmeniz burada oldukça önemli. Onlardan alacağınız cevaplarla tekrar konuşabilirsek daha sağlıklı yönlendirebiliriz sizi. Biz de o süre zarfında biraz araştırma yapalım.

 • hasan diyor ki:

  merhaba bir daire aldım bir hafta kadar oldu lakin aldığıma sevinemiyorum çalışıyorum işlerimi emlakçı yürüttü benim sorum şu daireyi 120 ye aldım 82.500 kıredi kulladım emlakcı 31 bin rayiç bedel göstermiş bunu yükseltmek istiyorum aksi taktirde ilerde sorun olacağını biliyorum lütfen beni aydınlatın şimdiden teşekkürler…

  • Tugay Güntekin diyor ki:

   Merhaba Hasan bey,

   Konutun değeri ile belediyeye bildirilen rayiç bedel arasında fark olmamalıdır. Hem alıcı hem de satıcı bu durumda vergi ödemek zorunda kalabilir ileride. Durumu belediyeye bildirmeniz gerekmektedir.

 • ismail... diyor ki:

  merhaba ben temelden bi daire aldım 90.000 tl verdim fakat hiç dikkatemedim mütahit 2.000 tl göstermiş tapuda,mütahit kendiside kaçtı bina yarım kaldı simdi satmak istiyorum müşteri buldum hissemialacak baska bir mütahit,25000 tl fiyat vriyor tapuda satış bedelini tam gösterecem diyor benim bu durumda ne yapmam gerekiyor zarar üstüne zarar bana nekadar vergi çıkar ben ne yapmam gerekiyor kazanmadıdım paranın vergisinimi vecem bilmiyorum

 • esra diyor ki:

  merhaba,, ben 95.000 tl degerinde muteahhitten ev almak uzereyim. 75.000 tl banka kredisi cekmek istiyorum fakat muteahhit 65.000 tl kredi kullanmami istiyor. bunun sebebi oncesinde muteahhitin gostermis oldugu dusuk tapu degerinden kaynaklaniyor olabilir mi? benim 75.000 tl kredi cekmemin benim acimdan ne sakincasi olabilir,, olasi vergi cezalarindan beni etkieyen bir durum olur mu? maddi durumumun kisitliligindan dolayi ben evi ancak 75.000 tl kredi kullanarak alabilirim,, bunun disinda exra bir masraf cikarsa bunu karsilayacak durumda degilim,,evi 75.000 tl kredi ile aldigimda ve gercek degerinde tapuya bildirdigimde benim odemem gereken diger toplam miktar ne olur? bu konuda bilgilendirirseniz ev alma kararim sizin cevabiniza gore degisecek. tesekkurler

  • Tugay Güntekin diyor ki:

   Esra Hanım merhaba,

   Size yardımcı olabilmem için bana evin önceki değerinin belirlendiği yıl ve ayı söylemeniz gerekiyor. Sizin de söylediğiniz gibi düşük göstermek istemesinin tek nedeni daha önce evin tapudaki değeriyle alakalıdır.

  • HadiKAR diyor ki:

   Merhaba Öncelikle evin Tapu vergisi hesabını söyleyeyim Tapuda gösterilen tutarın %4 ü nü iki taraf toplamı olarak(Yani %2 alıcı %2 satı) ödersiniz hesap rakama göre değişir bundan başka 200 tl. kadar tapu döner sermaye ödemeniz sabittir. Gelelim 75.000 TL. çekip 65.000 TL. göstermeye her iki tarafta eksper aracılı ile ebn az 75.000 TL. olduğu garantilenen bir gayrimenkülü düşük beyan ettiğinden vergi kaçakçılık cezası yer tabiki Müteahhitin tüm defterleri kontrole alınır.Mutlaka gerçek beyan verin yada almayın…

 • Esin Acar diyor ki:

  Emlak değerinin eksik gösterildiğine tek taraflı nasıl karar verirler ben eksik göstermedim ayrıca bana tebliğ edilmedi itiraz etmek istiyorum 8 yıl sonra cezamı olur beni zamanında bulsalardı

 • akin aydemir diyor ki:

  merhabalar,
  80.000 TL ye ev pazarligini bitirdik ve 55.000 TL kredi kullanmak durumundayiz, banka ekspertizi evi 90.000 fiyat biçti, ev sahibi evi 2003 yilinda tapuda yazan 14.000 TL ye almis, Cekecegimiz kredi kadar 55.000 TL gösterirsek sorun olurmu, bilgi verirmisiniz lütfen

 • mehmet inceoglu diyor ki:

  merhebe
  07.03.2011 tarihinde 155000 tl kredi kullanarak bir ev aldımsatış bedeli ne gösterildi hiç dikkat bile etmedim fakat şu anda farkettimki tapumun üzerinde 27500 tl yazıyor
  evimi satmak istitiyorum ve alıcı 200000tl kredi kullanmak istiyor
  ne yapmam gerekiyor

 • Ufuk Çalışkan diyor ki:

  Merhabalar, Ben 2007-2011 yılları arasında taksit ödemeye başlayarak, Toki’den bir daire aldım. Ödemelerimi bitirdiğimde toplamda 50bin TL civarında ödeme yapmıştım. Iki hafta önce tapumu almaya gittiğimde, Belediyenin belirlediği Rayiç bedel üzerinden bana satış yapıldı. Rayiç bedel 75bin tl idi. Şimdi evi 46bin tl’ye satmak üzere anlaştım ve tapuda yine 75bin tl üzerinden harç ödemem gerekiyormuş. Herkes evinin değerinin düşük gösterildiğinden şikayetçi. Benim sorunum tam tersi. Toki’yi ve Maliye’yi sırayla aradım ancak bir çözüm üretemediler ve Belediye’ye, Vergi mahkemesinde dava açmamı istediler. Sizce ne yapmalıyım.

  Teşekkürler

 • özge diyor ki:

  merhaba,
  2012 nisan ayında icradan ihale ile 80.000 liraya ev aldım ama mahkeme süreci olduğu için tapu tescil tam 1 yıl sonra adıma yapılabildi ve tapuda değeri 80.000 olarak yapıldı, şimdi evi satacağım ve evi alacak olan kişi 135.000 tl kredi kullanacak, ve evin tapudaki değerini 135 000 olarak göstermek istiyor bu durumda ne yapmalıyım ve ne ne kadar vergi çıkabilir.

  • Tugay Güntekin diyor ki:

   Merhaba Özge Hanım,

   Öncelikle tapuda 135.000 TL olarak gösterilen ev için bankalar bu değerin %75′ine kredi vereceklerdir bunu belirtmem gerekiyor.
   İkinci olarak da bu satımdan değer artış kazancı geliri ödemek zorunda olacaksınız. Ancak bu vergi kaç liraya satacağınıza bağlı.

 • mehmet tekin diyor ki:

  merhaba:2009 yılında mütaahitten 102bin tl karşılığında daire satın aldım,fatura verilmedi.mütahit daire fiyatını 45000tl fiyat göstermiş,2012 kasım ayında ben ve site oturanlardan bir kaç kişiye maliyeden tebliğat geldi,denetçi mufettiş tarafından birtakım sorular soruldu,daireyi 102bin tl ye aldığımı,fatura almadığımı söyledim.mufettiş bişeyler yazıp bana imzalattı.imzadan sonra sana yaklaşık 1500tl vergi cezası gelir dedi.18 07 2013 tarihinde 1545tl ile 386.25tl toplamda 2000 tl ye yakın toplam 54 daireden 3-5 kişiye vergi cezası geldi.itiraz hakkımız varmıdır ne yapmamız gerekir. ilginize teşekkürler.

 • ali ozcelik diyor ki:

  Babama arsa payindan bir daire dustu. Bu daire ilk basta arsa sahiplerinin kurdugu kooperatifteydi. Daire yapildiktan sonra kooperatif bize teslim etti satis yapiyormus gibi gostererek.

  Bu geciste, yani satista, raic bedeli 40000TL gosterilmis.
  Babam bu daireyi bir hafta sonra 1500000TL uzerinden bir baskasina satti. Tapuda 150000Tl gosterilmis cunku alici kredi cekmis.

  Arada 110000TL fark var. Yanliz burdaki sorun su. Biz kooperatiften daireyi esasen satin almadik.
  Kooperatif bize devretmeliydi. Ama satti gibi gorundu.
  Bu durumu duzeltmek ve aradaki vergiden muaf olmak soz konusu olabilir .
  tesekkurler
  izzet

 • Zafer diyor ki:

  Merhaba 2008 yilinin mayis ayinda satin aldigimiz evi satmak istiyoruz Satin aldigimiz ev 200 bin Tl idi arsa rayic bedeli 85 bin Tl di. emlakciya sordugumuzda tapuda rayic bedeli yaziyor satis bedeli yazmaz dedi bizim de fazla bilgimiz olmadigindan onemsemedik. Semtimizin arsa rayic bedelini kontrol ettigimde suanki rayic bedel 120 bin civari biz evi 300 bin tlye satmak icin aliciyla anlasmak uzereyiz. bizim ne yapmamiz gerekiyor, Suan ki rayic bedelini mi gostermemiz gerekiyor, yoksa satis bedelini mi, her iki durumdada ne kadar vergi oderiz 5 yili tamamladik. Suan ki rayic bedelini gosterirsek ileride bu daireyi alan kisi tapuda rayic bedelini yukseltirse daha sonra bize herhangi bir vergi gelme durumu varmidir?
  Baska bir ev satin aldigimizda yine rayic bedeli satis bedelinden dusuk ise bu durumda ne yapmaliyiz? Muteahhitler az vergi vermek icin yanasmiyorlar..

  Tesekkurler.

 • selahattin ercan diyor ki:

  aldıgım daire 155.000tl banka kredisi ile birlikte 220.000tl gibi ödedigim eve 200.000tl gibi sattıgımda 45.000tl nin bana göre 20.000tl zararına satıyorum fakat vergi ödemek zorundamı kalıyorum. böyle bir vergilendirme şirketlerde ticari yerlerde bile yok. böyle bir vergi mümkün degil kimse evini satamaz. kredilerde ödenen faizler nasıl ödenmemiş gibi görünür.

 • erkan diyor ki:

  Merhaba,
  120.000 Tl ye ev alacağım , 97.500 TL si konut kredisi ile.satıcı evi raiç bedelin biraz yukarısından göstermek istiyor , bu mümkün müdür ben kredi çekmişken.

 • Murat KAYAR diyor ki:

  Merhaba,
  2004 yılında eşimin üstüne balıkesirden 40.000 tl değerinde ilk ve tek evimizi aldık.
  25.000 tl kredi kullandık ve o süreçte bilinçsizce evin değerini 25.000 tl. den gösterdik.2005 de tayinim çıktı Adana’ya gittik.
  Kiracı ile uğraşamayonca 2008 yılında evi 60.000 tl.na sattık.
  Alıcı kredi ile aldığı için 60.000 üzerinden tapu işlemlerini yaptı.Biz de hiç uyanamadık bu işlere.
  Biz daha sonra ankara taşındık, 2011 yılında posta yolu ile bir tebligat ulaştı.Tebligatta 2008 yılında 25.000 tl değer göstererek emlak vergisi ödediğin evi 60.000 tl. ye sattın 35.000 tl ye emlak vergisi gecikme faizi vb. 2000 tl ceza geldi.(emlak vergisi cezası arada ki farka)
  Hemen ödeme için maliyeye gittik şükür o dönem de af varmış belli bir indirimle 635 tl gibi bir rakam ödeyerek konuyu kapattık zannettik.
  Bugün bir tebligat geldi yeni yasa ile arada ki farka % 20 gelir vergisi uygulanmış ve 7240 tl gibi bir ceza geldi, yarabbi şükür dedik.
  Ne yapabiliriz ne önerirsiniz?, tşk. iyi çalışmalar.

 • ümit diyor ki:

  merhaba öncelikle böyle faydalı bir danışmanlık sitesi kurduğunuz için sizlere teşekkür edrim.2004 yılında almış olduğum evde oturuyorum.Bu evimi yatırım amaçlı elde tutmaya karar verdim.2012 Aralık ayında da 135.000TL rayiç bedelli ikamet etmek için bir daire aldım.Yeni almış olduğum bu daireyi 160.000TLye satıp 190.000tlye başka bir daire alsam değer kazanç vergisi ödermiyim.İlginize şimdiden teşekkür ederim

  • Tugay Güntekin diyor ki:

   Ümit bey,

   135.000 TL’ye aldığınız daireyi 160.000 TL’ye satmanız durumunda değer artışı kazancı vergisini ödemek zorunda kalacaksınız. Güzel yorumlarınız için biz teşekkür ederiz.

 • Ali Dinç diyor ki:

  Merhabalar,
  2010 yılında 80.000TL’ye bir ev almıştım ama tapuda 65.000TL yazıyor.Evi satılığa çıkardım.Almak isteyen kişiler kredi çekmeyi düşünüyorlar.Evin satış bedelini 85.000TL olarak gösterirsek ne kadar vergi öderim?Bir başka alıcı da 100.000TL üzerinden kredi çekmek istiyor, 100.000TL’ye satış gösterirsek ne kadar vergi öderim.
  Çok teşekkür ediyorum…

  • Tugay Güntekin diyor ki:

   Ali bey,

   Şimdi ve ileride yaşayacağınız olası bir sorunla karşılaşmamak için beyan edeceğiniz tutarın gerçekteki tutarı ile aynı olmasına dikkat edin. Sizin durumunuzda ödeyeceğiniz vergi 2.500 TL civarında gerçekleşecektir.

 • Tolga Erkan diyor ki:

  Merhabalar,

  Satın almaya çalıştığım evin durumu hakkında yardımcı olursanız sevinirim.
  1. Evin sahibi 31/12/2008 tarihinde tapuda 6,000 TL gösterip evi satın almış,
  2. Belediyeden emlak beyan değerinin 107,000 TL olduğunu öğrendik.
  3. Bende evi 190,000 TL ye satın almaya çalışıyorum.

 • mehmetali diyor ki:

  Merhaba,
  Yeni yapılan bir binadan daire satın almak istiyorum. Müteahhitten daire tapusunun fotokopisini aldım. Belediyeye gidip rayiç bedeli sorduğumda verdikleri kağıtta rayiç bedel 42000 TL olarak gözüküyor. Ancak ben tapuda satın alma işlemi yaparken evin gerçek değerinde gözükmesini istiyorum, evin fiyatı 160000 TL. Bu durumda müteahhitin satış esnasında ödeyeceği vergi ne kadar fark eder ya da sadece tapuda birkaç bin liralık bir harç bedeli mi ödeniyor?

  Teşekkürler.

 • yusuf diyor ki:

  4 yıl önce aldığım evin kat irtifa tapusunda 4600tl kat mülkiyeti tapusunda 0tl değer yazıyor ben şimdi evi 90bintl ye satacağım ne kaadar gelir vergisi öderim

 • serhat kaan can diyor ki:

  merhaba;
  105.000 tl ye bir ev satın aldım bunun için 60.000 peşin verdim ve 45.000 kredi çektim evin tapuda satış bedeli 76.000tl gösterilmiş ve yaklaşık 3500 tl tapuda vergi ödedim(satıcınınkide dahil)ilerde evi daha yüksek fiyattan satarsam misal 130.000 gibi ne kadar vergi öderim? Ne yapmamı tavsiye edersiniz ? tşkler…

  • Satış bedeli 130.000 TL beyan edilirse 12.000 TL civarında vergi doğar. Normalde 25.000 TL kazançtan ödemeniz gereken vergi 1.700 TL civarıdır.

   Satış bedelini en az 101.000 TL beyan edip elde ettiğiniz kazançtan verginizi ödemenizi tavsiye ediyoruz.

   • cihan demir diyor ki:

    ev almak için krediye başvurdum evi 77.000 TL ye alacam ortalama 55-60 bin arasında kredi çıkar. Alacağın evin tapunun üstünde yazan satış bedeli 22,500 TL ne yapmam gerekiyor ev sahibi vergiden dolayı evin değerini yine düşük göstermek niyetinde kredimi etkiler mi? ilerde vergi ödermiyim. (ev sahibi evini 2 yıl önce almış)

    • Can Batur diyor ki:

     Cihan Bey merhaba, durum kredinizi etkilemez. Maksimum kredi tutarı evin ekspertiz değerine göre belirlenmektedir. Evi değerini düşük göstermeniz ileride size ceza olarak dönebilir. Ayrıca evi kredi ile alacağınız için zaten minimum kredi tutarı kadar ev değeri beyan etmek durumundasınız.

 • rezzan diyor ki:

  merhaba,
  Bir ltd şirketinden İPOTEKLİ olan bir daireyi almak istiyorum 400.000 tl ye ipotek bedeli 350000 bankaya yatırarak ipotegı kaldıracağım farkıda odeyecegım.Sormak istediğim tapuda rayıc uzerınden gosterebılırmıyım orn.200.000 sorun olurmu cok tesekkurler

  • Bu daireyi ilerde satarsanız yeni çıkacak gelir vergisi yasasına göre büyük oranda vergi ödemek durumunda kalabilirsiniz. Rayiçten beyanı bu yüzden tavsiye etmiyoruz. Daireyi konut kredisiyle almıyorsanız durumun ortaya çıkması daha zor olur. Ancak vergi denetimleri her gün sıklaşıyor. Mağdur olmamanızı garanti edebilecek bir şey yok.

 • efe sertdal diyor ki:

  Merhaba, 2009 yılı 6. ayda 20.000 tl ye aldığım evimi 2013 yılı 2. ayda 75.000 tl olarak sattım. Tapuda da bu rakamlar görünüyor. Şimdi anladım ki değer kazanım vergisine tabiyim. Ama çok rakam çıkacak gibi duruyor. 10-15000 tl arası. Acaba 2009 da aldığım evin raicini pişmanlık dilekçesi ile 20.000 den 55-60000 tl ye yükseltmem mümkün müdür sizce? Böyle daha iyi olur sanırım. Aksi halde bir hayli yüklü rakam çıkıyor. Bana bir de bu değer kazanım vergisini hesaplar mısınız? Teşekkür ederim.

 • Cüneyt KESKİN diyor ki:

  Merhaba, 2011 Ağustos ayında 102.000 TL’ye ev aldım. Ancak tapuda rayiç bedel 45.000 TL oldu. Şimdi evimi satıp başka bir ile taşınmak istiyorum. Evi satın alacak kişi kredi çekmeyi düşüyor. Evin şu anki değeri 130.000 civarında. Ev için 15.000 TL harcadım ancak harcamalara ilişkin faturalarım yok (Örneğin alçı işleri 5.000 TL vb.) Pişmanlık beyanı vermem durumunda ne kadar öderim? Ayrıca yaptığım harcamaları gelir vergisinden nasıl düşürebilirim?

  • Merhaba. Aradaki 3.200 TL farkı cezasıyla 4.500 TL civarından öderseniz pişmanlık beyanından yararlanabilirsiniz. Bu durumda evi satın aldığınız kişiye/müteahhite ek vergi çıkma olasılığı olduğunu hatırlatırım. Yaptığınız harcamaların vergiden düşmesi için fatura/fiş gerekmektedir.

 • serkan yeşil diyor ki:

  4 yıl önce 10500 tl satış bedelli aldığım evi şirketimde çalışan birine bağış karşılığı verirsem vergi çıkarmı?benim açımdan maliye sıkıntı çıkarırımmı?

 • berkay diyor ki:

  hocam miras kalan daire için de bu gelir artışı kazancı vergisi var mı yeni uygulamaya göre var gibi görünüyor peki yürürlğe girdimi bu kanıun girmediyse ne zaman girecek miraşçılarda pişmanlık beyanı verip dairein değerini artırabilir mi

 • Ali diyor ki:

  Hazırlanan taslakta konut satın alındıktan sonra 3 yıl içinde satılırsa kazancının tamamı beyan edilecek. 3 yıl sonra satışında edilen tutarın yüzde 20′si vergi dışı bırakılacak. Böylece 100 liraya alınan konutu 4′üncü yıl 200 liraya satan vatandaşın elde ettiği 100 liralık kazancın 3 yıl sonra yüzde 20′si vergi dışı kalacak 80 lirası ise gelir vergisine tabi olacak. Konut dört yıl sonra satılmış ve aynı kazanç elde edilmişse 40 lira vergi dışı kalacak ve 60 lira üzerinden gelir vergisi ödenecek. Eskiden kazancın tamamen vergi dışı kaldığı 5′inci yıl sonunda ise kazancın yüzde 60′ı vergi dışı kalacak ve 40 lira üzerinden vergi ödenecek. 6′ıncı yıldan sonra ise 80 lira vergi dışı kalacak ve 20 lira üzerinden vegri alınacak. 10 yıl sonunda ise artık hiçbir vergi talep edilmeyecek. Yani bir konut alıp 10 yıl elinde tutup satanlar vergi ödemeyecek.yeni bir konut alımı için satışdan da vergi alinmayacak diye bir yazı buldum.dogrumudur acaba…..sizin yazınızda böyle bir kademeden bahsedilmiyor kafam karıştı……

  • Bizim yazımız kademeli sistemin öngörülmesinden önce yazılmıştı. Sistem şu anki taslakta mevcut, ancak meclisten çıkan hali nasıl olur bilemeyiz. Kanunlaşmasını takip etmek gerekiyor. Bahsettiğiniz kademeli sistem şu anda öngörülen sistemdir ve doğrudur.

 • Ulaş diyor ki:

  İyi günler…200000 liradan ev alacağım bunun 120000 kredi çekiyorum ….raiş bedeli 75000 ev sahibim alirken evi 40000 liradan almiş 7 yıl önce tapuda yazan.bu durumda farkdan dolayı vergi verecekmi.ben 120000 göstersem sıkıntı olurmu.

  • Merhaba. Değer artışı kazancı vergisinde 5 yıl sınırı vardır. Satıcı evi aldıktan sonra 5 yıldan fazla bir süre geçmişse vergi ödemesine gerek olmayacaktır. Yasal olarak evi 200.000 TL göstermeniz gerekir ancak pratikte alıcılarn yaptığı evin değerini alınan kredi kadar beyan etmektir.

   • Ulaş diyor ki:

    Peki ben 120000 göstersem 5 yıl olayı kalksa bu sene beni etkiler mi bu durum.yoksa yasa çıktıktan sonrakiler için mi geçerli olur……

    • Satış yaptığınız zamanda hangi yasa geçerliyse o yasa üzerinden vergi verirsiniz. 5 yıl sınırı kalktıktan sonra satış yaparsanız ve bir değer artışı söz konusuysa her türlü vergi vermek durumunda kalırsınız. Bu yüzden tapuları gerçek değerinde beyan etmek önem kazandı. Üstteki yazıda bahsettiğimiz şey bu.

 • zehra diyor ki:

  iyi akşamlar biz bu gün tapu aldık ev sıfır 105000 lira kredi çektik tapuda 62000 gösterilmiş ceza durumunu yeni öğrendim ne yapabilirim

 • nurayars diyor ki:

  merhabalar 2013 şubat ayında 12 yıllık bir daire aldım rayiç bedel 46000 di nakit aldığım için rayiç bedel üzerinden gösterdik bilgimiz yoktu ancak aynı gün verdiğim beyanamede 68000 gösterilmiş farketmemiştim ancak sağlık problemlerimizden dolayı evimizi satmak zorunda kaldık işlemler için gittigimizde rayiç bedelin belediyede evin m2 si yükseltilmiş ve rayiç bedel 68 000 e çıkarılmış bilgimiz dahilinde olmayarak aldıgımız miktara satacaktım ancak 4000 vergi verecegimiz söylendi satıştan vazgeçtik ancak satış yapmak durumundayız bu irademiz dışı oluşan durumda ne yapabiliriz bilgilendirirseniz çok seviniriz teşekkürler

  • Vergi dairesine pişmanlık beyanı verip eksik ödenmiş tapu harcını ödeyerek evin değerini yükseltebilirsiniz. Bu durumda değer artışı kazancı vergisi ödemezsiniz. Maliyeti 4000 TL’nin yaklaşık onda biri olur.

 • mehmet almacimeni diyor ki:

  2011 yilinda 105.000 tl’ye muteahhidden ev aldim. Elimdeki tapuda rayic bedel 45.0000 tl yaziyor. Bankadan net olarak 85.0000 tl kredi cekmistim. Simdi evimi 140.000tl’ye satacagim. Ilk evim ve baska da evim yok. Sattiktan sonra da baska bir ev alacagim. Bu ddurumda bana Deger artisindan dogan bir vergi gelecek mi ve bu vergi % kac olacak.

  • Merhaba Mehmet Bey. Vergi satışta tapu üzerinde yazan değere göre belirlenir. Siz alırken evin değerini rayiç bedel üzerinden beyan ettiyseniz Maliye Bakanlığının peşinize düşme olasılığı çok yüksek. Çünkü kimin ne kadar kredi aldığını biliyorlar.

   Değer artışı kazancı vergisi enflasyon farkları gözetilerek gelir vergisi tarifesine göre alınır. Siz alırken evi ne kadar olarak beyan ettiniz, ve satarken ne kadar beyan edeceksiniz, bunu bildiğimiz taktirde size ne kadar vergi ödeyeceğinizi hesaplayabiliriz.

   Gelir vergisi tarifesine buradan ulaşabilirsiniz: http://www.gib.gov.tr/index.php?id=1413

 • Kursat diyor ki:

  Merhabalar,

  2008 temmuz ayında 80.000 TL banka kredisi kullanarak 115.000 TL ye ev satın aldım. Tapuda evin bedelini konu ile ilgili bilgim olmadığı için 30.000 TL göstermitik. Şu an bu evi 155.000 Tl bedelle satma noktasındayım. Alıcı 100.000 TL baka kredisi kullanmak ister ve alış bedelini 60.000 TL civarı göstermek ister.

  1) Satış değerini 60.000 TL gösterirsek nekadar bir gelir vergisi öderim
  2) Maliyeye pişmanlık için beyanında bulunursam yaklaşık nekadar ceza öderim? Zamanında satın aldığım kişiye gelir vergisi cezası gelirmi?

  5 yılı tamamlamama 2 ay kaldığı için çok fazla risk almak istemiyorum

  Cevabınız için şimdiden teşekkürler

  • Merhabalar. Öncelikle alıcı 100.000 TL kredi kullanıp evi 60.000 TL gösterirse Maliye Bakanlığının çapraz kontrollerine kesinlikle yakalanır, büyük vergi cezası öder. Sizin tapu değeriniz de kredinizden az, kontrole yakalanmamanız büyük şans olmuş. Muhtemelen satış 2008′de olduğu için. Ancak artık böyle bir işlemin büyük riski var.

   Ev 60.000 gösterilirse 3.000 TL gelir vergisi ödersiniz. Evi alacak kişi durumun farkına varıp sonradan sizin haberiniz olmadan pişmanlık beyanı verip tapu harcı farkını kapatıp evin değerini yükseltebilir. Bu durumda diyelim evin değerini 100.000 TL’ye çıkarırsa toplam 13.250 TL vergi ödemek durumunda kalırsınız. Şu an 100.000 TL üzerinden satış yaparsanız da aynı vergiyi ödemek durumunda kalırsınız. Pişmanlık beyanı verip ev değerini 100.000 TL’ye çıkarmak için 4.750 TL vermeniz gerekir. 60.000 TL’ye çıkarmak için 2.000 TL civarı olacaktır.

   Satış için her durumda risk alıyorsunuz. Temmuz’a kadar beklemenizi öneririm.

 • kuğul bey diyor ki:

  merhabalar 1997 yılında almış olduğumuz evi…satmayı düşünüyoruz..rayiç bedel 66.000 tl çıkıyor..alıcı rayiç bedel üzerinden gösterilmesini istiyor.. yalnız biz evi 250.000 tl ye satıyoruz.. bu durum bizim için bi sorun teşkil edermi…evi alan daha sonra gerçek fiyatından satmayı gerçekleştirirse bizi ilgilendiren bi konu olurmu.. tapu masraflarının hepsinide alıcı karşılayacak

  • Merhaba. Eğer tüm masrafları alıcı üstlenmişse sizin açınızdan hiçbir sıkıntı yok. Alıcı evi gerçek değerinden satarsa muazzam kendisi değer artışı kazancı vergisi öder. Size ait herhangi bir risk yok.

 • ahmet çınar diyor ki:

  merhabalar.2010 yılının 3 ayında anne baba katkarşılığı inşaat sözlemesi yaptı. 31.12.2013 te sözleşmesi bitti. fakat cezai şartlarda sadece mütait firmanın cezai yaptırımı 400 tl kira bedeli her bir daire için vermiş.17.09.2012 de kat ittifakı oluşturuldu
  tapular hepsi anne ve baba adına çıktı mütehait firma kendine düşen daireleri sattı. bu arada ilk çıkan mimari projeye göre d1 yerine belediyeden numaratörde d4 geldi. müteait firma satmış oldugu dairelerin satışını kendi getirmiş oldugu kişilere vermemeizi istedi.bizde iyi niyenite itimaden satışlarını verdik . bu arada tapuda paralarını biz almadık .ama tapuda memur paranızı aldınız mı? dediğinde aldık diyerek işlemi yaptırdık şimdi ise müteait firma bize siz kendi daireleriniz sattınız benim dairelerim duruyor.biz burda baya mağdur duruma düştük .ama biz bu kişilere vardığımızda biz sizden para almadık sizin satış aldıgınız bize herhangi para ödediniz mi dediğimizde hayır biz müteait firmaya ödedik diyor . bunu için yazılı beyan istediğimizdede veremem diyor . müteait firmada alan kişilerle yapmış olduğu sözleşmelere de almış. sabah ilk tapuya müracaatlarda müteait firmanın telefonu nosu var. mesajlar ona gidip tapu harcını yatırdıktan sonra bizi arap satış vercez biz de verdik.nasıl bir hak idda edecemi bilmiyorum .avukata verdim ama nasıl bir sonuç çıkacağı belli değil. birde üstelik bu firma kat karşılığı sözleşmeye istinaden 5 daireyi başka kişiye satış vadii vermiş bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. nasıl bir yol izlemem lazım

 • Ömer Faruk Hattatoğlu diyor ki:

  Merhabalar.
  Bir yıl önce ikinci sahibinden bir daire satın aldım. Daireyi satan kişi de bu daireyi mutaitten satın almış. Ancak apartman bitmemiş ve mutait arsa sahibine verdiği taahhütleri yerine getirmemiş. Simdi ise arsa sahibi bu daire için tapu iptal davası açtı. Ben bu dairede üçüncü sahibi görünüyorum. Tapusuyla aldığım bu daire için nasıl bir karar cıkabilir. Daire elimden alınır mı, yada mahkeme ilk satışı yapan mutaiti mi cezalandırır?

 • Serdar YASLIKAYA diyor ki:

  Emre Bey merhabalar.
  Bugün telefonuma gelen mesaj üzerine GIB.gov.tr.den borcumu kontrol ettim. 225TL.sı tapu harcı gözüküyor.Ben 2005 yılında bir ev almıştım. Yorumlarda da yazıldığı gibi emlakcı değeri düşük göstermişti ve hatırladığım kadarıyla 2.100 TL tapu harcı ödemiştim. Şimdi bu tapu harcı nereden çıktı anlamadım. Sizce bu harcın sebebi ne olabilir

 • ayfer diyor ki:

  MERHABA
  2012 temmuzda 10.000 tl ihtiyaç kredisi kullanarak 118.000TL ye aldığım ev tapuda 50.000 tl gösterilmiş… biz gerçek değerinde göstermek istiyoruz pişmanlıktan faydalanırsak ve satıcınında tapu farkı ücretini ödemeyi üstlenirsek ne toplam ne kadar ödeme yaparız? 2012 de satış gerçekleşti yine binde 20 mi olur?

 • Ö.Faruk Hattatoğlu diyor ki:

  Merhabalar. Pişmanlık beyani İcin nereye müracaat ediliyor ve nasıl bir dilekçe veriliyor. Satılan gayrimenkulün degerini pismanlik beyaniyla nasil düzeltebiliyoruz.

 • Hasan AKIN diyor ki:

  4 yıl önce satın aldığım evi satarak daha yüksek bir fiyata başka bir ev alacağım. Başka evim yok. Bu durumda değer artış kazancı vergisi ödemem gerekecek mi? Yeni yasa tasarısında bu istisna olarak gösterilmiş durumda. Bu yıl yasa çıkarsa istisnadan yararlanabilir miyim?

  • Öncelikle vergi ödeme durumu aldığınız evi daha yüksek bir fiyata satarsanız geçerli. Burada tapu değerleri arasındaki fark esas alınır. Yasa maddesi yürürlüğe girdiği an yararlanabilirsiniz ancak şu anda (enflasyon yansıtılmış) alış değerinden daha yüksek satış yaparsanız vergi ödersiniz.

 • ali diyor ki:

  merhaba.tapu değeri 70.000 tl olan bir evi 160.000 tl ye almak istiyoruz. alacağımız kişi bu evi 30.06.2011 tarihinde 70.000 tl tapu değeriyle almış. kredi kullanarak alacağımız için değerini tam olarak göstermek istiyorum. cezalı duruma düşmemek ve satıcınında cezalı duruma düşmemesi için ne yapmamız gerekmektedir.teşekkürler

  • Merhaba. Durumunuzun en uygun çıkış yolu eskiden eksik verilmiş tapu harcının cezasıyla yatırılarak pişmanlık beyanı verilmesi ve evin şu anki değerinin yükseltilmesi. Bu 2-3 bin TL’ye malolur, ancak öteki türlü ya siz kredi kullanamazsınız ya da satıcı 25.000 TL civarı gelir vergisi öder.

 • erhan orhan diyor ki:

  Merhaba
  Bir ev satın almak istiyorum. Müteahhit 170.000 TL’ye satıyor. Fakat tapuda ve çekeceğim kredide 90.000 TL çekmek zorunda olduğunu söylüyor. (kesemediği faturalardan vs. düşük göstermek zorundaymış).

  Ben de ileride başıma vergi cezası gelmesin diye 170.000 TL’nin tamamını göstermek istiyorum tapuda. Ne yapmamı önerirsiniz. Pişmanlık beyanını kullansam ne kadar öderim.
  Bilgilerinizi rica ediyorum

  • Pişmanlık beyanı kullanırsanız aradaki harcı ödersiniz size bir zararı olmaz. Yalnız müteahhit ödemek istemediği vergiyi ödemek durumunda kalır. Beyanı tek taraflı da verebileceğinizden mütahhit evi size sattığı an insafınıza kalıyor yani.

   Evi satarken değer artışı vergisi ödemek durumunda kalmamak ve işi hukuka uygun yapmak adına evi değerinde beyan etmenizi öneririm. Müteahhit buna yaklaşmıyorsa bir çıkış yolu kalmıyor.

 • Adem Aybar diyor ki:

  Merhabalar.
  2009 ocakta 4.000 TL beyan edilerek ev aldım ve 2013 nisanda 65.000 beyan ile satıyorum. ne kadarlık kısmın vergisini vereceğim. % kaç vergi vereceğim. aradan geçen 4 sene için %40 vergiden eksilecekmi. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba. 13.500 TL civarı değer artışı kazancı vergisi ödersiniz. Haberi okursanız %40 eksilme yeni yasa için geçerli. Yeni tasarı henüz meclis aşamasında olan kanunlaşmamış bir tasarıdır. Bu sene içerisinde yürürlüğe girmesini bekliyoruz.

 • cesur kotay diyor ki:

  Merhabalar,
  3 yıl önce tapu değeri 450000 tl olan bir daire aldım.Şimdi bu daireye 1.400.000 tl veriyorlar .alıcı banka kredisi kullanacak.aradaki fark çok büyük tapu değerini yükseltsem ,daireyi aldığım kişi burayı 5 yıldan fazla elinde tutmuş.Ona herhangi bir usulsüzlük cezası gelirmi?ve bu dairenin tapu değerini 1.400.000 tl ye çıkartmanın bana bedeli nedir.Bilgilendirirseniz çok memnun olurum.Saygılarımla

  • Merhabalar Cesur Bey,

   Şu anki durumda 350.000 TL civarında vergi verirsiniz. Eğer evi gerçekten tapu değeri üzerinden aldıysanız vergisini vermenizi tavsiye ederiz. Eğer zamanında tapu değeri eksik beyan edilmiş ise pişmanlık beyanı verip evin değerini 1.400.000 TL’ye yükseltebilirsiniz. Bu durumda aradaki 15.500 TL civarındaki tapu harcı farkını 24.000 TL civarında, cezasıyla ödemeniz gerekir. Bu size düşen paydır. Satıcının aynı miktardaki payının da ödenmesi gerekir. Siz ödemezseniz kendisine ceza olarak yansıyacaktır.

   İyi günler dileriz.

 • borabey diyor ki:

  4 yıl önce 17000 liraya aldığımız evi 91000 liraya satışa ne kadar vergi öderim? M.bedeli üzerinden 65000 liralık satışta ne vergi çıkar, teşekkürler

 • Ömer Faruk Hattatoğlu diyor ki:

  Merhabalar.
  5 ay önce natamam daire aldım. Belediye bu daire için 6,300 tl rayiç çıkardı. o zaman belediyenin çıkardığı bu bedel üzerinden satın aldım. Daireyi kendi imkanlarımla tamamladım. Ama su an satmak zorundayım. Su an belediyenin çıkardığı rayiç bedeli 69000 tl. na tamam daireyi tamamlayıp satarken de kar hesabı aynı mı oluyor. Bu hesaba göre korkunç kar etmiş oluyorum ama böyle bir sey yok. Bunun içinden nasıl çıkarım.

  • Merhaba. Tapunun cinsi değişmediyse vergi ödemek durumunda kalıyor olabilirsiniz. Bunun kesin cevabını tapu dairesinden öğrenin. Ancak en kötü durumda bile daireye yaptığınız masrafları gelir vergisi matrahından düşebilirsiniz. Masrafınız aradaki farkı karşılıyorsa vergi ödemezsiniz. Fiş ve faturalarınızı saklayın. Bir üçüncü yol vergi dairesine pişmanlık beyanı verip aslında daireyi 65.000 TL’den aldığınızı bildirmek. Bu durumda aradaki tapu harcı farkını 5 aylık gecikme zammıyla ödersiniz. Ancak bu ödemeniz gerekecek kazanç vergisinin 1/5′i kadar civarında olacaktır.

   • Ömer Faruk Hattatoğlu diyor ki:

    Cevabınız için teşekkür ederim. Bu gün yine belediyeye gidip durumu izah etmeye çalıştım. Natamam daireyi aldığım zaman arsa olarak gözüktüğünü onun için rayiç değeri düşük gösterildiğini ama ben daireyi yaptıktan sonra beyan verip normal daire şekline getirdiğimi söyledi. Acıkcası tam anlamadım. Yani na tamam daireyi aldığımda kat irtifak tapusu olarak tapu dairesinden aldım. Tapunun cinsi değişmesini tam anlayamadım. Değişip değişmediğini nasıl ve nereden sorup öğrenebilirim.

 • adem aybar diyor ki:

  Merhabalar
  2005 Eylülde 15.000 TL kredi kullanarak kat irtifaklı ve bitmemiş daire satın aldım ve tapuda farkında olmadan 1.000 TL’den gösterilmiş. Daha sonradan inşaat tamamlandı ve kat mülkiyeti tesis edildi.

  Yeni yasadan sonra (mesela 2013 eylülde) evi 130.000 e satarsam ne kadar Değer artışı vergisine tabiimiyim ?
  Pişmanlık beyanı ile tapu değerini 15.000e çıkarmak için ne kadar ödemek gerekir?
  Ayrıca eve yapılan masraflar vergiden düşülüyorsa bu masrafları belgelemek zorunlu mu?

  Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim..

  • Merhaba. 500 TL civarı tapu harcını cezasıyla 1.500 TL civarında ödeyerek evin değerini 15.000 TL’ye çıkarabilirsiniz. Yeni yasa çıkarsa alış ve satış arasındaki fark üzerinden doğacak gelir vergisini aradan geçen her yıl için %10 eksilterek ödersiniz. Örneğin 2013 Eylül’de sattığınızda gelir vergisinin %20′sini ödersiniz. Eve yapılan masrafları belgelemek elbette zorunlu.

   ———————————————
   En son yazılarımızdan ve en uygun kredi oranlarından haberdar olmak için bizi sosyal medyada da takip etmeyi unutmayın!

   FacebookTwitterGoogle +

   • Adem Aybar diyor ki:

    Cevabınız için teşekkürler, ayrıca yeni yasada 5 yıl süresi kalksa bile, gelir vergisi hesabında her yıl için % 10 eksilterek 10 yıl sonunda vergi ortadan kalkıyormu acaba?

 • ibrahim sever diyor ki:

  3 yıl önce 02,03,2010 tarihli tapu senedin üzerinde 60,000 tl yazanan daire satın aldım, şuan bu daireyi 180,000 tl ye satıp 300,000 tl ye yeni daire almak istiyorum, aradaki farklardan dolayı kazanç vergisi ödeyecekmiyim, üzerime kayıtlı tek mevcut olan konutum var.

  • Merhaba. Evi alırken tapuya değeri 60.000 TL beyan etmişseniz, satarken 180.000 TL beyan ettiğinizde 30.000 TL civarı değer artışı kazancı vergisi ödersiniz. Yeni ev alıyor oluşunuz bunu değiştirmez. Bu sorunu çözmenin yolu evin şu anki tapu değerini vergi dairesine pişmanlık beyanı vererek yükseltmektir. Arada kalan 3.300 TL tapu harcını cezasıyla 5.200 TL civarında öderseniz evin değerini 160.000 TL’ye yükseltebilirsiniz. Bu durumda alışla satış arasında fark oluşmaz, evi 180.000 TL’ye sattığınızda vergi ödemezsiniz.

   ———————————————
   En son yazılarımızdan ve en uygun kredi oranlarından haberdar olmak için bizi sosyal medyada da takip etmeyi unutmayın!

   FacebookTwitterGoogle +

 • burcu güler diyor ki:

  agustos ayında 5 yılı dolucak degerı dusuk gosterılmıs bı ev alıcam.bu evı kredıyle almak ıstıyorum.ev sahıbı cıkan yasayla madur duruma duser mı yenı yasa cıktı mı ayrıca cıktıysa bu durum bızı etkıler mı ınsallah bı sorun cıkmadan evı alabılrım.bu konuda yardımcı olabılır mısısnız sımdıden tesekkur ederım..

 • yusuf diyor ki:

  merhabalar.. biz kat irtifakı olan daireyi 49 bin tl tapudaki bedeli ile aldık.bize satan kişi mütahittende yine belediye rayiç bedeline göre almış ve bizede satışını ona göre yaptı.ama evi biz gerçek değeri 132,50 almış olduk..şimdi sorum şu benim burda benim yapmam gerekir gerçek değerini göstermek için tapuda.ayrıca ne gibi ceza alırım.ben evi almak zorundaydım ve satıcı bu şartlarda yapmak için zorladı.kısaca hangi yolları izlemem gerekir

  • Merhaba. Durum tespit edilirse 20-30 bin TL’ye kadar ceza ödemeniz gerekebilir. Evi kredi ile aldıysanız ve kredi tapu değerinden büyükse durum kesinlikle tespit edilir. Eğer kredi kullanmadıysanız maliye bakanlığının sizin bölgedeki evlerle özel olarak ilgilenmesi lazım ki tespit edilsin.

   Vergi dairesine pişmanlık beyanı verip evin değerini yükseltebilirsiniz. Ancak bu durumda satıcı 30-40 bin TL değer artışı kazancı vergisi ödemek durumunda kalır. İyi günler dileriz.

   ———————————————
   En son yazılarımızdan ve en uygun kredi oranlarından haberdar olmak için bizi sosyal medyada da takip etmeyi unutmayın!

   FacebookTwitterGoogle +

   • yusuf diyor ki:

    teşekkür ederim.. işte burada elimiz kolumuz bağlanıyor.satıcı kişi vergi ödememek için bu yönde satış yapıyor bende satmak için almadığım için evlenme sebebiyle mecbur almak zorunda kaldım.ben pişmanlık dilekçesi versem satan kişinin haberi olurmu.ayrıca pişmanlık dilekçesi versem ben ne kadar ödeyeceğim.kredi kullanmadım durum tespiti veya şikayet halinde ne gibi birşey söz konusu olabilir.belediye rayiçinden satılmış sonuçta.satıcı benim malım istediğim fiyattan satarım kimse karışamaz diyor.elimiz kolumuz bağlı şuan

    • Eğer para aktarımında hesap transferi vb. olmadıysa ortaya çıkması, ispatlanması zor. Bunun için rahatlayabilirsiniz. Pişmanlık dilekçesi verirseniz aradaki harç farkını ödemeniz yeterli olacaktır. Bu farka aylık faiz biner, ancak aradan çok zaman geçmediğinden ekstra çok bir ödeme olmaz sizin durumunuzda. Pişmanlık beyanında bulunursanız satan kişinin haberdar olması zor (vergi dairesi ulaşmadıkça). Vergi dairesi ulaşırsa da ceza ödetmek için ulaşır. Sizin insafınıza kalmış oluyor biraz kendisi.

 • olcay çelik diyor ki:

  1-2004 yılında 25.000 TL ‘ye almış olduğum dairemi 70.000 Tl’ye
  satmak istiyorum. Alıcı da bu mikterın tamamını kredi ile almak istiyor. Belediye rayiç bedelini bilmiyorum. tabii bu durumda tapuda değerini 70.000 tl göstereceğim. acaba tarafıma değer artış kazanç vergisi doğar mı.
  2-daireyi aldığım 8 yıl oldu.yeni çıkacak yasa geçmişe yönelik olur mu? şu anki yasaya göre 5 yılı geçtiği için vergi doğmuyor. bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  • Merhaba. Hayır, ev aldıktan sonra 5 yılı geçtiği için şu anda değer artışı kazancı vergisi doğmaz. Yeni yasa çıkarsa geçmişe yönelik olmaz. Ancak vergi alış anında değil satış anında doğan bir vergidir, dolayısıyla bu yasanın geçmişe yönelik olması demek geçmişteki satışlardan ek vergi alınması demektir. Sizin durumunuzda yeni yasa yürürlüğe girer ve satış olursa vergi ödemek durumda kalırsınız, çünkü satışınız geçmişte değil yasa çıktıktan sonra olur.

   ———————————————
   En son yazılarımızdan ve en uygun kredi oranlarından haberdar olmak için bizi sosyal medyada da takip etmeyi unutmayın!

   FacebookTwitterGoogle +

 • ahmet diyor ki:

  Merhaba, 10 gün önce ev aldım,tapu değerini satıcı değer kazancı vergisi ödemesin diye mecburen düşük göstermek zorunda kaldım aksi halde evi satmayacağını söyledi ve tapu değerini 110.000 TL göstermek zorunda kaldım ,evi aldığım fiyat 220.000 TL,pişmanlık hakkımı kullanarak evin tapu değerini düzeltmek istiyorum,ne kadar ödeme yapmam gerekir ve evi satın aldığım kişi bu durumda değer artış kazancı ödemek zorunda kalır mı,çok teşekkür ederim.

  • Merhaba Ahmet Bey. Pişmanlık beyanında ödemediğiniz tapu harcı kadar ödeme yapmanız gerekir. Evin değerini 110.000 TL’den 220.000 TL’ye yükseltmek için siz ve satıcı tarafından ayrı ayrı 2.200 TL tapu harcı ödenmelidir. Siz kendi payınızı ödeyerek değeri yükseltirseniz devlet satıcıdan da kendi payını ödemesini, ve değer artışı kazancı vergisi ödemesini talep edecektir. Vergi hayli yüklü miktarda (30-35 bin TL civarı) olacaktır, ve satıcının sizin yaptığınız işlemden haberi olmaması durumunda vergi dairesi bu vergiyi cezalı olarak ötebilir.

   ———————————————
   En son yazılarımızdan ve en uygun kredi oranlarından haberdar olmak için bizi sosyal medyada da takip etmeyi unutmayın!

   FacebookTwitterGoogle +

 • Alev diyor ki:

  Merhaba, gelirler düşülebilir diyorsunuz ama 1 hafta önce vergi dairesinde daireme yaptırdığım kombi tesisatını, banyodaki vitrifiye değişimlerini, yeni mutfak vb giderlerini evin değerini yükseltiyor diyerek kabul etmediler. Yani devlet evin değerinin artmasının boya ve bir takım nalburiye giderleri haricinde tamamen piyasa koşullarından kaynaklandığını mı düşünüyor ve bizi bu şekilde vergilendiriyor? Konudaki görüşlerinizi alabilirsem sevinirim. Saygılar…

  • Merhaba Alev Hanım,

   Devlet zaten değeri yükselmiş evden hem satış sırasında, hem de kira üzerinden vergisini alıyor. Dolayısıyla böyle bir uygulama olursa çifte vergilendirme olmuş anlamına geliyor. Vergi dairesine tekrar gidip daha detaylı soruşturun. Ben böyle bir uygulamayı ilk defa sizden duyuyorum. 189 Alo Maliye’yi arayıp durumunuzu anlatın, uygulamanın gerçek olup olmadığına emin olun. Maalesef devlet memurlarına güven olmuyor. Uğraşmamak için, veya bilmedikleri için, bazı uygulamaları “bu olmaz” deyip kestirip atabiliyorlar.

   ———————————————
   En son yazılarımızdan ve en uygun kredi oranlarından haberdar olmak için bizi sosyal medyada da takip etmeyi unutmayın!

   FacebookTwitterGoogle +

 • Alper Altun diyor ki:

  Merhabalar ev alma durumum var, almayı düşündüğüm ev şuan ki sahibi tarafından tapuda değeri oldukça düşük gösterilmiş.Evi peşin almayı düşünüyorum fakat tapu değerini normal aldığım değeri göstermek istiyorum bu durumda şuan ki ev sahibi vergi cezası ödemekle yükümlü olur mu? Teşekkürler.

  • Nazım Adaklı diyor ki:

   Merhaba Alper Bey, bahsettiğiniz durumda değer artışı kazancı vergisi doğar. Bu bir ceza değil alış ile satış arasında oluşan kazançtan devlete ödenmesi gereken bir vergidir. Bu vergiden ötürü ev sahipleri satış değerlerini yükseltmeye yanaşmazlar.

   ———————————————
   En son yazılarımızdan ve en uygun kredi oranlarından haberdar olmak için bizi sosyal medyada da takip etmeyi unutmayın!

   FacebookTwitterGoogle +

   • Alper Altun diyor ki:

    Nazım bey çok teşekkür ederim,bir sorum daha olacaktı,peki diyelim ki evin tapudaki değeri 80.000 TL,ben bu evi alırken 140 milyar konut kredisi kullandım ama tapudaki değeri de aldığım kişi değer kazancı vergisi ödemesin diye 100.000 TL gösterdim,çektiğim konut kredisi 140.000 TL olduğu için tapuda 100.000 göstermem sorun olur mu,karşı taraf değer kazancı vergisi öder mi?Devlet çekmiş olduğumuz konut kredisi miktarını takip eder mi açıkçası?

    • Alper Altun diyor ki:

     Soruma ek olarak 110.000 tl konut kredisi kullandım diyelim ve tapuya bankanın avukatıyla gidiliyormuş sanırım ,ekspertizde eve 185.000 değer biçmiş,avukatında bu değeri bildiği öngörürsek,tapuda satıcının değer artış kazancı vergisi ödememesi için evi 110.000 tl tapuda göstermek zorunda kalırsam çektiğim konut kredisi ile tapu değeri aynı olduğu için ceza yermiyim.

     • Nazım Adaklı diyor ki:

      Alper Bey, bu durum da hukuki değildir, asıl olan evi kendi değerinde göstermenizdir. Ancak Maliye Bakanlığı’nın bu durumları tespit etmek için herhangi bir yöntemi henüz yok. Şu an için bunu yapanlar bir ceza almıyorlar. Ancak bu bir yöntem geliştirilemeyeceği anlamına da gelmiyor.

      Bankanın avukatını ödediğiniz vergi ilgilendirmez.

      İyi günler.

      ———————————————
      En son yazılarımızdan ve en uygun kredi oranlarından haberdar olmak için bizi sosyal medyada da takip etmeyi unutmayın!

      FacebookTwitterGoogle +

    • Nazım Adaklı diyor ki:

     Evet Alper Bey, bu durum maliye kontrollerine yakalanır, hem aradaki tapu harcını cezalı ödersiniz, hem ayrıca vergi cezası ödersiniz, hem de satıcı başta kaçındığınız değer artışı kazancı vergisini de cezalı ödemek durumunda kalır. İyi günler.

     ———————————————
     En son yazılarımızdan ve en uygun kredi oranlarından haberdar olmak için bizi sosyal medyada da takip etmeyi unutmayın!

     FacebookTwitterGoogle +

   • Hakan Durdağı diyor ki:

    Merhaba Nazım Bey;
    Size bir sorum olacak cevabınız için şimdiden teşekkürler Haziran 2012′de kat irtifakı kurulmuş bir inşşatten 9.000 tl satış bedeli ile bir daire aldım.Şimdi satmam gerekiyor Alıcı 65.000 tl kredi kullanacağını söylüyor ne yapmam gerekir.

    • Merhaba Hakan Bey. Bu şartlarda 10-15 bin TL civarında vergi ödersiniz. Aradaki tapu harcı farkını cezalı olarak ödeyip tapu değerini yükseltirseniz satışta vergi ödemezsiniz. Bu işlem için 2000-2500 TL arası masrafınız olur. İyi günler dileriz.

     ———————————————
     En son yazılarımızdan ve en uygun kredi oranlarından haberdar olmak için bizi sosyal medyada da takip etmeyi unutmayın!

     FacebookTwitterGoogle +

     • Hakan Durdağı diyor ki:

      Nazım bey cevabınız için teşekkürler birşey daha öğrenmek istiyorum;
      Tapu değerini yükseltmek için maliyeyemi tapu dairesine mi müracaat etmem gerekiyor.Bunu şunun için soruyorum.Maliyeden sadece harcı ödeyip cezasından kurtulacağımı tapu değerimi yükseltemiyeceğimi söylediler.

     • Vergi dairesine gidiyorsunuz. Cezasından kurtuluyorsunuz, tapu üzerindeki rakam düzeltilebiliyor mu bilmiyorum ancak satarken kazanç vergisine tabii olmamanız lazım. Bu konuyu vergi dairesine danışın.

 • harun diyor ki:

  Merhabalar
  2009 Aralıkta 80.000 TL kredi kullnarak 90.000 TL’ye daire satın aldım ve bunu tapuda farkında olmadan bu satışı emklakçı 45.000 TL’den göstermiş.

  2012 Kasım ayında da 165.000 TL’ye bu evi sattım , alıcıda 100.000 TL kredi kullanarak tapuda evi bu değerden gösterdi.

  Bu durumda ben Pişmanlık beyanı ödersem ne kadar öderim, pişmanlık beyanını ödediğim taktirde Değer artışı vergisine tabiimiyim ??
  Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim..

  • Nazım Adaklı diyor ki:

   Merhaba Harun Bey. Bu durumda 12.000 TL civarı vergi ödemeniz söz konusu olabilir. Pişmanlık beyanı verirseniz vergi ödemeniz gerekmez. Pişmanlık beyanı verirseniz cezalı 3.000 TL civarı tapu harcı farkı ödeyerek vergi ödemek durumunda kalmazsınız.

   ———————————————
   En son yazılarımızdan ve en uygun kredi oranlarından haberdar olmak için bizi sosyal medyada da takip etmeyi unutmayın!

   FacebookTwitterGoogle +

 • aykut diyor ki:

  iyi günler 14.02.2013 tarihinde inşaat halinde tapu değeri 36.000 tl. olan bir ev satın aldım, içine de biraz masraf ettim şimdide evi almak isteyen birisi var fakat 60000 tl kredi çekmek istiyorum burada ben ne kadar vergi öderim
  şimdiden teşekkürler

  • Nazım Adaklı diyor ki:

   Merhaba Aykut Bey, ev 60.000 TL gösterilirse 26.000 TL gelir elde etmiş gibi olursunuz ve bundan 4.300 TL civarı vergi çıkar, yalnız gelir vergisi beyan ederken bu 26.000′den eve yaptığınız masrafları düşebilirsiniz. Bu durumda ödenecek vergi de miktar olarak düşecektir.

   ———————————————
   En son yazılarımızdan ve en uygun kredi oranlarından haberdar olmak için bizi sosyal medyada da takip etmeyi unutmayın!

   FacebookTwitterGoogle +

 • emre diyor ki:

  MERHABA

  ALICI EVİN TAPUDA GERÇEK DEĞERİNİN ALTIN DA GÖSTERİLMESİ KONUSUNDA İSRAR EDERSE NE YAPILMALI?
  ALICI VE SATICI İÇİN NE GİBİ ZARARLARI OLUR?

  TEŞEKKÜRLER..

  • Nazım Adaklı diyor ki:

   Vergi cezası riski olduğundan ve işi hukukuna göre yapmak istediğinizi söyleyin. Ayrıca evi satarken değer artışı kazancı vergisi ödemek zorunda kalacağını söyleyin. Siz bundan etkilenmiyorsunuz çünkü şu an 5 yıl sınırı var, ancak bu sınırın bu sene yasa değişikliğiyle kalkmasını bekliyoruz.

   ———————————————
   En son yazılarımızdan ve en uygun kredi oranlarından haberdar olmak için bizi sosyal medyada da takip edin!

   FacebookTwitterGoogle +

 • emre diyor ki:

  merhaba 07,11,2007 yılında ev satın aldım 52000tl ye tapu senedinde 21000 tl olarak gösterilmiş büyük bir ihtimalle evim 68000 tl ye satmayı planlıyorum 2013 haziran ayında bu durumda tapu harcı ödeyecekmiyim ve ne kadar ödenecektir alacak kişi kredi çekmeyecek ..
  evi satarken tapuya gerçek değeri üzerinden mi işlem yapılmalı ?bunu kim belirlemektedir?
  satıcı tapu işlemleri için ne kadar para ödeyecek bu konuda beni aydınlatırsanıs sevinirim
  teşekkürler..

  • Nazım Adaklı diyor ki:

   Merhaba Emre Bey. Tapuya hukuken evin gerçek değeri beyan edilir. Kredi kullanılıp da krediden düşük beyan yapılırsa alıcı için sorun çıkması kesin olur. Siz evi 5 yıldan fazla bir zaman öncesinde aldığınızdan alışta tapu değerinin düşük gösterilmesinin vergi açısından bir sakıncası yok.

   Tapu değeri satıcı ve alıcı tarafından beraber beyan edilir. Tapu harcı da alıcı ve satıcı tarafından yarı yarıya ödenir, ancak piyasada satıcılar çoğu zaman harcın tamamını alıcıya ödetmek için sözleşmeye özel madde koyarlar. Emlakçılar işi genelde böyle hallederler. 68.000 TL’lik ev için tapu harcı alıcı ve satıcı için ayrı ayrı 1.360′ar TL’dir. Sizin tapu dairesine ödemeniz gereken 100-200 TL arası bir de döner sermaye ücreti olacak.

   ———————————————
   En son yazılarımızdan ve en uygun kredi oranlarından haberdar olmak için bizi sosyal medyada da takip edin!

   FacebookTwitterGoogle +

 • KAMİL BAKIR diyor ki:

  Nazım Bey, yazınızla beni umutlandırdınız. Dilerim sonuda mutlu olur. Müteahhit bize evleri teslim ettiğinde tapu KAT İRTİFAKI TAPUSU ve üzerindeki tapu değeri SATIŞ BEDELİ 0,00 – NİTELİĞİ Mesken – ARSA PAYI 120/1244 – KAT 5 – BAĞIMSIZ BÖLÜM NO: 5 olarak yazılmakta. Daha önce 19.06.2009 tarihinde 828 m2 arsayı 30.000 TL tapu satış bedeli ile iki arkadaş 1/2 hisseli olarak ortak aldığımızı yazmıştım. Teşekkürler…

  • Nazım Adaklı diyor ki:

   Kamil Bey, tapu üzerinde bir rakam yazmıyorsa değer artışı kazancı vergisi vermeniz gerekebilir. Bu istisnai durumda ben vergi verilip verilmeyeceğini bilmiyorum. Bunu en iyi vergi uzmanları bilir. 444 0 189 no’lu hattan vergi iletişim merkezini arayıp sorunuzu sorarsanız size en kesin bilgiyi vereceklerdir.

   İyi günler dileriz.

 • kamil bakır diyor ki:

  Nazım Bey, 19.06.2009 da 828 m2 bir arsayı 30.000 TL tapu satış bedeli ile iki arkadaş ortak olarak aldık. Daha sonra 10.02.2010 tarihinde noterde bu arsa için müteahit ile “Düzenleme Şeklinde Kat Karşılığı İnşaat Yapımı Şözleşmesi” düzenlendi. müteahit sözleşme neticesinde bize toplam 3 adet daire verdi. bende dairemin birini temmuz 2012′de 110.000 TL bedelle sattım. Tapu belgesinde satış bedeli 110.000 TL olarak düzenlendi.
  kat karşılığı sözleşme neticesinde müteahit aracılığı ile elde ettiğim ve sattığım bu daire için Değer Artış Kazanç Vergisi verecek miyim. eğer vereceksem ne kadar öderim. Herhangi bir muafiyet söz konusumudur? Eğer ergi vereceksem Hangi yolu izlemeliyimki en asgari miktarda ödeme yaparım?
  Bütün bunları bugün öğrendim. Bu nedenle şoktayım, yardımlarınızı bekliyorum.
  Şimdiden emeğinize sağlık.

 • Yelda diyor ki:

  Merhaba Nazım Bey,
  Eşimle 160.000 tlik ev bakıyoruz. Bunun 50bin lirasını kredi çekmek için başvuru yaptık. Emlakçı ile kredi oranları ve masraflar hakkında konuşurken tapuya ödeyeceğimiz masrafın herşey dahil yaklaşık 2300 tl olduğunu söyledi. Benim hesaplarıma göre (her iki taraf için toplamda) 7000tlye yakın bir tapu masrafı olmalı. Yani emlakçı evsahibi ile anlaşıp tapuda evin değerini düşük göstermeyi mi planlıyor?

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Merhabalar. Anladığım kadarıyla evin tapu değerini çektiğiniz kredi kadar (50.000 TL) gösterecekler, ve (muhtemelen sözleşmedeki özel hüküm üzerinden) tapu masraflarında satıcının payını da siz ödeyeceksiniz. Bu durumda yasal takibe uğrama olasılığınız düşük de olsa evin değeri hukuken 160.000 TL gösterilir. Ayrıca evi satarken değer artışı kazancı vergisi üzerinden çok daha yüksek meblağlar ödeyebilirsiniz. Belki de aynı sorunu şu an ev sahibiniz yaşadığı için evin gerçek değerinden beyan edilmesini kabul etmeyebilir. Bu sitede yazılan yorumları incelerseniz bazı kişilerin bu sorun üzerinden sorular sorduğunu görebilirsiniz. Dolayısıyla biz evin tapuya 160.000 TL beyan edilmesini tavsiye ediyoruz. Bu durumda ödenecek toplam tapu harcı tutarı 6500 TL civarı olacaktır.

 • alp sen diyor ki:

  Selamlar Nazım bey,Bir hayli karışık bir durum ama eğer aşağıdaki her maddeye net cevap alırsam avantaj ve dezavantajlarımızı sorunsuz anlamış olacağım, şimdiden bu zahmetli hesap için içten teşekkürlerimi sunarım;

  Memur adamım,haziran 2010da güç bela 40000TLye banka kredisiyle 1+1 ev aldım ama tapuda sanıyorum emlakçıyla evin sahibi anlaşıp 26000TL gösterilmiş,10 sene geri ödemeli kredi işleminde problem olmasın alım işlemi gerçekleşsin korkusuyla o anda ses çıkarmadık ve tapuyu aldık, ödeme için bankaya gittiğimde ipotek değeri olarak banka kredi sözleşmesinde 150000TL yazmış,evi almak için kredi sözleşmesine de tapuyada mecburen bastık imzayı.Bugün bu eve 90000TL verebilirler ve satıp 2+1 ev alacağım. Satıştan önce ipoteği hesapta olmayan bir mirastan gelen parayla kaldıracağım. Bu durumda ;
  1- evi 90000′e satarsam ve tapuda 90000 gösterirsek,
  2- 80000′e satarsam ve tapuda 80000 gösterirsek,
  3- kaça satılrsa satılsın tapuda 50000 gösterirsek,
  ödenecek vergi miktarları ne olur?
  4- 50000 gösterirsem haziran 2010′dan itibaren geçen bu sürede 26000den 50000′e çıkmış diye bir inceleme olurmu?Olursa cezası nedir?
  5- evi satıştan önce pişmanlık beyanıyla 40000 gerçek satış değerini yapsam pişmanlıkla ne öderim
  6- 5.maddedeki pişmanlık ödemesinin peşine engeç haziran 2013′e kadar 80-90000′den satıp 50000 satış değeri göstersem ne öderim?
  Sn hocam her zaman internete girme şansım olmadığından rica etsem cevabınızı email adresime(kaydedilen@gmail.com)iletebilirmisiniz.
  Çok çok teşekkür ederek iyi çalışmalar dilerim.

  ev kredisiyle alımda gözüken kredi değeri 36500TL , alımdaki tapu değeri 26000TL gösterilmiş, bu evi satarken yine rayiç değer gösterilse problem çıkarmı?, maliye ev kredisinin verildiği bankadan satış değeri için inceleme yapıyormu?

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Alp Bey Merhaba.

   Öncelikle evi 40.000 TL’ye almışsınız, 36.500 TL kredi çekmişsiniz, 26.000 TL göstermişsiniz. Eğer kullandığınız kredi miktarı 26.000′den yüksekse bugüne kadar vergi cezası almamanız şaşırtıcı. Bu cezaya evi sattıktan sonra da maruz kalabilirsiniz. O yüzden pişmanlık beyanı vermenizi tavsiye ediyoruz. Maliye Bakanlığının en sık uyguladığı kontrol yöntemi alınan kredi tutarıyla beyan edilen tapu değerinin karşılaştırılmasıdır.

   Hesaplamalarıma göre 1. durum için yaklaşık 13500, 2. durum için yaklaşık 10750 TL, 3. durum için yaklaşık 3150 TL değer artışı kazancı vergisi doğuyor. Satışta satıcıya ait tapu harcını siz ödüyorsanız harç miktarı tapuya beyan edilen değerin alıcı ve satıcı için ayrı ayrı %2′si olarak belirleniyor.

   İnceleme tapuya beyan edilmiş değerin evin asıl satış değeri olmadığı her durumda olabilir. Vergi cezası oldukça büyüktür, evin bedelinin %50′sini bulabilir.

   Pişmanlık beyanı verirseniz eskiden beyan edilmiş değerle şimdiki değer arasındaki tapu harcı farkının satıcının payıyla beraber cezalı biçimde ödenmesi maksimum 2000 TL’yi bulabilir. Son durumda ise bu bedel yaklaşık 3250 TL olacaktır.

 • ercan sönmez diyor ki:

  iyi akşamlar nazım bey bende bu durumdan muzdaribim yardmcı olursanız çok sevinirim.2012 mart ayında daire satın aldım 101.250 tl kredi kullanarak.ama bana tapuda hiç sorulmadı rayiç bedel kağıdında 33000 tl yazıyordu onun üzerinden tapu harcı ödedim.daha sonra bi arkadasım sordu sizin yazılarınızı okumuş tapuma baktığımda 33000 yazıyordu budurumu düzeltmem için hangi vergi dairesine basvurucam benbide satıcının tapu harcınıda ben ödemiştim.ozamandan buzamana nekadar ceza öderim tam olarak lütfen yardımcı olurmusunuz çok teşekkür ederim ……….

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Ercan Bey, arada ödenmemiş (satıcının payıyla beraber) yaklaşık 2800 TL harç var ve bunu yaklaşık 1.5 katı üzerinden (4200 TL) ödemeniz gerekecek. Ancak tam miktar için vergi memurlarına danışınız.

 • Duygu diyor ki:

  Ağustos 2010 da 150.000 TLye ev aldım. Tapu satışı 80.000 TL gösterildi. Nisan 2012 de 150.000 TL ye kredili sattım. Pişmanlıktan yararlanabilir miyim? Lütfen Bana bir yol gösterin. Saygılrarımla.

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Duygu hanım, ev 150.000 TL’den satıldıysa ödemeniz gereken vergi miktarı 13400 TL çıkıyor. Pişmanlık beyanı için vergi dairesine evin ilk satışındaki eksik harcını (satıcının da payı dahil) pişmanlık zammıyla ödediğiniz taktirde muhtemelen 5-6 bin TL civarı fark ödeyerek evin ilk satış değerini düzeltmeniz mümkün mü diye danışmanız gerekiyor. Ancak tapu elinizden çıktığı için düzeltme yapılabileceğinden kuşkuluyum.

 • ümit diyor ki:

  90.000 bin tl kıredi çektim belediye rayiç degeri 49,384,92 tl dir. tapuda ne kadar gösremeliyim saygılarla.

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Ümit Bey, evi hukuki olarak gerçekleşen satış üzerinden göstermelisiniz. Gösterdiğiniz miktar çektiğiniz krediden düşük olursa kesinlikle sorun yaşarsınız.

 • havva gursoy diyor ki:

  merhaba,2009 subat ayında 145 000 tl fıyatla daıre aldık…65000 kredı kullandık…tapuda bızım ıstegımız dısında daha dusuk gosterıldı dıye hatırlıyorum…genelde tapu daıresınde o sekılde bır yonlendırme oluyor….ne kadar gosterıldıgını hatırlayamıyorum ama 2012 senesı ıcın beledıyeye 110 tl emlak vergısı odedım.
  1-bu rakamdan evın degerının ne yazıldıgını bulabılırmıyız….
  2-evı alalı 4 yıl oldu suan satmak ıstıyoruz 180,000 cıvarı bır rakam veren var..evı bu fıyattan yazarsak tapuda 80,000 gorunmus olursa…ve evı satan alan kısı kredı kullandıgı kısım kadar evın degerını gosterırse tapuya bız daha az vergı vermıs oluruz oyle degılmı aksı taktırde bısım evı satmamızın bır anlamı yok cok yuklu mıktarda vergı cıkar…
  3-demısınızkı pısmanlık talebınde bulunup tapuda yazan rakamı degıstırıp tapu harcını ve cezasını odeyıp duzeltme yapabılırız..o halde bu tutarı evı suan aldıgımız rakama yukseltıp hıc satıs karı olmamıs gıbı gostersek dahamı az zararımız olur…
  4-evı vergıden dolayı sımdı satmasakta yenı yasa ıle bırlıkte 5 yıldolsa bıle vergı verıcez sanırım o nedenle beklemek mı yoksa suanda satmakmı daha avantajlı olur bızım ıcın…

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Havva hanım,

   1- Emlak vergisi değerinden tapu değeri bulunamaz. Ancak tapu senedinizin üzerinde evin değeri yazması lazım.
   2- Evin alış bedeli ile satış bedeli arasında ne kadar yüksek fark olursa o kadar yüksek vergi verirsiniz. 4 yıl önce 80.000 TL’ye alınmış ev 180.000 TL’ye satılırsa yaklaşık 18.500 TL değer artışı kazancı vergisi çıkar.
   3- Düzeltme yapmak için aradaki tapu harcı farkı aradan her geçen ay için %4 ile çarpılır. Diyelim gerçekleşen satış bedeliyle tapuda düşük gösterilmiş değer arasında 100.000 TL değer farkı varsa 1650 TL tapu harcı farkı oluşmuştur. Bu harcın 48 aydaki %4 faizli geri ödemesi 11.000 TL’yi bulur. Üstelik satıcının da bu ücreti ödemesi gerekir. Aradan 4 yıl geçmiş olmasından dolayı bu yol da sizin için oldukça maliyetlidir.
   4- Yeni gelir vergisi kanunu çıkarsa 5 yıldan sonra dahi vergi ödemek durumundasınız. Kanun 2014 Şubat’tan önce büyük ihtimalle çıkacaktır. 2014 Şubat’a kadar çıkmazsa o tarihten sonra kanun çıkmadan evi satarsanız 0 vergi ödersiniz. Kanunun çıkması durumunda ise ödemeniz gereken vergi benim verdiğim rakama göre yarı yarıya düşecektir. Yalnız kanunun çıkması durumunda sadece 1 eviniz varsa ve yeni bir evi 1 yıl içinde satın alırsanız (kullandığınız ama değerlenmiş bir evi satıp yaşamak için başka bir ev alıyorsanız) değer artışı kazancı vergisi ödemezsiniz.

   • ahmet şeylan diyor ki:

    120000 tl değerinde konut kredisiyle ev alıyorum. ev eski ev 25yılın üzerinde.40.000 raiç bedel gösteriliyo.ne kadar tapu harcı öderim

Sizleri yeni adresimiz olan Hesapkurdu.com | Bilgi adresine bekliyoruz. Yeni yazılarımız bu adreste!Siteye Git!
Close


Ayrıca ev alımı ve krediler ile alakalı en doğru ve güvenilir bilgiler için
bizi sosyal medyada da takip edin!
Önceki yazıyı okuyun:
KDV
Konutta Yeni KDV Oranları Belirlendi

Yeni konutların satışında uygulanan KDV oranlarına ilişkin değişiklik uzun süredir bekleniyordu. Bu oranları belirleme konusunda geçtiğimiz Mayıs ayından beri yetkiyi...

Kapat