Eş Rızası Olmayan Kefalet Sözleşmeleri Geçerli Sayılmayacak

es-rizasi-olmayan-kefalet-sozlesmeleri

1 Temmuz 2013 itibariyle yürüllüğe giren Türk Borçlar Kanununa göre eşlerin kefalet sözleşmesinde rızası olmadığı takdirde yapılan icra takibi ve haciz işlemleri hukuken yok hükmünde sayılacak.  Eylül ayında yayınladığımız Eş Rızası Olmadan Konut Satılmayacak başlıklı yazımızda da belirttiğimiz gibi bundan sonra konut kredisi, araç kredisi, icra kefilliği gibi kefalet sözleşmelerinde  eş rızası olmadan işlem yapılamayacak. Bunun bir örneği de Konya’da gerçekleşti.

Konya’da oğlu Ö.G’nin 15 bin liralık çeki ödeyemeyince kefil olan İ.G, ilerleyen dönemde bu borcu ödeyemeyeceğini açıklayınca icralık duruma düştü. Alacakların avukatıyla İ.G.’nin iki kamyonetine haciz geldi ve el koyuldu. Aslında her şey bundan sonra başladı. Hacizin kaldırılabilmesi için hukuki yollara başvuran İ.G.  avukata müracaat etti. Avukatın yaptığı inceleme sonrasında İ.G.’nin imzaladığı kefillik sözleşmesinde eşinin imzasının olmadığı saptandı. Türk Borç Kanununun 584’üncü maddesi uyarınca eşin kefalet sözleşmesinde rızasının bulunmadığından dolayı kefalet geçersiz sayıldı. Bu kefalete dayanarak yapılan icra takibi ve hacizin de kaldırılmasına dair mahkemeye dava açıldı. Mahkeme verilen ilk kararı onayınca herkese örnek olabilecek bir durum ortaya çıktı.

Emsal Oluşturacak Bir Örnek

Yukarıda gerçekleşen örnek durum Türkiye’de emsal teşkil edecek bir karar olarak görülmeli. Avukat Emrah Uluca da, “Bu emsal kararla, 1 Temmuz 2012 tarihinden itibaren özellikle konut kredisi, araç kredisi, icra kefilliği gibi kefalet sözleşmelerine imza atıp da eşlerinin rızasını gösterir imzası bulunmayan vatandaşlarımız Türk Borçlar Kanunu’nun ilgili maddesine dayanarak İcra Hukuk Mahkemesi’ne şikayet davası açarak haklarında başlatılan icra takibini iptal ettirebilirler.” diyerek olaya dikkat çekti.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir