Ekonomide Bugün: Moody’s Not Artırdı – Merkez Bankası Faiz İndirdi

Kredi faiz oranlarında geçen haftaki düşüşten hemen sonra gelen iki yeni haber kredi alacakların yüzünü güldürebilir. İlk olarak merkez bankası dün faizlerde yaptığı 0.5 puanlık yeni indirimle son iki ayda politika faizini toplam 1 puan düşürmüş oldu. Bunun hemen ardından kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Türkiye’nin kredi notunu ‘yatırım yapılabilir’ seviyesine çıkardı.

Merkez’den faiz indirimi

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nca dün alınan kararlara göre politika faizi %5’ten %4.5’e çekildi. Kurul faiz koridorunun alt ve üst limitlerini de 0.5 puan indirdi. Karardan sonra bono faizleri yeni tarihi düşük seviyesine gerilerken TL’de değer kaybetti. Son haftalarda en düşük seviye rekorları kıran gösterge faiz ise bugün yeni bir rekor daha kırdı. Para Politikası Kurulu faizleri düşürürken banka sermaye girişlerinin güçlü, kredilerdeki artış oranınınsa referans değerin üzerinde seyrettiğini vurguladı. TL’deki değerlenme baskısını da gidermek için faiz indirimine gidildiği açıklandı.

Moody’s’in artışı hükümeti sevindirdi

Öte yandan Moody’s Türkiye’nin kredi notunu ‘yatırım yapılabilir’ seviye olan ‘Baa3’e çıkardı. Böylece Moody’s Türkiye’yi ‘yatırım yapılabilir’ şeklinde tanımlayan Fitch’in ardından ikinci kredi derecelendirme kuruluşu oldu. Başbakan’ın ABD gezisine denk getirilen not artışı hükümette sevinçle karşılandı. Ali Babacan’ın açıklamalarına göre bir ülkeye yatırım yapabilmek için kural olarak ‘ülkenin en az iki kredi derecelendirme kuruluşundan yatırım yapılabilir seviyede değerlendirilmesi’ şartını koşan pek çok kurumsal yatırımcı bundan böyle Türkiye’yi cazip bir alternatif olarak görecek.

Çözüm sürecinin de etkisi var

Dün Moody’s tarafından yapılan açıklamada “not artırımında kamu finansmanı değerlerinde son dönemde gerçekleşen ve beklenen iyileşme etkili oldu” denildi. Öte yandan Moody’s bir ay önce yaptığı açıklamada çözüm sürecinin not artırımı konusunda iyimser bir hava yarattığını söyleyip artış sinyali vermişti. Not artışı sayesinde IMF’ye borcun kapandığı bugünlerde Türkiye 19 yıl sonra ilk defa 2 derecelendirme kuruluşunca ‘yatırım yapılabilir’ seviyede görüldü. Analistler kredi derecelendirmesinde üç büyüklerin sonuncusu Standart and Poor’s’dan da not artışı bekleniyor.

Banka kredilerinde faiz indirimi baskısı

Merkez Bankası’nın üst üste faiz indirimi kararlarından sonra politika faiziyle banka kredi faizleri arasındaki makas önemli ölçüde açıldı. Bunun yanında Moody’s’in kredi not artışı bankalara daha ucuz maliyette finansman olanağı sağlıyor. Durum böyle olunca da bankaların bir an önce rekabete girip faiz oranlarında indirime gitmesi bekleniyor.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir