Emlak Vergisi Muafiyetleri – Kimler Vergiden Muaf?

Kimler emlak vergisinden muaf? Emlak vergisinde pek çok farklı durumda muafiyetler ve indirimler söz konusu.  Emlak vergisi ödeme dönemi son 1 haftasına girerken emlak vergi muafiyetleri ve emlak vergisi indirimlerinden kimler yararlanabiliyor, bunlara değinelim istedik.

Emekliler, işsizler, ev hanımları, gaziler, şehit yakınları ve özürlüler

Üstteki gruplara dahil olan kişiler, brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek bir konuta sahiplerse, emlak vergisi ödemeyecekler. Ancak bu haktan yararlanmak için bu kişilerin 25.000 TL’yi aşan menkul sermaye iradı gelirlerinin olmaması gerekiyor. Menkul sermaye iradı geliri faiz, repo, fon kar payı vb. gelirleri kapsıyor.

Engelliler için menkul sermaye iradı geliri olmama ve çalışmama şartı geçerli değil. 1 konuta sahip engelliler hangi kaynaktan ne kadar gelirleri olursa olsun emlak vergisinden muaf.

Gayrimenkul kira vergisi muafiyetinden yararlanmak isteyenlerin belediyelerden ücretsiz edinecekleri muafiyet formlarını doldurup bildirimde bulunmaları gerekiyor.

Emekli, işsiz, ev hanımı, gaziler, şehit yakınları ve özürlülerin bu haktan yararlanmaları için  sahip oldukları konutta oturmalarına gerek yok. Örneğin sahip olduğu evi kiraya vermiş, kendisi ise kirada oturan bir ev hanımı emlak vergisinden muaf. Ayrıca konut yanında bir veya daha fazla arsası olanlar da emlak vergisi muafiyetinden yararlanabiliyor. Çalışan emekliler ise gayrimenkul kira vergisi muafiyetinden yararlanamayacak.

Eğer gayrimenkul kira vergisi muafiyetinden yararlanamıyor iseniz, www.hesapkurdu.com sitesindeki “Kira Vergisi Hesaplama” aracı ile vergi tutarınızı anında hesaplayabilirsiniz.

Yazlık evler

Sezonluk gidilen, tatil ve dinlenme amacıyla kullanılan yazlık evler için emlak vergisi ödenmesi gerekiyor. Ancak örneğin bir ev hanımı sene boyunca yazlık evinde oturuyorsa ve başka bir evi de yoksa emlak vergisinden muaftır. Örneğin ikisi de emekli bir çift her biri eşlerden birinin adına olmak üzere toplam 2 gayrimenkule sahipse, bunlardan yazlık olanının emlak vergisinin ödenmesi gerekiyor.

Hisseli evler ve birden fazla eve sahip olanlar

Birden fazla eve veya birden fazla hisseli eve sahip olanlar emlak vergisinden muaf tutulmuyor. Çünkü muafiyet sadece tek bir konut için geçerli.

Bu bir emeklinin iki evi varsa iki ev için de emlak vergisi ödemesi gerektiği anlamına geliyor.

Yeni yapılmış binadan ev alanlara vergi indirimi

Yeni yapılmış konutları satın alan herkes 5 yıl boyunca 1/4 oranında vergi indirimi uygulanıyor. Bu kişilerin normalde ödemeleri gereken verginin 3/4’ünü ödüyor.

Kiraya verilen evler

Her biri eşlerden birinin adına olmak üzere 2 konuta sahip emekli bir çift, konutlardan birini kiraya verirse o konut için emlak vergisini ödemek durumunda.

Geçmiş yıllarda fazla ödenen emlak vergisini geri almak

Emlak vergisi muafiyetlerinden yararlanabiliyor iseniz ancak muaf olduğunuzu bilmediğiniz için geçmişte fazladan vergi verdiyseniz belediyelerden edinebileceğiniz formları doldurarak, başvuru yapıp paranızı geri alabiliyorsunuz.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

28 Adet Yorum