Dövizzedeler İçin Kanun Teklifi

dovizzedeler-icin-kanun-teklifi

CHP’li Hamzaçebi’den dövizle konut kredisi alanlar için kanun teklifi yapıldı. Teklif, kurdaki artış nedeniyle Japon Yeni ve İsviçre Frangı’na endeksli konut kredisi alan vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesini amaçlıyor.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Japon Yeni ve İsviçre Frangı’na endeksli konut kredisi alan vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesini amaçlayan kanun teklifi hazırladı. TBMM Başkanlığı’na sunulan teklif, bazı kanunlarda değişiklik yapılmasını öngörüyor. Buna göre, yaban hayatı koruma ve geliştirme sahalarında mülki alanı bulunan köy tüzel kişiliği, belde belediyeleri, büyükşehirlere bağlı ilçe belediyeleri ile koruma hizmeti için işbirliği yapılabilecek. Koruma hizmetinin alınmasına ilişkin esas ve usuller Bakanlıkça belirlenecek. Teklif ile Japon Yeni ve İsviçre Frangı’na endeksli olarak konut kredisi kullanan vatandaşların döviz kurundaki yükseliş nedeniyle uğradıkları mağduriyetin giderilmesi amaçlanıyor.

31 Aralık 2013 tarihine kadar bankalarca Japon Yeni ve İsviçre Frangı’na endeksli olarak kullandırılan konut kredileri; kredi sözleşmesinin imzalandığı gündeki Merkez Bankası’nca açıklanan efektif satış döviz kuru üzerinden hesaplanarak bulunacak TL cinsinden borç tutarına, yine Merkez Bankası’nca açıklanan TL cinsinden ağırlıklı mevduat faiz oranı esas alınıp kredi sözleşmesinin imzalandığı günden itibaren faiz uygulanarak yeniden hesaplanacak. Kullanılan krediye karşılık yapılan ödemeler, ödeme tarihindeki Merkez Bankası’nca açıklanan efektif satış döviz kuru üzerinden hesaplanarak, ağırlıklı mevduat faiz üzerinden hesaplanan meblağdan mahsup edilecek. Mahsuplaşma sonucu kalan kredi borcu taksitler halinde ödenecek.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir