Ekspertiz Raporunun Düşük veya Krediye Uygun Gelmemesi

Ekspertiz Raporunun Düşük Veya Krediye Uygun Gelmemesi

Ekspertiz raporunun düşük veya uygun olmaması konut kredisi talebinde bulunanların %25’e yakınında karşılaşılan bir durumdur. Bu durumlarda çoğunlukla alınacak konuttan vazgeçilir ve boşuna bir ekspertiz parası ödenmiş olur. Bu durumlar hem vakit hemde para kaybına neden olmaktadır. Bazı durumlara dikkat ederek alınacak ev seçilirse bu kayıpları büyük oranda engelleyebilirsiniz. Şimdi bu durumları sizin için sıralayalım:

1.Alınacak konutun tapudaki niteliği mesken olarak geçmelidir. Tapuyu kontrol ederek niteliğinin ne olarak geçtiğini öğrenebilirsiniz. “Depo” veya “Dükkan” olarak geçiyorsa konut kredisi kullanamazsınız.

2.Kredi kullanabilmeniz için konutun kat irtifakı veya mülkiyetine sahip olması gerekmektedir. Tapunun üzerinde kat irtifakı ve mülkiyeti kısımlarında bu kontrolü yapabilirsiniz. Kat mülkiyeti varsa herhangi bir problem yoktur. Fakat irtifakı varsa kesinlikle yapı kullandırım izin belgesi (iskan) olup olmadığını öğrenin. İskanı yok ise kredi kullanamazsınız.

3.Konut eksper değeri için almak istediğiniz apartmanda kredi ile alınan ev olup olmadığını ve eksperin ne kadar fiyat biçtiğini öğrenebilirsiniz. Bu değeri eksperler muadil bedel olarak kullanıp evinize ona göre değer vereceklerdir.

4.Almak istediğiniz konuta daha sonradan balkon, çatı katı birleştirme, mutfak veya banyo yeri değiştirme gibi eklemelerin yapılıp yapılmadığını araştırın. Yapıldı ise eksper projeye uygun olmadığı için krediye uygunluk vermeyebilir.

Ekspertiz işlemleriniz için harcadığınız paranın iadesinin mümkün olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız, “Ekspertiz Ücretini Geri Alabilir miyim?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Hesapkurdu finans uzmanlarına göre, yukarıda belirtilen durumların birçoğu, alınacak tapuya bakarak veya ufak bir araştırma ile öğrenilebilir. Almak istediğiniz evi bu kriterlere göre bakmanız ilerde size fayda sağlayacaktır. Özellikle ekspertiz ücreti gibi yaklaşık 500 TL masrafı boşuna yapmamış olursunuz. Kredi kullanmayacak dahi olsanız bu şartları kontrol etmeniz ilerde çeşitli cezai yaptırımlardan ve satmak istediğinizde ise problem yaşamanızı engelleyecektir.

 

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir