Emlak Vergisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler ve 2014 Emlak Vergisi Zamları

emlak-vergisi-hakkinda-bilmeniz-gerekenler

İlk taksitlerinin son gün olarak 31 Mayıs’ta ödendiği emlak vergisinde ikinci taksitleri ödeme vakti geldi. Peki emlak vergisi ikinci taksidi nereye ve hangi zaman aralıklarında ödenecek?

Emlak Vergisi, arazi, arsa ve bina sahiplerinin bir nevi her türlü emlak statüsündeki taşınmazlar için her sene ödemeleri gereken bir vergidir. Başvuru sırasında başvuruda bulunacak kişiler yanlarında taşınmaz ile ilgili olan tapuyu ya da tapu örneğini bulundurmak zorundadır. Tapusu ile ilgili birime giden vatandaşlar, her bir emlak türü için arazi, arsa veya bina gibi ayrı ayrı form ve beyanname doldurmalıdırlar. Bu beyannameler; ise aşağıdaki gibidir:

  • Emlak Vergisi Beyannamesi Ek Formu
  • Arazi Arsa, Bina Beyannameleridir
Emlak Vergisinden Kimler Muaf?

200 m2’yi geçmeyecek tek eve  ve yazlığa sahip olmamak şartı ile;

  • Bir tek meskeni olup da, intifa sahibi olanlar,
  • Emekliler,
  • Hiçbir geliri olmayanlar,
  • Şehit yakınları,
  • Dul ve yetimler,
  • Gaziler emlak vergisi ödemekli yükümlü değiller.
İkinci Taksit Nereye, Ne Zaman Ödenecek?

İki eşit taksit halinde ödenebilen emlak vergisinin ilk taksitinin son günü 31 Mayıs’tı. Emlak Vergisi Kanunu’nun 2013 yılı düzenlemelerine göre %7.80 olarak belirlenen vergilerin ikinci taksitleri ise 1 Kasım -02 Aralık 2013 tarihleri arasında belediyelerce kabul edilecek. Gayrimenkulu şehir dışında olan vatandaşlar ise vergi ödemesini PTT Havalesi veya Belediyelerin Banka Hesap Numaralarına Emlak Vergisi Mükellef numarasının yazılması şartıyla yapabilecekler.

2014’te Bizi Bekleyen Zamlar

Emlak vergilerinde ilk değer 2010 yılında verilmiş bunu takip eden yıllarda ise “yeniden değerleme oranı” baz alınarak sırasıyla 2011 yılı için %3.85, 2012 yılı için %10.26, 2013 yılı için %7.80 oranında artırılmıştı. 2014 yılı için yeniden değerlendirme oranı ise %3.93 olarak açıklandı. Öte yandan 2014 yılında yapılması beklenen zamlar vatandaşın cebini yakacak gibi görünüyor.

Emlak vergisindeki artışı “enflasyon ötesi”  kalıbıyla açıklayan Hürriyet Gazetesi yazarı Şükrü Kızılot, arsa değerinin %100 hatta %300-400 artırıldığı bölgelerde emlak vergisi ödeyeceklerinin olmasını beklenen zamların habercisi olarak nitelendirdi. Kızılot’a göre evlerin emlak vergisi değeri, bina maliyeti ile arsa değeri toplanarak hesaplandığı düşünülürse bu bölgelerde piyasa değeri 400 bin lira olan evin emlak vergisi, arsa değerinden dolayı 1 milyon liraya kadar çıkabilecek.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir