Eşin Kredi Sicili Konut Kredisi Çekmeyi Engeller mi?

Evli çiftler kira da oturmak yerine her ay belirli tutarda taksit ödeyerek ev sahibi olmayı tercih edebiliyor. Bu durumda, konut kredisi kullanmak isteyen çiftler, kredilerinin onaylanabilmesi için belirli kriterleri de taşımaları gerekmektedir. Birçok kişi ne yazık ki eşlerinin mevcut ya da geçmiş kredi borçları yüzünden sorun yaşayabiliyor. Bu gibi durumlarda akıllara gelen soru ise, “konut kredisi çekerken eşimin kredi sicili önemli mi?” sorusu oluyor.

Kredi Kullanırken Eşin Borcu Önemli mi?

Kredinin türüne göre eşin borç durumu önemlilik taşır. İhtiyaç kredisi kullanılması durumunda kredi kullanacak olan eşin kredi notu ve aylık geliri yüksekse diğer eşin kredi notu veya kredi sicili değerlendirmeye alınmamaktadır. Yalnızca kredi kullanan eşin kredi onayı sınırda ise o zaman diğer eşin kredi notu ve kredi sicili değerlendirmeye alınmaktadır.

Konut veya taşıt kredisi gibi yüksek meblağlı ve vadesi uzun olan kredi paketlerinde evli olan çiftlerin kredi notu ve kredi sicilleri araştırılmaktadır. Yani konut kredilerinde eşin durumu devreye girebilmektedir.

Eşlerden birisi konut kredisi kullanırken bankalar eşin yazılı ve imzalı olarak rızasını istemektedir. Bunun başlıca nedeni kredinin ödenmemesi durumunda eşin maaşına ve üzerine olan mallarına haciz işlemi uygulayabilmektir.

Eşin Kredi Notu Kredi Kullanımını Etkiler mi?

Evli olan kişilerin kredi notları, kredi talebinde bulunacak olan eşin kredi başvurusunu direkt olarak etkilememektedir. Kullanılmak istenen kredi tutarı düşük ise, eş durumuna bakmayan bankalardan kredi kullanılabilir. Bu gibi durumlarda bankalar, bankanın gelirinin arttırılması, müşteri ile olan ilişkinin devamlılığı ya da yeni müşteri kazanmak amacıyla düşük tutarlı kredileri onaylayabilmektedir.

Ancak çiftlerin her ikisininde kredi notu düşükse bu gibi durumlarda kredi banka tarafından onaylanmayabilir. Çiftlerden birinin kredi notunun yüksek olması durumunda banka kredi başvurusunu onaylayabilir.

Konut kredisi kullanabilmek için gereken şartlar nelerdir öğrenmek için sayfamızı ziyaret edin.

Eşlerden Biri Yasal Takipte İse Kredi Çekilebilir mi?

Konut kredisi paketlerinde her ne kadar eşlerin kredi notu ortalamaları önem arz etse de tek başına yeterli olmamaktadır. Önemli olan nokta ise kredi başvurusunda bulunan eşin kredi sicili geçmişinin temiz olmasıdır. Eşiniz eğer yasal takipte ise bu kredi çekmenizi zorlaştıran bir durumdur.

Krediye başvuran kişinin ve eşinin aylık gelirleri ortak gelir olarak kabul edilerek birlikte değerlendirilir. Kredi talebinde bulunan kişinin eşi, yasal takip yaşıyorsa ya da geçmişte yakın bir zamanda yaşadıysa, konut kredisi kullanabilme ihtimali oldukça düşüktür. Bu nedenle eşin de kredi notu ve kredi sicili oldukça önemlidir. Bu gibi durumlarda yalnızca düşük tutarlı ihtiyaç kredisi çekilmesi mümkün olabilmektedir.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir