Değişken Faizli Konut Kredisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

degisken-faizli-konut-kredisi

Hayallerini kurduğunuz evi satın almak için harekete geçtiniz. Öncesinde kullanacağınız kredi miktarına karar vermelisiniz. Ardından karar vereceğiniz şey ise Ödeme Planınız’dır. Ödeme Planı rehberimizde bugüne kadar size bir çok ürünü tanıttık. Yazıların hepsine buradan ulaşabilirsiniz. Bu yazımızda ise size Değişken Faizli Konut Kredisi’nden bahsedeceğiz.

Değişken faizli konut kredilerinde faiz, bir süre için sabit kalır. Kredi faiziniz tercihlerinize göre her ay ya da 3,6,12 ayda bir; bulunulan aydan iki önceki ayda TÜİK tarafından açıklanan Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) yıllık yüzde değişim oranı baz alınarak hesaplanan, başvurduğunuz bankanın güncel Değişken Faizli Mortgage faiz oranına göre otomatik olarak güncellenir. Bu durumda ödemelerin sabit kaldığı dönemin ardından faiz, borcun bağlandığı endeks/araç kadar artabilir. Endeks yükselirse, aylık faiz ödemeleri artar. Bu durumda tüketici dejavantajlı durumdadır.  Endeksin yükselmesi durumunda ödeme güçlüğü çekebileceğiniz için mutlaka artış tavanınızı önceden belirleyiniz. Eğer artış tavanınız(limitiniz) belirlenmemişse, ödemlerinizdeki artış limitsiz gerçekleşebilir. Bu yüzden Tavan miktarı olmayan değşiken faizli konut kredisini kullanmayın. Anlaşacağınız bankaya kullanacağınız kredinin Tavan Ödemesini sorduktan sonra ödemelerinizi ve bütçenizi ona göre ayarlayın. Öte yandan endekste artışın olacağı gibi azalmalar da gerçekleşebilir. Borç süresince seçilen endeks ya da araç alınan tarihten düşük seviyelerde seyrederse bu sefer faiz düşebilir ve bu da sizin için avantajlı bir durum doğurur.

Faiz Oranı Riskini Tüketici Üstleniyor

Banka ve sizin aranızda yapılacak kredi sözleşmesinin değişken faizli olması durumunda faiz oranı riskini sadece siz üsteleneceğinizi belirtelim.  Bu açıdan bakılıdğında yapmanız gereken en önemli şey referans endeksinizi dikkatli seçmeniz ve mutlaka bankanızdan olası faiz oranı riski etkilerini öğrenmeniz olacaktır. Türkiye’de 06.03.2007 tarihinde yürüllüğe giren ve Konut Finansamnı Sistemine İlişkin Çeşitli Kanunlarda Değişlik Yapılması Hakkında Kanun içerisinde yer bulan değişken faiz uygulaması günümüzde tüketiciler açısından yoğunlu olarak kullanılmamaktadır. Bunun nedeni seçilen endeksin değişmesi durumunda alınacak faiz oranı riskinin olmasıdır.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir