Emlakçı Komisyon Oranları

Emlakçı Komisyon Oranları

Gayrimenkul alışverişlerinde piyasa içerisinde bir bakıma emlakçılar aracıdır . Hem istenilen gayrimenkule daha rahat ulaşmak için hem de güvenilir olması açısından emlak bünyesinde kayıtlı olan ev, arsa ve benzeri gayrimenkulleri incelemek için sıklıkla başvururlar. Bir bakıma aracı olan emlakçılara alıcı ve satıcılar her ikisi de komisyon ödemektedir. Yani bir evi satan kişi de evin satılmasına yardımcı olduğu için komisyon ödemekte, ev arayan ve evi satın almak isteyen insanların da evi bulmasına yardımcı olduğu için emlakçıya komisyon ödemektedir. Tabi bu komisyonun belirli miktarda alma durumu söz konusudur. Her sene içerisinde değişen komisyon bedelleri de gerekli birimlerce açıklanmaktadır.

Kira İşlemlerinde Alıcı ve Satıcı Ne Kadar Komisyon Öder?

Emlak sahibi olan kişi, müşterisi ile yapacağı bir sözleşme ile komisyonunu bu sözleşmede belirtmiş olmaktadır. Oda tarafından bastırılan ve tek tip evrak kullanmak zorunda olmakla birlikte, emlakçı sözleşmesiz hizmet veremez. Bu sözleşmede de geçerli hükümler yer almaktadır.

2015 yılı içerisinde, kira işlemlerinde alıcı ve satıcı arasındaki komisyon bedeli; taşınmaz mal alım satımlarında taşınmaz mal satışı üzerinden, hem alıcı hem satıcıdan olmak üzere %2 ve katma değer vergisini almaktadır. Yalnız ev kiralarken, kiracıdan sadece bir defa olmak üzere bir yıllık kira bedelinin %10’unu ve KDV’si alınmaktadır. Kira kontrat süresi ne kadar olursa olsun bu böyle uygulanmaktadır.

Kira sözleşmesi hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için, “Kira Sözleşmesi Örneği ve Gerekli Tüm Bilgiler” yazımıza tıklayabilirsiniz.

Komisyon Hangi Aşamada Ödenir? Emlakçı Ne Zaman Hak Kazanır?

Emlakçı ile yapılan sözleşmenin imzalanması ve her iki taraf arasında yapılması, hak kazanması anlamına gelmemektedir. Yani alım satım sözleşmesinin her iki taraf tarafından kabul edilmesi ve imzalanması, emlakçının komisyon ücretini almasına hak kazanması anlamına gelmemektedir. Bir bakıma bütün bu yapılan sözleşmenin gerçekleşmesi yani satış işlemlerinin gerçekleşmesi ve oluşması sebebi ile hak kazanmış olur. Komisyoncunun iş haddini eksiksiz ve tam olarak yapması ile birlikte ücretini alabilme yetkisinin olduğunu görmekteyiz. Tüm bu iş akdinin gerekleşmesi ve satış işlemlerinin olması ile emlakçı hak kazanmış olmaktadır.

Kira vergisi hakkında detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız, “Kira Vergisi Hesaplama” aracımızı kullanabilirsiniz.

Depozito Ödemesi Yasal mı?

Depozito bedeli aslında bir masraf bedeli anlamına gelmektedir. Ev sahibinin kiracısından istemiş olduğu depozito bedeli, kiracı evden çıktığında, evi ilk gün aldığı gibi temiz ve yıpratmadan veriyorsa eğer aynı parayı geri alma imkanı bulunmaktadır. Bir bakıma, kiracının ev sahibine güvence vermesinden kaynaklanmaktadır.2011 yılından Borçlar Kanununda yer alan depozitonun, hem ev sahibini hem de kiracıyı koruduğu belirtilerek, depozitonun alınmasının yasal olduğu belirtilmiştir.

Alacağınız evin gerçek değerini hesaplamak istiyorsanız, “Alacağınız Evin Gerçek Değerini Bulmanın Yöntemleri” yazımızı okuyabilirsiniz.

Ödediğim Depozitoyu Hangi Şartlarda Geri Alabilirim?

Biraz önceki konu başlığında bahsedilen gibi, depozito sadece koruma amaçlı yapılan bir anlaşmadır. Her ki taraf için bu geçerlidir. Kiracı evden ayrılıp başka bir yere taşınırken, evi ilk gün ev sahibinden aldığı gibi bıraktığı ve zarar vermediği takdirde ödenmesi mümkündür.

Ödenecek Olan Komisyonlar İçin Bir Belge Almam Gerekir mi?

Emlakçı ile taraflar arasında bir anlaşmaya varılması ve satış iş akdinin gerçekleşmesi sebebiyle, emlakçı alacağı komisyonu tabi ki belgelendirmelidir. Zaten alım satım sözleşmesi hükümleri arasında yer alan maddeler ile bu belgelendirmeyi yapmış olduğu aşikârdır.

Kiralama İşlemlerinden Alınan Depozitoyu Kime Ödemeliyim?

Ev sahibinin kiracısından istemiş olduğu depozito, en fazla 3 aylık kira bedeli kadar olmaktadır. Tabi bu ev sahibine kalmış bir durum olmasına karşılık eğer isterse 3 aylık kira bedelini isteyebilir. Yapacağı anlaşma ile birlikte ödeme durumu Borçlar Kanununda yerini almıştır. Kiracı, kiraya verenin onayı olmaksızın çekilmemek üzere, parayı vadeli bir tasarruf hesabına yatırmalıdır. Elinde bulunan kıymetli evrak ise, bir bankaya depo etmektedir.

Emlakçı Komisyonunu Ödemezsem Ne Olur?

Emlakçı ile yaptığınız sözleşme ile belirtildiği gibi, anlaşmanız üzerine kurulu olan maddelere bağlı kalmanız gerekmektedir. Ödenmemesi takdirde, sözleşmede de belirtildiği üzere, devreye mahkemeler ve icra takibi işlemleri girmektedir. Bu durumda istenilmeyen bir durum olması aşikârdır.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir