Ekspertiz Raporunda Neler Var, Nelere Dikkat Etmeli

ekspertiz-raporu

Konut kredisi kullanırken satın alacağınız gayrimenkulün değerlendirilmesi SPK Lisanslı uzmanlar tarafından yapılmaktadır. Bu uzmanların katıldığı sürece ise ekspertiz süreci denmektedir. Ekspertiz süreci, konut kredisiyle hayallerindeki eve ulaşacak ziyaretçilerimizin en çok merak ettiği konulardan biri olmakla beraber kredi miktarının belirlenmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Bir ekspertiz süreci iki aşamadan oluşmaktadır: Hazırlık Aşaması ve Rapor Aşaması.

Hazırlık aşamasında eksper evin değerini belirleyebilmek için birçok etkeni göz önünde bulundururken son aşamasında da bu değerlendirdiği unsurlara göre bir rapor hazırlamaktadır. Peki bu raporda neler bulunur? Nelere dikkat etmek gerekmektedir?

SPK Lisanslı Uzmanların Süreci Yönettiğinden Emin Olun

Mortgage yasasına göre bu değer biçme işlemi bağımsız kuruluşlarca gerçekleştirilmelidir. Bankalar yasa gereği tarafsız gayrimenkul değerleme şirketlerinden  bu hizmeti satın almaktadır. Yani evinize değer biçmeye gelen eksper, bankanın personeli değil aksine bağımsız bir kuruluşun görevlisidir. Görevlendirilen eksper, lisanslı konut değerleme uzmanı ya da lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanı olmak zorundadır. Aksi durumlarda konutunuza biçilecek değer beklenenden düşük çıkabileceği gibi sonrasındaki işlemlerde sıkıntı yaşama ihtimaliniz de artar.

Ekspertiz işlemi sonucunda eksper evinizin yüzde kaçına kredi vereceğini, “Ekspertiz Evin Yüzde Kaçına Kredi Verir?” yazımız ile öğrenebilirsiniz.

Raporda Bulunan Bilgilere Hakim Olun

Ekspertiz raporu kullanabileceğiniz kredi miktarını belirleyeceğinden rapor aşamasından önce değerlendirmenin neye göre yapıldığına mutlaka hakim olun. Raporda eksper tarafından araştırılacak unsurlar aşağıdaki gibidir:

–    Binanın kimliği / açık adresi

–    Kime ait olduğu / Türü

–     Kaç katlı, kaç yaşında olduğu

–      İmar durumu

–      Gayrimenkulün fiziki durumu

–       İtibar

Güncel faiz oranları ile gelirinize göre ne kadar kredi çekebileceğinizi www.hesapkurdu.com içinde yer alan “Ne Kadar Kredi Çekebilirim Hesaplama” aracı ile anında hesaplayabilirsiniz.

Raporda Yanlış Olduğunu Düşündüğünüz Değerlendirmelere İtiraz Edin

Raporlar belirlenecek değerin %75’i size bankadan kredi olarak verilecektir. Bu yüzden raporun doğru hazırlandığından emin olun. Binanın kaç katlı olduğunun, özellikle kaç yaşında olduğunun bilgisi ekspertiz raporunu etkilemektedir. Öte yandan imar ile ilgili bölümün de eksiksiz doldurulduğundan, binanın krediye uygunluğunun rapora yansıtıldığından emin olmanız gerekecektir.

Konut kredisi, takip ve dikkat gerektiren süreçlerden oluşmaktadır. Bu süreçlerde uzman bir danışmandan destek almanız işlemlerinizi kolaylaştıracak ve evinize daha kolay ulaşmanızı sağlayacaktır. Konut kredisi hakkında detaylı bilgiye Hesapkurdu.com ile ulaşabilirsiniz.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir