Erken ödeme cezası nedir?

Son günlerde konut kredisi kullanan kişiler tarafından en çok merak edilen konu, bankalar tarafından alınan erken ödeme (erken kapatma) cezası. Peki, erken ödeme cezası nedir?

Erken ödeme cezası, konut kredisi borcu olan kişilerin bankayla krediyi alırken anlaştığı ödeme planını değiştirmek istemesi durumunda bankalar tarafından kalan kredi anapara tutarı üzerinden en fazla %2 oranında ceza tahsil edebilmesidir.

Bankalar neden erken ödeme cezası alıyor?

Bankalara ödeme planı haricinde yapılan erken ödemelerde ceza doğuyor olmasının bankalar açısından en önemli sebebi; bankanın yeniden yapılandırılan kredilerde, kredinin faiz oranı düştüğü için bankanın karının düşmesi. Bu argümana göre erken ödeme cezası bankanın kredideki zararını dengeliyor. Erken ödeme cezası sadece Türkiye’ye özgü bir durum da değil. Bankalar, ABD ve Avrupa Birliği ülkeleri gibi gelişmiş ülkelerde de farklı çeşit ve tutarlarda erken ödeme cezalarını konut kredisi müşterilerinden alabiliyorlar. Bu konuda detaylı bilgi için bu kaynağı inceleyebilirsiniz.

Erken ödeme cezasının iadesi mümkün mü?

Türkiye’de son dönemde erken ödeme cezalarının kalktığı başlıklarıyla birtakım haberler basında yer aldı. Konya ve Ankara’da mahkemeler, tüketicilerin bankaların aleyhinde açtığı davalarda bankaların konut kredisi müşterilerinden almış oldukları erken ödeme cezalarının iadesini kararlaştırdılar. Ancak bu iki durum bazı mecralarda yansıtıldığı gibi genel durumlar teşkil etmiyor. Söz konusu kredilerde, bankalar müşterilerinden erken ödeme ve yeniden yapılandırma bedeli gibi önceden belirtmedikleri tutarları talep ettikleri için mahkemeler bu yönde karar vermiştir.

Yasal dayanağı nedir?

Erken ödeme cezası, 6 Mart 2007 tarihinde yürürlüğe giren yeni İpotekli Konut Finansmanı (Mortgage)  Yasası sonucu 4077 sayılı kanuna eklenen 10/B maddesinde açıklanmıştır. Buna göre, sadece sabit faizli konut kredilerinde, ödeme planında önceden belirtilmeyen, bir taksit tutarı veya üzeri bir bedelin vadesinden önce ödenmesi durumunda, bankalar konut kredisi müşterilerinden ödenen tutarın en fazla %2’sine kadar erken ödeme cezası alabiliyor. Bankaların erken ödeme cezasını talep edebilmeleri için, bunun kredi sözleşmesinde açıkça belirtilmiş olması gerekiyor.

Erken ödeme cezasında yeni gelişmeler var mı?

Şu anki yasal düzenlemeler erken ödeme cezasına izin veriyor, ancak bir yandan da tüketici haklarını korumaya yönelik adımlar atılmaya devam ediliyor. Son olarak geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, erken ödeme cezasının kalkmasına ilişkin yasa teklifini TBMM’ye sundu. Yasa teklifi eğer meclis tarafından olumlu tepki görür ve kanunda tüketiciler lehine bir değişiklik yapılırsa, geçmişte yüksek oranlarla konut kredisi kullanan pek çok tüketici için kredilerini refinanse ederek kar etme şansı doğabilir.

Erken ödeme cezasının iadesi bugünkü koşullarda spesifik örnekler dışında mümkün olmamasına rağmen, cezanın kaldırılmasına ilişkin gelişmeler yaşanmaya da devam ediyor. Konutkredisi.com.tr’yi sosyal mecralarda takip ederek erken ödeme cezası ve konut kredileri ile alakalı tüm yeni gelişmelerden en doğru şekilde haberdar olabilirsiniz. Gelişmelerle ilgili en doğru ve detaylı bilgileri blog sayfamızda sizlerle paylaşıyor olacağım.

 

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

138 Adet Yorum