Dolar 2 TL’ye Düşer mi?

doviz

Dolar 2,14 TL’ye geriledi. İhtimale yönelik senaryoların odağında doların 2 TL’ye gerilemesi bulunuyor. Akademisyenlere göre, hızlı fon girişi yaşansa dahi, Merkez Bankası TL’nin hızlı değer kaybetmesini engelleyici politikaları devreye sokacak.

Yerel seçim sürecinde 2,39 TL’ye kadar çıkan dolar kuru seçimden sonra 2,14 TL’ye kadar geriledi. Kurun 2 TL’ye inme ihtimalini değerlendiren uzmanlar ortak görüşe sahip: Doların daha da düşmesi mümkün, ancak Merkez Bankası buna izin vermeyecektir. Milliyet’in haberine göre; Akademisyenler, “dolar = 2 TL” senaryosunun gerçekçi bir beklenti olup olmadığını ve kurun bu seviyeye inmesi halinde kalıcı olup olmayacağını, fon girişi, Merkez’in tutumu, dış ticaret, cari açık ve büyüme beklentileri açısından yorumladılar. İşte uzmanların görüşleri:

Ege Cansen

“Dövizin düşmemesi lazım”

“Doların fiyatında seçim sonrasında yaşanan gevşemeye kanmamak lazım. Normal koşullarda doların fiyatı yeniden 2 TL olmaz. Ama para piyasaları hiçbir zaman kesin konuşmaya müsait değildir. Yurtdışından bol para gelir 2 liraya kadar da geriler ama bana göre bu çok zayıf ihtimal. Kaldı ki fiyatın 2 TL olmaması da lazım. Eğer Türkiye’nin cari açığının kapatılması, tolere edilebilir seviyeye çekilmesi hedefi varsa böyle bir döviz fiyatı bu stratejiye ters düşer. Buna da Merkez Bankası’nın izin vereceğini tahmin etmiyorum.

Prof. Dr. SEYFETTİN GÜRSEL – Ekonomist

“2 TL’ye inmesi mümkün değil”

“Doların 2 TL’ye inmesi mümkün değil. Bir süre sonra yine 2.20 civarına çıkar. Bunun nedeni, portföy yatırımlarının Türkiye piyasasına hücum etmeyecek olmasıdır. Bunun için ne dış, ne iç koşullar elverişli… Sonbaharda büyük olasılıkla ABD hazine bonosu faizleri daha da artmış olacağından, TL’deki değer kaybını kontrol altında tutmak için TCMB faizleri bir kademe daha artırmak zorunda kalabilir.”

Prof. ERHAN ASLANOĞLU – Ekonomist

“Merkez Bankası değerli TL’ye izin vermez”

“Dolar kuru 2 TL’nin altına da gidebilir. Ancak bu olasılık çok yüksek değil. Ekonominin temel faktörleri buna izin vermeyecek. Cari açık ve büyümeyi bir süre dış talep ağırlıklı sürdürmemiz gerekliliğinden dolayı TL’nin bir miktar değersiz kalma olasılığı yüksek. TL çok değerlenme eğilimine girse dahi Merkez Bankası veya ekonomi yönetimi bunu istemeyeceğinden aksi yönde engelleyici politikalar devreye girebilir.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir