E-Haciz Nedir?

Vade için belirlenen süre geçtiği takdirde vergi alacaklarınızın tahsil edilmesi amacıyla devlet, elektronik ortamda haciz uygulaması yapabilir. Kullanılan otomasyon sistemi ve veri paylaşımı ile vergi borcu ödemesini yapmayan kişilerin kullandıkları banka hesabını, arabayı, gayrimenkulü ve sahip olduğu diğer mal varlıklarını anında görebilir ve bloke uygulaması yapabilir. Yapılan bu işleme ise e-haciz adı verilir.

Hesabıma E-Haciz Geldi Ne Yapmalıyım?

E-haciz uygulaması devletin alacaklarını tahsil etmek için kullanmış olduğu bir yöntemdir. 6133 sayılı kanunun 79. maddesi gereğince “Cebren tahsil ve şekilleri” başlığı altında düzenlenerek tahsilatın yapılmasına imkân tanımıştır. Borcun tahsilat işlemleri borç tutarına bağlı olarak banka şubelerinden ya da genel müdürlüklerden yapılabilir.
Haciz uygulaması sonucunda devlete karşı bulunan tüm borç tutarları için borcunu ödemeyen mükellefin vadeli ve vadesiz hesaplarına el konulmakta ve alacaklar tahsil edilir. Hesaplarına E-Haciz gelen kişilerin hesapları bloke olur. Borç tamamen ödenene kadar da hesaplar blokeli olarak kalır.

E-Haciz Nasıl Kaldırılır?

E-Haciz mükellefin bağlı olduğu ve vergi dairesine giderek borç yapılandırması durumunda kaldırılır. Bu işlem için vergi dairesine dilekçe ile başvuru yapılması gerekir. Vergi dairesi müdürünün izni sonrasında ve borç yapılandırması yapılması halinde hesapların blokesi kaldırılır.

Borçlara E-Haciz Uygulaması Nasıl Yapılır?

Gelir idaresi kurumunun borçlulara gönderdiği ödeme tebligatına uygun hareket edilmez ve bankaya borç yapılandırması için başvuruda bulunulmaz ise gelir idaresi tarafından bankalar arası kurula bu durum bildirilir. Kurul bu aşamada kişinin herhangi bir bankada hesabı olup olmadığını inceler ve tebliğ yollar. İlgili bankalar bu tebliğ sonrasında gönderilen tebliğe istinaden paranın tahsilatını gerçekleştirilir.

E-Haciz İşlemi Yaşayan Kişi Ne Yapmalıdır?

E-Haciz işlemiyle karşı karşıya kalan kişilerin borç bilgisinin kendine ulaşmasının hemen ardından borç yapılandırma başvurusu yapması gerekir. Bu başvuru sonrasında bloke işlemi uygulanmadan tahsilat gerçekleşir. Bu süreç gerçekleşmez ise hesaptaki para tutarı ve kıymetli evraklar üzerinden E-Haciz uygulaması gerçekleşir.

E-Haciz İşlemine Hiç Muhatap Olmamak İçin Ne Yapmalı?

E-haciz işlemine hiç muhatap olmamak için doğal olarak vergi borcunun zamanında ödenmesi gerekir. Kişinin vergi borçlarını süresinde ödeme imkânı yoksa, ödeme süresi içinde vergi borcunu taksitlendirm

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir