Dosya Masraflarını Geri Aldılar!

dosya-masrafi

Bankaların kredi kullanımında tüketiciden talep ettiği dosya masraflarını geri almak birçok kez gündeme geldi. İstisnai durum olarak düşünülen ve birçok kez olumsuz sonuçlanan masrafları geri alma davaları için 2013 yılı ilginç geçti. Manisa’da 2013 yılı boyunca toplam 2 bin 540 kişi yaklaşık 700 bin lira tutarındaki dosya masrafı parasını geri aldı.

Manisa Ticaret İl Müdür Vekili Salim Çelik, müdürlük bünyesindeki Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı’na son 2 yılda özellikle bankalardan kullandıkları kredi için kesilen dosya masrafını geri almak isteyenlerin yoğun bir şekilde başvuruda bulunduğunu söyledi.

Bankanın kredi alırken almış olduğu her masraf dosya masrafı olmamakla birlikte, kredi dosya masrafı iade süreçleri hakkında detaylı bilgiye “Hesapkurdu;Kredi Dosya Masrafı İadesi” yazısından ulaşabilirsiniz.

Başvuruların 2 bin 540’ı Olumlu Sonuçlandı

Çelik, bankalardan dosya masrafı geri alma talebinin giderek arttığını belirterek şunları ekledi: “Başvurulardan 2 bin 540’ı olumlu karşılandı ve yaklaşık 700 bin liralık dosya paraları geri ödendi. Bu yıl ilk 45 günde 2 bin 102 kişi başvurdu. Sayının yıl sonuna kadar 15 bini bulmasını bekliyoruz. Artışın en önemli sebebi 2013 Yılı Kasım ayında Yargıtay’ın yerel bir mahkemenin tüketici lehine emsal niteliğinde verdiği karar.”

 

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir