Konut Kredisi Rehberi

Konut kredisi ve ev almak ile ilgili mutlaka okumanız gerekenler.

Son Haberler

Konut kredisi ile ilgili son haberler ve güncel gelişmeler.

Video ve İnfografikler

Konut kredisi piyasasına dair en son video ve infografikler.

Piyasa Raporları

Üç aylık 'Konut Kredisi Piyasasına Bakış' raporlarımız.

Soru - Cevap

Konutkredisi.com.tr'nin uzman danışmanları ev ve kredi almaya dair tüm sorularınızı yanıtlıyor.

Ana Sayfa » Son Haberler

Dövizzedeler İçin Kanun Teklifi

Gönderen: on 17 Şubat 2014 – 12:04Hiç Yorum Yok |

dovizzedeler-icin-kanun-teklifi

CHP’li Hamzaçebi’den dövizle konut kredisi alanlar için kanun teklifi yapıldı. Teklif, kurdaki artış nedeniyle Japon Yeni ve İsviçre Frangı’na endeksli konut kredisi alan vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesini amaçlıyor.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Japon Yeni ve İsviçre Frangı’na endeksli konut kredisi alan vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesini amaçlayan kanun teklifi hazırladı. TBMM Başkanlığı’na sunulan teklif, bazı kanunlarda değişiklik yapılmasını öngörüyor. Buna göre, yaban hayatı koruma ve geliştirme sahalarında mülki alanı bulunan köy tüzel kişiliği, belde belediyeleri, büyükşehirlere bağlı ilçe belediyeleri ile koruma hizmeti için işbirliği yapılabilecek. Koruma hizmetinin alınmasına ilişkin esas ve usuller Bakanlıkça belirlenecek. Teklif ile Japon Yeni ve İsviçre Frangı’na endeksli olarak konut kredisi kullanan vatandaşların döviz kurundaki yükseliş nedeniyle uğradıkları mağduriyetin giderilmesi amaçlanıyor.

31 Aralık 2013 tarihine kadar bankalarca Japon Yeni ve İsviçre Frangı’na endeksli olarak kullandırılan konut kredileri; kredi sözleşmesinin imzalandığı gündeki Merkez Bankası’nca açıklanan efektif satış döviz kuru üzerinden hesaplanarak bulunacak TL cinsinden borç tutarına, yine Merkez Bankası’nca açıklanan TL cinsinden ağırlıklı mevduat faiz oranı esas alınıp kredi sözleşmesinin imzalandığı günden itibaren faiz uygulanarak yeniden hesaplanacak. Kullanılan krediye karşılık yapılan ödemeler, ödeme tarihindeki Merkez Bankası’nca açıklanan efektif satış döviz kuru üzerinden hesaplanarak, ağırlıklı mevduat faiz üzerinden hesaplanan meblağdan mahsup edilecek. Mahsuplaşma sonucu kalan kredi borcu taksitler halinde ödenecek.

Kaynak: Anadolu Ajansı

The following two tabs change content below.

Tugay Güntekin

Marmara Ünivetsitesi İşletme Enformatiği mezunu. Konut sektöründeki son haberleri, güncel makaleleri Konutkredisi.com.tr | Blog adresine taşır, tüketiciler için faydalı rehberler hazırlar. Aynı zamanda sosyal medya pazarlaması, dijital pazarlama ve internet video programcılığı ile ilgilenen Tugay, blogda yöneticilik ve içerik editörlüğü yapmaktadır.

Yorum bırakın.

Aşağıya yorum yaz, veya Önceki kendi sitenizden.Siz aynı zamanda Comments Feed RSS ile

Lütfen spam yapmayınız.

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bu blog'da Gravatar kullanabilirsiniz. Kendi avatarınızı yaratmak için kayıt olun: Gravatar.

Sizleri yeni adresimiz olan Hesapkurdu.com | Bilgi adresine bekliyoruz. Yeni yazılarımız bu adreste!Siteye Git!
Close


Ayrıca ev alımı ve krediler ile alakalı en doğru ve güvenilir bilgiler için
bizi sosyal medyada da takip edin!
Önceki yazıyı okuyun:
faiz-orani-ihtiyac-kredisi
İhtiyaç Kredisinde 36 Ay Vadeye %1,29 Faiz Oranı Fırsatı

Anlaşmalı olduğu banka sayısını her geçen gün arttıran ihtiyackredisi.com.tr ziyaretçilerine daha çok alternatif teklif sunmaya devam ediyor. 10 bin lira kredi kullanmak...

Kapat