Konut Kredisi Rehberi

Konut kredisi ve ev almak ile ilgili mutlaka okumanız gerekenler.

Son Haberler

Konut kredisi ile ilgili son haberler ve güncel gelişmeler.

Video ve İnfografikler

Konut kredisi piyasasına dair en son video ve infografikler.

Piyasa Raporları

Üç aylık 'Konut Kredisi Piyasasına Bakış' raporlarımız.

Soru - Cevap

Konutkredisi.com.tr'nin uzman danışmanları ev ve kredi almaya dair tüm sorularınızı yanıtlıyor.

Ana Sayfa » Konut Kredisi Rehberi

Erken ödeme cezası nedir?

Gönderen: on 05 Nisan 2012 – 14:2950 Yorum |

Son günlerde konut kredisi kullanan kişiler tarafından en çok merak edilen konu, bankalar tarafından alınan erken ödeme (erken kapatma) cezası. Peki, erken ödeme cezası nedir?

Erken ödeme cezası, konut kredisi borcu olan kişilerin bankayla krediyi alırken anlaştığı ödeme planını değiştirmek istemesi durumunda bankalar tarafından kalan kredi anapara tutarı üzerinden en fazla %2 oranında ceza tahsil edebilmesidir.

Bankalar neden erken ödeme cezası alıyor?

Bankalara ödeme planı haricinde yapılan erken ödemelerde ceza doğuyor olmasının bankalar açısından en önemli sebebi; bankanın yeniden yapılandırılan kredilerde, kredinin faiz oranı düştüğü için bankanın karının düşmesi. Bu argümana göre erken ödeme cezası bankanın kredideki zararını dengeliyor. Erken ödeme cezası sadece Türkiye’ye özgü bir durum da değil. Bankalar, ABD ve Avrupa Birliği ülkeleri gibi gelişmiş ülkelerde de farklı çeşit ve tutarlarda erken ödeme cezalarını konut kredisi müşterilerinden alabiliyorlar. Bu konuda detaylı bilgi için bu kaynağı inceleyebilirsiniz.

Erken ödeme cezasının iadesi mümkün mü?

Türkiye’de son dönemde erken ödeme cezalarının kalktığı başlıklarıyla birtakım haberler basında yer aldı. Konya ve Ankara’da mahkemeler, tüketicilerin bankaların aleyhinde açtığı davalarda bankaların konut kredisi müşterilerinden almış oldukları erken ödeme cezalarının iadesini kararlaştırdılar.[1]  Ancak bu iki durum bazı mecralarda yansıtıldığı gibi genel durumlar teşkil etmiyor. Söz konusu kredilerde, bankalar müşterilerinden erken ödeme ve yeniden yapılandırma bedeli gibi önceden belirtmedikleri tutarları talep ettikleri için mahkemeler bu yönde karar vermiştir.

Yasal dayanağı nedir?

Erken ödeme cezası, 6 Mart 2007 tarihinde yürürlüğe giren yeni İpotekli Konut Finansmanı (Mortgage)  Yasası sonucu 4077 sayılı kanuna eklenen 10/B maddesinde açıklanmıştır. Buna göre, sadece sabit faizli konut kredilerinde, ödeme planında önceden belirtilmeyen, bir taksit tutarı veya üzeri bir bedelin vadesinden önce ödenmesi durumunda, bankalar konut kredisi müşterilerinden ödenen tutarın en fazla %2’sine kadar erken ödeme cezası alabiliyor. Bankaların erken ödeme cezasını talep edebilmeleri için, bunun kredi sözleşmesinde açıkça belirtilmiş olması gerekiyor.

Erken ödeme cezasında yeni gelişmeler var mı?

Şu anki yasal düzenlemeler erken ödeme cezasına izin veriyor, ancak bir yandan da tüketici haklarını korumaya yönelik adımlar atılmaya devam ediliyor. Son olarak geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, erken ödeme cezasının kalkmasına ilişkin yasa teklifini TBMM’ye sundu. Yasa teklifi eğer meclis tarafından olumlu tepki görür ve kanunda tüketiciler lehine bir değişiklik yapılırsa, geçmişte yüksek oranlarla konut kredisi kullanan pek çok tüketici için kredilerini refinanse ederek kar etme şansı doğabilir.

Erken ödeme cezasının iadesi bugünkü koşullarda spesifik örnekler dışında mümkün olmamasına rağmen, cezanın kaldırılmasına ilişkin gelişmeler yaşanmaya da devam ediyor. Konutkredisi.com.tr’yi sosyal mecralarda takip ederek erken ödeme cezası ve konut kredileri ile alakalı tüm yeni gelişmelerden en doğru şekilde haberdar olabilirsiniz. Gelişmelerle ilgili en doğru ve detaylı bilgileri blog sayfamızda sizlerle paylaşıyor olacağım.

[1] Hazal Ateş, Erken ödemeye ceza kalktı (Takvim Gazetesi, 05.03.2012)

The following two tabs change content below.
Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası Ticaret bölümü mezunu. Konutkredisi.com.tr'de Pazarlama ve İş Geliştirme yöneticisi. Bireysel finans ve konut sektörüne dair analizler, raporlar ve yorumları Konutkredisi.com.tr | Blog'a taşır.

Yorum bırakın.

Aşağıya yorum yaz, veya Önceki kendi sitenizden.Siz aynı zamanda Comments Feed RSS ile

Lütfen spam yapmayınız.

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bu blog'da Gravatar kullanabilirsiniz. Kendi avatarınızı yaratmak için kayıt olun: Gravatar.

50 Yorum »

 • recep kılıç diyor ki:

  ihtiyaç kredisi çektik 60 bin tl 5 yıl vadeyle bunu erken kapatırsak faizinde bir indirim olabilir mi ?

 • ercan diyor ki:

  yeni aldığım 50000 tl lik konut kredisini 3 veya 5 gün sonra kapatmak istiyorum.ne kadar öderim.
  kredi sonunda elime geçen 48000 tl. idi.

 • Serhan diyor ki:

  Merhaba,
  01.2011′de 0,76′dan 252000 TL’lik konut kredisi kullandım.3 sene 2000 ve kalan 7 sene 4013 Tl ödemelerim vardı. Bu ay refinansman yapmak istedim. Klasik olarak , şu banka masrafsız şu kadar veriyor , diğre banka az masraflı daha düşük veriyor şeklinde pazarlıkla 0,68 faiz oranına indiler. Bundan sonra kalan 91 aylık tutarıda artan olarak değil sabit olarak ödeyeyim dedim ve bana günün sonunda 3975 Tl’lik 82 aylık ödeme çıkardılar. Burda merak ettiğim konu şu , komisyon adıyla %1,5 ceza kestiler. Bu parayı geri alabilir miyim? Komisyon sadece işlemin yapıldığı dekontta yazıyor. Ancak yazışmalarda hep erken kapama payı,cezası,komisyonu gibi terimler geçiyor. Yinede ödediğim 4200tl’yi geri alabilir miyim?
  Teşekkürler

  • Tugay Güntekin diyor ki:

   Serhan bey,

   Eğer bankalar ile olan sözleşmenizde bahsedilen tutarlar yazılı ise banka bunları sizden talep edebilir ancak Tüketici Hakem Heyetine başvurmanız sizin için faydalı olacaktır. Bu masrafların bazıları haksız yere tüketiciden talep edilebiliyor.

 • yasar diyor ki:

  merhaba sekerbankasından 45000 tl konut kıredısı kullandım sımdı kıredımı garantı bankasına tasıma yaptım kalan param 32847 tl erken odeme bedelı olarakda 663 kesıntı yaptılar ayrıca ek olarak erken kapama faizi adında 30300 tl kesintı yapti acaba bu kesıntı yasalmı

  • Tugay Güntekin diyor ki:

   Yaşar Bey,

   Erken ödeme cezası olarak bankaların kalan ana paranızın üzerinden %2′lik pay almaları yasal bir işlemdir. Ancak bankaların erken ödeme cezasını talep edebilmeleri için, bunun kredi sözleşmesinde açıkça belirtilmiş olması gerekiyor.

 • kemal özden diyor ki:

  akbank tan 400,000 tl işyeri kredisi kullandım 24 ay zorlanarak ödedim kalan taksitlerimi ödemem zorlaştığı için satmak zorunda kaldım kalan 265,000 tl parayı benden erken ödeme zezası diye 292,500 olarak tahsil ettiler şikayet etmem için napmam lazım

  • Merhaba. Erken ödeme cezası yasaldır. Nasıl kontrat yaparak kira ödediğiniz evden çıktığınızda ev sahibini zarara uğratıyorsanız burda da bankayı zarara uğrattığınız için bu yasa bir şekilde banka zararının bir kısmını karşılamak için yapılmıştır.

 • Taşkın diyor ki:

  Merhaba, ben ağustos/2012′de 47.250 TL %0,98 aylık faiz oranıyla 48 ay vadeli konut kredisi kullanmıştım. Şimdi düşen faiz oranlarından yararlanmak istediğimi banka şubeme söylediğimde bana endüşük faiz oranı %0,85 olarak bildirdiler. Kalan anapara ödemem 40.000 TL kadar, ben ayrıca kalan 39 aylık taksitim içinde vadeyi 32 aya düşürebileceğimi bankama söyledim, sizce refinansman yapmalımıyım teşekkürler…

  • Merhabalar. Güncel faiz oranları sizin oranınızdan oldukça düşük. Bankanın size önerdiği teklifle 800 TL karınız oluyor. http://www.konutkredisi.com.tr/kredi-transferi adresimizden başvuru yaparsanız bizdeki oranlar üzerinden en az 1700 TL kar edebilirsiniz. Başvuru yaparsanız uzman danışmanlarımızdan biri sizi 1 gün içinde arayacaktır. Ücretsiz danışmanlık hizmetimizde bankaların tekliflerindeki faiz oranları daha da düşebilir, daha da fazla kar edebilirsiniz. Hizmetimiz ücretsizdir ve bir bağlayıcılığı yoktur.

 • Ela diyor ki:

  Merhaba 100.000 tl kredi çektim 60 ay vade ile 0.73 faiz oranından. ilk iki taksidini ödedim 120.00 borcum kaldı bunun 80.000 tl sini ödemek istiyorum ne kadar karlı olurum. Ne kadar borcum kalır geriye?

  • Merhaba. 80.000 TL üzerinden %2 ceza kesilerek anaparadan düşer, bu paranın 60 aylık faizinden kurtulmuş olursunuz. Büyük oranda kar edersiniz. Ödeme durumunda anaparanızdan ne kadar kalacağını ve yeni taksitlerinizi bankaya danışınız.

 • yener diyor ki:

  merhaba..teb bankasından 1.07 faiz oranı ile 53000 tl ev kredisi çektim.120 ay vadenin 84 taksidini ödedim.elime biraz para geçti-20000 tl-bankaya basvurduğumda 24100 tl ver komple borcu kapatalım dediler.siz ne dersiniz yardım lütfen

  • Merhaba Yener Bey. 84 taksit ödediyseniz kalan anaparanız 23.391 TL’dir. Krediyi tamamen kapamak için bunu %2 cezalı olarak ödemeniz gerekmektedir. Bankanın verdiği rakam benim hesaplarımla tutuyor.

   Banka size standart prosedürü uygulamış. Krediyi şimdi kaparsanız ödeyeceğiniz faiz yükünden kurtulmuş olacağınız için elbette krediyi kapamamaya göre daha avantajlı olur.

   ———————————————
   En son yazılarımızdan ve en uygun kredi oranlarından haberdar olmak için bizi sosyal medyada da takip etmeyi unutmayın!

   FacebookTwitterGoogle +

 • seçkin diyor ki:

  Merhaba,

  0,98 oranla 120 ay vadeli 131.250 TL kredi çektim.
  yaptığım ara ödemelerden sonra şu an 74.500 TL anapara borcum var. 60 ay olacak şekilde refinansman yaptırmak için bankamıza başvurduk. 10.000 TL daha ödeyeceğimizi söyleyip kalan 64.500 TL için 60 ay vadeli şu an 0,74 oranla yenileme yapabileceklerini söylediler. farklı bir banka ise 1.650 TL masrafla 0.69 dan kredimizi transfer edebileceğini söyledi. sizce transfer benim için karlı olur mu???

  • Merhaba Seçkin Bey

   Kredi transferinde diğer bankaya 1.650 TL masraf yanında kendi bankanıza 1.500 TL erken kapama ücreti ödeyeceksiniz.

   Kendi bankanız sizden yapılandırma için %2 erken kapama ücreti alacak mı? 10.000 TL ara ödeme için de kapama ücreti alınacak mı? Alınmaması durumunda, 0.05 daha düşük faiz oranı olduğu halde, transferdeki masraflar yüzünden, iki teklif sonunda karınız başabaş gidiyor. Bu durumda kendi bankanızda kalmak daha makul. Eğer kendi bankanızda yapılandırma yaparken erken kapama ücreti ve ekstra başka komisyonlar vb. alınacak ise transfer daha makul bir seçenek haline geliyor.

   İyi günler dileriz.
   ———————————————
   En son yazılarımızdan ve en uygun kredi oranlarından haberdar olmak için bizi sosyal medyada da takip etmeyi unutmayın!

   FacebookTwitterGoogle +

 • güler yılmaz diyor ki:

  60 ay vadeli 75000 tl kredi kullandım.9 ay ödedim şimdi 30000tl ara ödeme yapıp sonrada kalanı revize etmek istiyorum. banka benden % 2 ceza artı 800 tl eksra para istiyor . buna hakları varmı .başka banka ile anlaşsam kar zarar oranını söyleyebilirmisiniz.

  • Nazım Adaklı diyor ki:

   Merhabalar. Kendi bankanızda yapılandırma yaparken erken kapama cezası alınamaz. Ancak bankalar artık bu ücretleri ‘komisyon’ adı altında, size taahhütname imzalatarak alıyor. Taahhütname olunca mahkemeye gidilemiyor. Bu durumda ya bunu kabul etmek, ya da daha karlı olabilecek başka bir bankaya kredi transferi yöntemini uygulamak gerekiyor.

   Size kar-zarar rakamlarınızı söyleyebilmem için bana ilk baştaki ve yapılandırma teklifi sırasında aldığınız faiz oranlarını vermeniz gerekiyor.

   İyi günler.

   ———————————————
   En son yazılarımızdan ve en uygun kredi oranlarından haberdar olmak için bizi sosyal medyada da takip etmeyi unutmayın!

   FacebookTwitterGoogle +

 • Sevgi diyor ki:

  Merhabalar,
  120 ay, aylık taksitim 785 olacak şekilde konut kredisi çektim. 32 ayımı ödedim, 88 ayım ve 46.000 ana param kaldı şuan başka bir bankayla bu borcu kapayıp o bankaya 60 ay vade ile borçlansam kârım ne olur bilgi verirmisiniz. Teşekkürler.

  • Nazım Adaklı diyor ki:

   Merhaba Sevgi Hanım. http://www.konutkredisi.com.tr/kredi-transferi adresimizde şu anki borcunuzu taksit miktarı sabit tutularak transfer ettiğinizde faiz oranı düşüşünden kaynaklı 6.600 TL kar edebileceğinizi görüyorum. Bu adresteki formu doldurup telefonda ücretsiz danışmanlık hizmetimizi alırsanız danışmanımız sizin için 60 ay vade üzerinden de hesaplama ve bilgilendirme yapabilir. Danışmanlık sürecinde beğendiğiniz kredi teklifleri olursa sizi bankaya yönlendirip işlemlerin hızlı biçimde sonuçlanmasını sağlayabilir. İyi günler dileriz.

   ———————————————
   En son yazılarımızdan ve en uygun kredi oranlarından haberdar olmak için bizi sosyal medyada da takip etmeyi unutmayın!

   FacebookTwitterGoogle +

 • MURAT KARASU diyor ki:

  0.97 faiz oranı ve 60 ay vade ile 35.000 tl konut kredisi alıp 17 taksit ödedim. Aylık taksitlerm 772 tl. 13.000 tl ara ödeme yapmak istiyorum. geri kalan taksitlerimide 18 ay icerisinde bitirmek istiyorum. yeni odeyecegim aylik kredi tutari (18 ay dusunelim) asagi yukari kac olur. arti bana avantaj saglarmi. simdiden tesekkurler.

  • Nazım Adaklı diyor ki:

   Merhaba Murat Bey. Faiz oranınız aynı kalırsa az bir (100-200 TL) kazancınız var, taksidiniz 875-900 TL civarına çıkar. Elbette 13.000 TL’nin faizinden kurtuluyorsunuz. Faizi de 0.80 civarına güncellerseniz kazancınız artacaktır.

   ———————————————
   Biz sizi aydınlatabildiysek siz de bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz.

   FacebookTwitterGoogle +

 • inan diyor ki:

  iyi akşamlar,
  ben bankadan 105.000 tl 0.88 faiz oranıyla konut kredisi çektim.4 ay ödeme yaptım.şu an 101.500 tl anapara ödeme kaldı.şimdi oradaki kredimi kapatıp başka bankaya transfer yapmak istiyorum.ama 50.000 tl de ara ödeme yapmak istiyorum.
  1-benden kesilecek olan erken kapama cezası kalan anapara üzerindenmi(101.500) yoksa yatırdığım 50.000 tl üzerinden mi hesaplanacak(ben bankaya sorduğumda 101.500 dediler bana ama aşağıda yazılana göre 50.000 tl üzerinden)
  2-bazı bankalar 50.000 bize getir biz buradan yatırıp oradaki ara ödemeni yapalım diyor bazı bankalarda hayır kendi bankandan ara ödemeyi yap daha az zararın olur diyor.acaba hangisi doğru.
  bana bu konuda acil yardımda bulunursanız sevinirim. teşekürler

  • Nazım Adaklı diyor ki:

   Merhabalar İnan Bey

   Eğer kredi transferi yaparsanız erken kapama cezası 101.500 üzerinden kesilir. Çünkü bu tamamen krediyi kapatıyor, yeni bir bankada yeni bir kredi açıyor oluyorsunuz. Eğer kendi bankanızda kalıp erken ödeme yapmayi tercih ederseniz ceza 50.000 TL üzerinden kesilir.

   50.000 TL’yi kendi bankanıza öderseniz önce bu paradan %2 kesilir. Sonra kalan 51.500 TL’yi transfer ederken bu sefer o paradan %2 kesilir. Yeni bankaya öderseniz bu sefer 101.500 TL’yi %2 zamlı ödersiniz. Dolayısıyla iki durum da aynı oluyor.

   Ancak yeni banka önce sizin 101.500 TL kredinizi %2 zamla kendi üstüne alıp, sonra ona ödediğiniz 50.000 den de erken kapama cezası alma yoluna giderse 50.000 TL’den 2 kat ceza kesilmiş olur. Size “bana verme ona ver” diyen bankalar muhtemelen prosedürlerini böyle işletiyor.

   Kısaca 50.000 TL’yi yeni bankaya ödediğinizde hiçbir kazancınız yok. Fazladan ceza kesilmemesine emin olmak için önce kendi bankanıza 50.000 TL erken ödeme yapın, sonra kalan krediyi yeni bankaya aktarın.

   İyi günler dileriz.

   ———————————————
   Biz sizi aydınlatabildiysek siz de bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz.

   FacebookTwitterGoogle +

 • Seda Dikmen diyor ki:

  Sahip oldugum bir yazlık var fakat motel seklınde gorunuyor. Suan kirada oturuyorum ve ev almak istiyorum, alacagım ev bedelinin tamamına kredi cekebilmem icin yukarıda cevapladıgınız bir sorudan ikinci bir eve sahip olmam gerektiğini anlıyorum. Bu durumda acaba yazlıgım ev olarak kabul edilir ve tamamına kredi cekebilir miyim? Tamamına kredi cekmem için tapuda tam olarak nasıl gecmesi gerekiyor, ayrıca o evde oturuyor mu olmam gerekiyor? Tesekkurler, iyi calısmalar…

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Seda Hanım, öncelikle ipotek ettirmek istediğiniz taşınmazda oturmanız gerekmiyor. İpotek ettireceğiniz taşınmaz iş yeri, ve dolayısıyla motel de olabilir. Yalnız her banka bu durumda kredi çıkarmayabilir. Satın almak istediğiniz ev belliyse, satıcıyla anlaştıysanız, durumunuza en uygun kredilere yönlendirilmek için http://www.konutkredisi.com.tr adresimizdeki formu doldurup ücretsiz danışmanlık hizmeti almanızı öneriyoruz.

 • cemal diyor ki:

  benim sorum ben konut kredisi kullanmak istiyorum fakat elimde hali hazırda nakit yok fakat bir müddet sonra toplu para gelme durumu söz konusu şimdi ben er hangi bir bankayla konut kredisi için müracaat ta bulunsam almak istediğim konut için gereken paranın tamamını kredi olarak kullana bilir miyim teşekkürler..

 • tarık diyor ki:

  2011 de 120 ay vadeli 120000 tl kredi çektim aylık 1.600 tl 1.5 yıldır ödeme yapıyorum.geriye kalan kredi tutarını kapatırsam nekadar ceza öderim

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Tarık Bey, bankada kalan anaparanızın (105.000 TL civarı olsa gerek) %2si kadar erken kapama cezası ödemeniz gerekecektir. Kalan anapara miktarı için bankaya danışınız.

 • Serhat Ceber diyor ki:

  0.88 faiz oranı ve 80 ay vade ile 50.000 tl konut kredisi alıp 30 taksit ödedim. Aylık taksitlerim 876 tl. 15.000 tl ara ödeme yapmak istiyorum. Benim için ne kadar karlı olacaktır? Önerir misiniz?

  Yoksa ara ödeme yerine 0,78 faiz oranıyla yeniden yapılandırma mı yapmalıyım?

  Ara ödeme yaptıktan sonra kalan tutar için 0,78 faiz oranıyla yeniden yapılandırma yapmanın getirisi olur mu?

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Serhat Bey, ara ödeme anaparadan kesilecektir. 15.000 TL anaparanın 50 aylık faizi belirttiğiniz oranda 3606 TL’dir. 15.000 TL ara ödeme yaptığınızda bundan 300 TL erken ödeme cezası kesilecektir. Bu durumda bu ödemeyi yapmak sizin için son tahlilde 3306 TL daha karlı olacaktır.

   %0,1 faiz indirimi sizin durumunuzda refinansmana değmiyor. Hatta örneğin yeni bulduğunuz kredinin dosya masrafı 1500 TL olduğunda 1100 TL zarar ediyorsunuz. Size refinansman önermiyoruz.

 • isa ercan diyor ki:

  bundan 2 sene once 256 bintl işyeri kredısı kullandım banka 120 tl vade fark cıkarttı ben tabiki 2 sene taksıtlerım duzenlı odedım banka gerı kalan borcum 259 bin tl kaldı bankayla gorusmemde 23.01.2013 tarihinde borcun 200 bin tl dusur dedıler bankayada 200 tl yatırmı erken kapamam icin ama banka bana şimdi dıyorkı işyeri kredılerınde indirim olmuyormus bunu aslı varmı ben yoksa mahkeme yoluna basvurcam ne dersınız

  • Nazim Adakli diyor ki:

   İsa Bey, bazı bankalar iş yeri kredilerini mortgage kapsamında değerlendirirken bazı bankalar değerlendirmiyor, dolayısıyla oranlar ve kurallar bankaya göre değişiyor. Krediyi ilk aldığınız banka hukuken kredinizi yeniden yapılandırmak zorunda değil ancak yapılandırmada daha esnek davranan başka bankalara gidebilirsiniz.

   İşyeri kredinize refinansman yaptırmak için 0212 911 1212 numaramızdan bize ulaşırsanız danışmanlarımız sizi yönlendirebilirler. Danışmanlık hizmetimiz ücretsizdir.

 • Secaattin diyor ki:

  2010 yılında 75.000 TL konut kredisi çektim.0.83 den.2012 yılında 45.000 TL ara ödeme yaptım. Banka benden yatırdığım 45.000.TL üzerinden %2 ceza aldı.Benim öğrenmek istediğim bankanın yatırdığım para üzeriden mi ceza alın yoksa kalan para üzerinden mi ceza öderim bunu öğrenmek istiyorum.Teşekkürler

 • ümit diyor ki:

  konut kredimi 2005 sonunda aldım(180 ay).mortgage yasası çıkış tarihi 2007 banka benden %2 kapatma cezası alabilirmi?

 • Levent diyor ki:

  Merhaba,

  0.81 faiz oranı ve 60 ay vade ile 75.000 tl konut kredisi alıp 32 taksit ödedim. Aylık taksitlerm 1583 tl. 11.000 tl ara ödeme yapmak istiyorum. Yukardaki yorumlara bakılırsa bu ödemeden bir avantajım yok yanlışmı anladım acaba, siz erken ödeme tavsiye edermisiniz ? Ara ödeme yapmam durumunda ne kadar faiz indirimi almam gerekir ?

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Levent Bey, ara ödemenizden kalan anaparadan %2 erken ödeme cezası kesilse bile (sizin için 800 TL oluyor) 11.000 TL’nin 28 aylık faizi, ödemeniz gereken 800 TL’den daha fazla (yaklaşık 1100 TL) olacağından, bu ödemeyi yapmayı tercih etmek size toplamda yaklaşık 300 TL daha karlı olacaktır.

 • ilker pekçevik diyor ki:

  merhaba,
  %0.81 faizle 123000 tl kredi çekerek 1598 tl taksitle 120 ay borçlandım. 24 ay ödeme yaptım. 20.000 ana para ödemesi yapmak istiyorum. geri kalan taksitlerim ne kadar olur. yardımlarınız için teşekkür ederim. iyi çalışmalar

  • Can Batur diyor ki:

   İlker Bey, daha önce ödeme planında belirtmediğiniz bir ara ödeme yapacağınız için kalan anapara üzerinden %2 erken ödeme cezası ödersiniz, öncelikle bunu belirtmek isterim. Sonrasında iki seçeneğiniz mevcut. Eğer aylık taksitleriniz aynı seviyede tutarsanız vadeye kısaltıp toplam maliyetinizi düşürebilirsiniz. Ancak aynı vade ile devam etmek isterseniz aylık taksitleriniz yaklaşık 1.300 TL civarında olacaktır.

 • ecem diyor ki:

  Merhaba,

  2011 temmuz ayında büyük kısmını nakit verdiğimiz ve kalanını 60 ay vadeli konut kredisi çektiğimiz bir kredi kullandık. Evi satmak durumundayız. Bu durumda krediyi kapatacağız ama ev üzerinde ipotek olduğu için erken ödeme cezasından bahsediliyor. Bize hiç bir bilgi verilmemişti. Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyiz?

  Şimdiden teşekkürler!

  • Can Batur diyor ki:

   Ecem Hanım, eğer alıcıyı evin ipoteği üzerinde durmak kaydıyla satışa ikna edebilirseniz krediyi kapatmadan ödemeniz mümkün olabilir. Ancak bu genelde evi alacak kişilerin kabul ettiği bir durum olmuyor, ayrıca bu şekilde tapu işlemleri esnasında sıkıntı yaşayabilmeniz de olası.
   Kredinizi kapatırken borcu erken ödediğiniz için bankalar %2′ye kadar erken ödeme cezası alır. Bunu kredi almadan önce size imzalattıkları sözleşme öncesi bilgi formu ve kredi sözleşmenizde açıkça belirtmiş olmaları gerekir. Sözleşmeler oldukça standart olduğu için bu maddeyi bankalar pek atlamıyor.
   Borcunuzu erken ödemenize rağmen banka benden neden ceza ücreti alıyor diye bir soru kafanızda oluşabilir. Siz belli bir fazi oranı ve vade ile krediyi kullandığınızda banka buna göre bir gelir hesaplıyor. Ancak siz kredinizi vadesinden erken ödediğinizde banka sizden kazanacağı faiz gelirini kaybetmiş oluyor. %2 erken ödeme cezası ile de bir şekilde bu zarar kapatılmaya çalışılıyor.

 • melike diyor ki:

  2011 kasım ayında ziraat bankasından 85000 tl konut kredisi kullandık, 120 ay vade ile aylık ödeme 1273 tl faiz oranı 1,2 idi sanırım, her yıl 10000 tl civarında ara ödeme yaparak vadeyi azaltmak yada aylık ödeme tutarını azaltmak mantıklı olur mu ve bu mümkünmü?

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Melike Hanım, bu tür ödemeleri yaparak bu parayı anaparadan düşüp faizinden kurtulabilirsiniz ancak %2 erken ödeme cezası ödersiniz. Bu konuyu bankanızla müzakere edip daha uygun bir ödeme planına geçebilirsiniz, veya %0.70-80 civarına düşen faizlerle refinansman düşünebilirsiniz. Refinansman bir bankanın sizin kredinizi kapatıp size bugünün şartlarıyla daha uygun hale gelen faizle kredi vermesi ve kar etmeniz demektir ve oranınız 1.2 ise önemli miktarda kar edebilirsiniz demektir. Bu konuda bilgi almak için http://www.konutkredisi.com.tr adresimizdeki formu doldurup danışmanlarımızla telefonda görüşebilirsiniz.

 • serap diyor ki:

  konu:konut kredisi ara ödemesi
  105.000 tl lik %99 dan 60 ay vade abanktan kredi çektim. 5 ay ödedim. kredi taksit günüm 18 ekimde 5. taksidi ödedikten 1 gün sonra 19 ekimde ara ödeme yapmak ve vadeyi 50 aya indirip güncellemek istedim. alanya şube temsilcim sabah 10 da bir dilekçe ile başvuru yaptırdı. sonra işlem olumlu olacak yukarıya bildirdim dedi haber bekliyorum diye akşam saat 17:10 kadar bekletti ve sonrada ara ödeme sadece taksit günü oluyormuş dedi. neden söylemedin parayı yatırmadan önce dedim . bankacı bayan inan bilmiyordum diyerek cevap verdi şaşırdım. bana bir cevap mail atarsanız ara ödeme ne zaman yapılır istediğim zaman olmuyormu?

  • Sevil Gunduz diyor ki:

   Serap Hanım Merhaba,
   Ara ödeme planınızı kredi alım aşamasında mı belirlediniz? Sabit taksitli konut kredisi kullandı iseniz ve ara ödeme yapmak istiyorsanız, bu balon ödemeyi yapıp, kredinizin yeniden yapılandırmak istediğiniz anlamına gelir. Kredinizi yeniden yapılandırmak ve düşük faiz oranlarından faydalanmak için sitemizi kullanabilirsiniz. Başvurunuzun ardından danışmanlarımız sizi arayarak daha ayrıntılı bilgi almanıza yardımcı olabilir ve merak ettiğiniz sorulara yanıt verebilir.

Sizleri yeni adresimiz olan Hesapkurdu.com | Bilgi adresine bekliyoruz. Yeni yazılarımız bu adreste!Siteye Git!
Close


Ayrıca ev alımı ve krediler ile alakalı en doğru ve güvenilir bilgiler için
bizi sosyal medyada da takip edin!
Önceki yazıyı okuyun:
Konut Alırken Tapu Harcı ve Vergileri Hesaba Katmayı Unutmayın!

Aradığınız evi buldunuz. Peki ya sonra? Satıcı ve emlakçı ile anlaşmak, evinizi finanse edebilmek için doğru krediyi bulmak, bankaya ekspertiz...

Kapat